Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականության պայմաններում անհնար է պաշտպանել Արցախի բնակիչների իրավունքները։ NEWS.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Արցախի օմբուդսմեն Գեղամ Ստեփանյանը։
Պատասխանելով այն հարցին, որ, չնայած Ադրբեջանի կողմից իրականացվող վայրագություններին, հավաքական Արևմուտքը նրան համարում է «գործընկեր» և պատժամիջոցներ չի կիրառում, Գեղամ Ստեփանյանը նշել է. «Այսպիսին է դառը իրականությունը։ Մարդու իրավունքների պաշտպանությունը ենթարկեցված է քաղաքական և աշխարհաքաղաքական շահերին։  Այս մտահոգությունը մենք բազմիցս արտահայտել ենք տարբեր քննարկումներում»։
Նրա խոսքով՝ այսպիսի մոտեցման դեպքում անիմաստ են դառնում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո ստեղծված տոննաներով փաստաթղթերը։ Կամ էլ պետք է դրանք մի կողմ դնել և սպասարկել քաղաքական շահերը։
«Բայց դա չի նշանակում, որ մենք պետք է հրաժարվենք մեր ճանապարհով ընթանալուց։ Մենք միշտ պետք է հավատարիմ մնանք մեր ընտրած ճանապարհին՝ ինքնորոշման իրավունք, անվտանգության իրավունք, անվտանգության իրավունք, կյանքի իրավունք, մշակութային արժեքների պահպանման իրավունք։ Սա ընկալվում է հանրային մակարդակում։ Այսինքն, եթե նրանք, ովքեր քաղաքական որոշումներ են ընդունում, մշտապես վկայակոչում են քաղաքական շահը, ապա համենայն դեպս՝ նրանց համար, ովքեր ղեկավարվում են հանրային շահերով, հասկանալի է իրավունքների պաշտպանության օրակարգը։ Իմ խնդիրն է Եվրոպայի, ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի սովորական բնակիչներին հասցնել այն, որ անհնար է Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հայատյաց քաղաքականության պայմաններում պաշտպանել Արցախի բնակիչների իրավունքները։
Այս համատեքստում կարող եմ ասել, որ, իմ տպավորությունն այդպիսին է, ռուս խաղաղապահները մինչև Արցախ գալը մեր հակամարտության մասին մի պատկերացում ունեին, իսկ այստեղ գալով, մեկուկես տարում հանդիպելով այլ հանգամանքների, փոխել են պատկերացումները շատ հարցերում։ Հենց այդ պատճառով մենք միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին ասում ենք՝ եկեք և տեղում ծանոթացեք իրավիճակին»,- նշել է Գեղամ Ստեփանյանը։

It's impossible to protect the rights of Artsakh's residents in conditions of Azerbaijan's policy of Armenophobia, Ombudsman of Artsakh Gegham Stepanyan said in his interview with journalists, NEWS.am reports.
Answering a question about the fact that despite all the atrocities committed by Azerbaijan, the collective West considers it as a "partner" and doesn't apply sanctions, Gegham Stepanyan said: "This is a bitter reality. The protection of human rights is subordinated to political and geopolitical interests. We have repeatedly voiced this concern in various discussions." According to him, with this approach, tons of documents created after World War II become meaningless.
"But that doesn't mean we should refuse to go our own way. We should always stick to our chosen path - the right to self-determination, the right to security, the right to life, the right to preserve cultural values. This is perceived at the public level. That is, if those who make political decisions constantly refer to political gains, then at least for those who are guided by the public interest, they understand the agenda of defending rights," he noted.
"My task is to make ordinary people in Europe, the US and Russia understand that it's impossible to protect the rights of Artsakh's residents under Azerbaijan's policy of Armenophobia. In this context, I can say that my impression is that the Russian peacekeepers before coming to to Artsakh had one perception of our conflict, but having been here, faced with different circumstances for a year and a half, they changed their views on many issues. That's why we say to the representatives of international organizations: come and get acquainted with the situation on the spot," Gegham Stepanyan said.