ՀՀ ՊՆ-ն պարզաբանումն ադրբեջանական ստորաբաժանումների՝ Ներքին Հանդ գյուղի հատվածում առաջխաղացման մասին տեղեկության վերաբերյալ
Լրատվամիջոցներում և սոցիալական ցանցերում տարածվող տեղեկությունը, թե «ադրբեջանական ստորաբաժանումները կրկին առաջ են եկել ՀՀ Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ գյուղի դիմաց գտնվող լեռնային տեղանքում», չի համապատասխանում իրականությանը, հաղորդում է ՀՀ ՊՆ-ն։
Պաշտպանության նախարարության պարզաբանման մեջ ասված է.
«Ինչպես արդեն ներկայացվել է ս.թ. մարտի 21-ին ՀՀ ՊՆ կողմից տարածված պարզաբանման մեջ, սահմանի նշված հատվածում ադրբեջանական ստորաբաժանումների տեղակայումն արձանագրվել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ից հետո, հետպատերազմյան շրջանում։
Ընդ որում, տեղակայման փաստն արձանագրելուց անմիջապես հետո ՀՀ ԶՈՒ կողմից ձեռնարկվել են անհրաժեշտ քայլեր՝ ադրբեջանական դիրքերը վերահսկողության տակ վերցնելու ուղղությամբ, ինչի արդյունքում նշված տարածքում ադրբեջանական զինծառայողների շարժը լիարժեք վերահսկելի է, իսկ առաջխաղացման որևէ փորձ կհանգեցնի պատասխան գործողությունների։
Պաշտպանության նախարարությունը կրկին կոչ է անում զերծ մնալ բանակի հեղինակությանը հարվածող, ինչպես նաև հանրության շրջանում անհիմն լարվածություններ առաջացնող՝ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ տարածելուց»։

The Defense Ministry of Armenia has denied media reports alleging Azerbaijani advancement in the mountainous area near the village of Nerkin Hand in Armenia’s Syunik ProvincePanorama.am reports.
The ministry cited its statement of March 21, reiterating that the deployment of the Azerbaijani troops in that border area was recorded in the post-war period after November 9, 2020.
“Moreover, immediately after recording the deployment, the Armenian army took all necessary measures to take the Azerbaijani positions under control, as a result of which the movements of the Azerbaijani servicemen in that area are fully controlled and any attempt to advance will lead to retaliation”, the statement says.
The Defense Ministry urges people to refrain from spreading misinformation that "damages the reputation of the army and causes unnecessary tensions.”