Իտալիայի վարչապետը Պուտինին խնդրել է ապաշրջափակել հացահատիկի բեռները Ուկրաինայում
Իտալիայի վարչապետ Մարիո Դրագին հայտնել է, որ զանգահարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ խնդրելով ապաշրջափակել ուկրաինական նավահանգիստները, որտեղ հացահատիկ է պահվում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«[Հեռախոսազանգի] նպատակն էր հարցնել, թե արդյոք կարելի է ինչ-որ բան անել ուկրաինական պահեստներում հացահատիկի արգելափակման համար, քանի որ պարենային ճգնաժամը, որը մոտենում է և արդեն առկա է աֆրիկյան որոշ երկրներում, կունենա սարսափելի մարդասիրական հետևանքներ», - ասել է նա:
Նա հավելել է, որ սա փորձ է, որը կարող է հաջողությամբ չպսակվել։
«Միաժամանակ բոլորը գիտակցում են, որ վտանգված է միլիոնավոր մարդկանց կյանքեր», - ասել է Դրագին։
Իտալիայի վարչապետը նաև հավելել է, որ նախատեսում է նաև զանգահարել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին։

Премьер-министр Италии Марио Драги в четверг сообщил, что позвонил президенту РФ Владимиру Путину, чтобы попросить о разблокировке украинских портов, где хранится зерно, передает ТАСС
"Цель [звонка] заключалась в том, чтобы спросить, можно ли что-то сделать для разблокировки зерна в украинских хранилищах, потому что продовольственный кризис, который приближается и уже наблюдается в некоторых африканских странах, будет иметь ужасные гуманитарные последствия", - заявил он во время пресс-конференции. Он добавил, что это попытка, которая может не увенчаться успехом. Вместе с этим "все осознают, что на кону жизни миллионов людей", отметил Драги.
Итальянский премьер также добавил, что планирует затем позвонить президенту Украины Владимиру Зеленскому.