ՀՀ-ում Իրանի դեսպանն այցելել է Արարատի մարզ
Արարատի մարզպետ Սեդրակ Թևոնյանը մայիսի 30-ին ընդունել է ՀՀ–ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. պարոն Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Արարատի մարզպետի տեղակալ Արտավազդ Նազարեթյանը, Արարատ համայնքի ղեկավար Ասլան Ավետիսյանն ու մարզպետարանի Զարգացման ծրագրերի, զբոսաշրջության և վերլուծության բաժին պետ Վարդան Սաֆարյանը։
Արարատի մարզպետարանի տարածած հաղորդագրության համաձայն, ողջունելով և շնորհակալություն հայտնելով դեսպանին այցելության համար՝ Սեդրակ Թևոնյանն ընդգծել է, որ կարևորում է երկկողմ հարաբերությունների զարգացումն ու խորացումը։
Դեսպանը նշել է, որ Արարատի մարզը ջերմ հարաբերություններ ունի Իրանի, հատկապես՝ Գիլան և Մազանդարան նահանգների հետ։ Վերջինս խոստացել է համագործակցության օղակ դառնալ Իրանի մյուս նահանգների և մարզի միջև հարաբերությունների հաստատման հարցում։
Սեդրակ Թևոնյանն ու Աբբաս Բադախշան Զոհուրին ընդգծել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար առկա մեծ ներուժը և այդ ուղղությամբ համատեղ ջանքեր գործադրելու անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հնարավոր այլ ուղղությունները՝ անդրադառնալով նաև կրթության, արտահանման և այլ ոլորտներին:

Governor of Ararat province Sedrak Tevonyan received today Ambassador of Iran to Armenia Abbas Badakhshan Zohouri and his delegation, the Governor’s Office said.
Welcoming the Iranian Ambassador, the Governor of Ararat said that he attaches importance to the development and deepening of bilateral relations.
The Ambassador said that the Ararat province has warm relations with Iran, especially with Gilan and Mazandaran provinces. He promised to become a cooperation chain in the establishment of relations between the other provinces of Iran and the Ararat province.
Sedrak Tevonyan and Abbas Badakhshan Zohouri highlighted the great potential existing for the development of the bilateral relations and the necessity for making joint efforts in this direction.
The sides discussed also other potential directions for the development of bilateral ties, touching upon education, export and other areas.