Իտալիայի վարչապետը Պուտինին խնդրել է ապաշրջափակել հացահատիկի բեռները Ուկրաինայում
Իտալիայի վարչապետ Մարիո Դրագին հայտնել է, որ զանգահարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ խնդրելով ապաշրջափակել ուկրաինական նավահանգիստները, որտեղ հացահատիկ է պահվում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«[Հեռախոսազանգի] նպատակն էր հարցնել, թե արդյոք կարելի է ինչ-որ բան անել ուկրաինական պահեստներում հացահատիկի արգելափակման համար, քանի որ պարենային ճգնաժամը, որը մոտենում է և արդեն առկա է աֆրիկյան որոշ երկրներում, կունենա սարսափելի մարդասիրական հետևանքներ», - ասել է նա:
Նա հավելել է, որ սա փորձ է, որը կարող է հաջողությամբ չպսակվել։
«Միաժամանակ բոլորը գիտակցում են, որ վտանգված է միլիոնավոր մարդկանց կյանքեր», - ասել է Դրագին։
Իտալիայի վարչապետը նաև հավելել է, որ նախատեսում է նաև զանգահարել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին։

Italian Prime Minister Mario Draghi announced Thursday that he called Russian President Vladimir Putin by phone to ask him to unblock Ukrainian ports that store grain, TASS reports.
"The goal [of the phone call] was to ask if anything could be done to unblock the grain in Ukrainian storages, because the food crisis that is looming and is already being observed in some African countries, will have horrific humanitarian consequences," he said during a press conference, adding that this was an attempt that may be unsuccessful.
At the same time "everyone realizes that lives of millions of people are at stake," Draghi noted.
The Italian Prime minister also added that he plans to call Ukrainian President Vladimir Zelensky later.