Տեղի է ունեցել Արցախի պատվիրակության և Լիբանանի ՀՅԴ կենտրոնական գրասենյակի անդամների ու լիբանանահայերի հանդիպումը
Մայիսի 25-ին Բեյրութում տեղի է ունեցել Արցախի պատվիրակության հանդիպումը Լիբանանի ՀՅԴ կենտրոնական գրասենյակի անդամների և լիբանանահայերի հետ։
Հանդիպմանը ներկա էին Լիբանանի հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ Շահե արքեպիսկոպոս Փանոսյանը, 2020թ մայիսի 15-ին ընտրված հայ պատգամավորներ, գործող ու նախկին նախարարներ։
Արթուր Թովմասյանը ելույթով հանդես է եկել լիբանանահայ համայնքի առջև՝ ընդգծելով Լիբանանի ցուցաբերած անսահման աջակցությունը ինչպես 1915-1922 թթ Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ հայ ժողովրդին,այնպես էլ արցախահայությանը։
Անդրադառնալով մայիսի 25-ին Ստեփանակերտում կայացած ԱՀ ԱԽ նիստին, ԱՀ խորհրդարանի ղեկավարը վերահաստատել է ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի՝ խորհրդի նիստում արտահայտած այն դրիքորոշումը, որ Արցախի իշխանությունների և ժողովրդի համար խիստ անընդունելի է ԵԽ նախագահ Շ Միշելի հայտարարության մեջ տեղ գտած «Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը ապահովելու մասին» ձևակերպումը։ ԱԺ նախագահը նույնպես շեշտել է ,որ այդ ձևակերպումը չի արտահայտում անցած 30 տարիների ընթացքում միջազգային հանրության համար հստակ ձևակերպված արցախահայության պահանջներն ու ձգտումները, որոնց հիմքում դրված էր ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը։
ԱԺ նախագահը վստահորեն հայտարարել է, որ Արցախի ապագան հնարավոր է բացառապես Ադրբեջանի կազմից դուրս։ ԱՀ նախագահի արտահայտած մտքերը, ըստ Արթուր Թովմասյանի, համահունչ են Արցախի խորհրդարանի 4 +1 խմբակցությունների հրապարակած վերջին հայտարարություններին։
Արթուր Թովմասյանը լիբանանահայ համայնքին է ներկայացրել Արցախի հետպատերազմյան իրողություններից բխած իրավիճակը, ընդգծել , որ ԱՀ իշխանությունների գերխնդիրն է՝ օր առաջ լուծել բռնի տեղահանված արցախցիների բնակարանային և սոցիալական խնդիրները։
Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է նաև 2020 թ պատերազմի ընթացքում ԱՀ ԱԺ գումարած նիստերին, ինչպես նաև 10-յակ պետությունների քաղաքների կողմից Արցախի անկախության ճանաչմանը, ԱԺ հայտարարություններին։
Իր խոսքում Ազգային ժողովի նախագահը առանձնահատուկ կարևորել է Արցախում ռուս խաղաղապահ ուժերի դերակատարությունը «Արցախի ժողովրդի անվտագության հուսալի երաշխավորներ են ԱՀ Պաշպանության բանակը և ռուս խաղաղապահ զորակազմը»։
Ելույթի ավարտին՝ Արթուր Թովմասյանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման կազմակերպիչներին և լիբանանահայերին ջերմ ընդունելության համար։
Հանդիպման վերջում պատվիրակության պատվին կազմակերպվել էր համերգ, որի ընթացքում հնչել են հայրենասիրական, հատկապես՝ Արցախին նվիրված երգեր։

Состоялась встреча арцахской делегации с членами центрального офиса АРФ "Дашнакцутюн" и армянами Ливана
25-го мая в Бейруте состоялась встреча арцахской делегации с членами центрального офиса АРФ "Дашнакцутюн" Ливана и армянской общиной республики.
На встрече присутствовали глава армянской епархии Ливана, его Высокопреосвященство Шаге Паносян, избранные 15 мая 2020 года армянские депутаты, действующие и бывшие министры.
Артур Товмасян выступил с речью перед армянской общиной, подчеркнув безграничное содействие, оказанное Ливаном как армянскому народу в период Геноцида армян 1915-1922гг., так и армянству Арцаха.
Коснувшись состоявшегося 25-го мая в Степанакерте заседания Совета безопасности Республики Арцах, руководитель парламента подтвердил озвученную президентом Араиком Арутюняном на заседании Совета позицию, согласно которой для властей и народа Арцаха крайне неприемлема формулировка в заявлении председателя Европейского совета Шарля Мишеля  "об обеспечении прав и безопасности этнического армянского населения Карабаха". Председатель НС также подчеркнул, что эта формулировка не отражает требования и устремления армянства Арцаха, четко сформулированные международному сообществу в течение 30 лет, в основе которого лежит право народов на самоопределение.
Председатель НС с уверенностью заявил, что будущее Арцаха возможно исключительно вне состава Азербайджана. Мысли, изложенные президентом Республики Арцах, по словам Артура Товмасяна, созвучны с последними заявлениями, опубликованными фракциями парламента Арцаха 4+1.
Артур Товмасян представил армянской общине Ливана послевоенную ситуацию в Арцахе, подчеркнув, что для властей Арцаха сверхзадачей является решение жилищных и социальных проблем перемещенных арцахцев.
Руководитель парламента коснулся заседаний Национального собрания Республики Арцах в период войны 2020 года, а также признания независимости Арцаха городами десятков государств, заявлений НС.
В своей речи председатель Национального собрания особо подчеркнул роль российских миротворческих сил в Арцахе.
"Надежными гарантами безопасности арцахского народа являются Армия обороны Республики Арцах и российский миротворческий контингент", отметил Артур Товмасян.
Резюмируя, Артур Товмасян выразил благодарность организаторам встречи и армянам Ливана за теплый прием.
По окончании встречи в честь делегации был организован концерт, на котором прозвучали патриотические песни, особенно посвященные Арцаху.