Արգենտինայի նախագահը Բայդենի հետ քննարկել Է պարենային անվտանգության խնդիրը
Արգենտինայի և ԱՄՆ նախագահներ՝ Ալբերտո Ֆերնանդեսն ու Ջո Բայդենը հեռախոսով քննարկել է պարենային անվտանգության հարցերը։ Այս մասին չորեքշաբթի հայտնել է հարավամերիկյան հանրապետության կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Արգենտինայի նախագահ Ալբերտո Ֆերնանդեսը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հետ, որի ընթացքում նրանք պայմանավորվել են վերլուծել աշխարհում տիրող իրավիճակի տարբեր ասպեկտներ, հատկապես պարենային անվտանգության խնդիրը, էներգետիկական անցումը, տարածաշրջանային նոր արժեշղթաները և տեխնոլոգիական փոփոխությունները»,- ասված է հայտարարության մեջ
Արգենտինայի կառավարության մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ Բայդենը Ֆերնանդեսին հրավիրել է հուլիսի վերջին այցելել Վաշինգտոն՝ քննարկելու, մասնավորապես, ֆինանսական համագործակցության և գյուղատնտեսական արտադրության ոլորտները:
Արգենտինայի պետական ​​Telam գործակալության փոխանցմամբ՝ ավելի վաղ Ֆերնանդեսն ամերիկյան կողմին հաստատել է Ամերիկաների գագաթաժողովին իր մասնակցությունը, որը կանցկացվի Լոս Անջելեսում (Կալիֆորնիա) հունիսի 6-10-ը։

Президент Аргентины обсудил с Байденом проблему продовольственной безопасности
Президент Аргентины Альберто Фернандес по телефону обсудил с американским коллегой Джо Байденом проблему продовольственной безопасности. Как передает ТАСС, об этом сообщила в среду пресс-служба правительства южноамериканской республики.
"Президент Аргентины Альберто Фернандес провел телефонный разговор с президентом США Джо Байденом, в ходе которого они согласились проанализировать разные аспекты ситуации в мире, особенно проблему продовольственной безопасности, энергетический переход, новые региональные производственно-сбытовые цепочки и технологические изменения", - говорится в заявлении.
В пресс-службе аргентинского правительства сообщили, что Байден пригласил Фернандеса посетить Вашингтон в конце июля, чтобы обсудить, в частности, сотрудничество в финансовой сфере и сельскохозяйственном производстве.
Как сообщило аргентинское государственное агентство Телам, ранее Фернандес направил американской стороне подтверждение своего участия в саммите Америк, который пройдет в Лос-Анджелесе (штат Калифорния) 6-10 июня.