Մայիսի 22-ին Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդագրության հարցերին նվիրված համաժողով։ NEWS.am-ի հաղորդմամբ; աԱրցախցիներն իրենց ապագան տեսնում են Արցախում. Ժողովրդագրությանը նվիրված համաժողով Ստեփանակերտումյն կազմակերպվել էր The Future Armenian հիմնադրամի կողմից և անցկացվել է հանրային քննարկումների ձևաչափով, քաղաքացիական հասարակութան և պետական կառույցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։ Արցախյան համաժողովը առաջին քայլն էր, երկրորդը կլինի Երևանում աշնանը կայանալիք Համահայկական համաժողովը։
Հիմնադրամը, որը վայելում է 108 երկրների մեր հայրենակիցների աջակցությունը, հայ ժողովրդի համար կարևոր 15 հարց է առաջադրում։ Ժողովրդագրության խնդիրները դրանցից մեկն են և երեք ամենակարևորների թվում են՝ Արցախի անվտանգության և տնտեսության հետ միասին։
Արցախյան համաժողովի մասնակիցներին ողջունել են հիմնադրամի 6 համահիմնադիրներից 4-ը, Արցախի պետական նախարարն ու նախագահը։
Պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը առանձնացրել է հանրապետության զարգացման մի շարք հիմնական ուղղություններ, դրանց թվում՝ կայուն անվտանգությունը, ժողովրդագրական աճող խնդիրները, տնտեսության զարգացումը, որակյալ կրթությունը, արդյունավետ կառավարումը։ «Ժողովրդագրությունը շատ կարևոր է Արցախի համար։ Պատերազմից հետո իրականացվել են որոշ ծրագրեր, բայց դրանք կրել են կարճաժամկետ բնույթ։ Ուստի համաժողովի անցկացումը ճիշտ ժամանակին է»,- փաստել է Բեգլարյանը։
Արցախյան համաժողովին նախորդել էր փորձագետների խմբի աշխատանքը, և հանդիպման մասնակիցների քննարկմանն էին ներկայացվել մի քանի սցենարներ։ Կարևոր է, որ համաժողովին մասնակցում էին բոլոր համայնքների ներկայացուցիչները հավասար համամասնությամբ՝ նկատի ունենալով սեռը, տարիքը և կրթությունը։  Համաժողովի նպատակն էր վեր հանել խնդիրների շրջանակը և մշակել կոնկրետ ծրագրեր դրանց լուծման համար։ Ինչ վերաբերում է ռեսուսներին, ապա, ըստ հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արտակ Ապիտոնյանի, դրանք կան, միայն աննհրաժեշտ է մոբիլիզացնել դրանք։
«Անվտանգություն, տնտեսություն, ժողովրդագրություն. ահա Արցախի հիմնական խնդիրները»,- հաստատել է նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։ Նա տեղեկացրել է, որ հանրապետության կառավարությունն իրականացնում է բնակարանային շինարարության ծրագրեր Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով բնակարան կորցրածների համար՝ առաջնորդվելով «յուրաքանչյուր ընտանիքի՝ բնակարան» կարգախոսով»։ Արցախն ապրում է։ Այն, որ մենք քննարկում ենք նման հարցեր, նշանակում է, որ հավատում ենք ապագային»,- ասել է Արցախի նախագահը։
Մասնակիցների քվեարկության արդյունքները բուռն քննարկումներից հետո հաստատել են նախագահի խոսքերը. ամենաշատ ձայներ՝ էական տարբերությամբ, հավաքել է «Մնում ենք Արցախում» շարժումը։
Հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն ընդգծել է, որ Արցախը չի պարտվել, և ոչինչ ավարտված չէ. «Հայ ժողովրդի պատմության մեջ  այլ տխուր էջեր էլ են եղել։ Գլխավորը, որ արցախցիներն իրենց ապագան տեսնում են Արցախում»։

В  Степанакерте 22 мая состоялся Арцахский форум , посвященный вопросам  демографии в Нагорно-Карабахской Республике. Как передает NEWS.am, форум организован созданным в прошлом году фондом The Future Armenian и прошел в формате общественных обсуждений с участием представителей гражданского общества и государственных структур. Арцахский форум стал первым шагом  - вторым станет проведение Всеармянского форума осенью текущего года в Ереване.
Фонд, нашедший поддержку неравнодушных соотечественников из 108 стран,  ставит перед собой 15 важнейших для армянского народа целей. Проблемы демографии одна из них, и одна из трех самых важных, наряду с проблемами безопасности и экономики, для Арцаха.
Участников Арцахского форума приветствовали соучредители фонда – присутствовали 4 из 6 сооснователей, государственный министр и президент Арцаха.
Госминистр Артак Бегларян выделил ряд основных направлений работы для развития республики, в их числе стабильная безопасность, растущая демография, развитая экономика,  качественное образование, эффективное управление. ''Демография очень важна для Арцаха. После войны были реализованы некоторые программы, но они носили кратковременный характер. Поэтому проведение форума особенно своевременно'', - констатировал Бегларян.
Арцахскому форуму предшествовала работа группы экспертов, и на обсуждение участников встречи были предложены несколько сценариев. Что важно – в форуме участвуят представители всех общин, в равной пропорции, с учетом пола, возраста и образования. Цель  форума определить круг проблем и разработать конкретные  программы для их решения. Что касается ресурсов, то, полагает исполнительный директор фонда Артак Апитонян, они есть, необходимо лишь мобилизовать их.
''Безопасность, экономика, демография – вот основные проблемы Арцаха'', - подтвердил президент Араик Арутянян. Он сообщил, что правительство республики реализует программы жилищного строительства для потерявших жилье вследствие агрессии Азербайджана, руководствуясь девизом ''каждой семье по квартире''. ''Арцах живет. То, что мы обсуждаем такие вопросы, значит, что мы верим в будущее'', - заявил карабахский президент.
Итоги голосования участников после бурных обсуждений подтвердили слова президента – наибольшее число голосов с существенным отрывом набрало движение ''остаемся в Арцахе'' .
Соучредитель фонда Рубен Варданян подчеркнул, что Арцах не проиграл и ничто не закончено:  ''В истории армянского народа были и другие печальные страницы. Главное, что  арцахцы видят свое будущее в Арцахе''.