Ուրախալի է Հայաստանում տուրիզմի վերականգնման միտումը. Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլին՝ Նիկոլ Փաշինյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլիին, ով Հայաստան է այցելել ՄԱԿ-ի ԶՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանային հանձնաժողովի 67-րդ նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Պոլոլիկաշվիլիի գլխավորած պատվիրակության այցը մեր երկիր և կարևորել Հայաստանի՝ 2021-2025թթ. համար ՄԱԿ-ի ԶՀԿ գործադիր խորհրդի անդամ ընտրվելը, ինչն էլ ավելի կխթանի արդյունավետ փոխգործակցությունը: Նիկոլ Փաշինյանը նկատել է, որ զբոսաշրջությունը տնտեսության՝ կորոնավիրուսի համավարակից առավել տուժած ճյուղերից է Հայաստանում, որը ներկայում վերականգնման միտում է արձանագրում, և Կառավարությունը տարբեր ծրագրերով հնարավորինս աջակցում է այդ գործընթացին:
ՄԱԿ-ի ԶՀԿ գլխավոր քարտուղարը երախտագիտություն է հայտնել հայկական կողմին ջերմ հյուրընկալության համար ու նաև շնորհավորել վարչապետ Փաշինյանին ծննդյան տարեդարձի առթիվ, մաղթել քաջառողջություն և արդյունավետ աշխատանք: Նա ողջունել է նստաշրջանը Երևանում անցկացնելու ՀՀ կառավարության որոշումը, կիսվել տպավորություններով միջոցառման ընթացքի և իր հանդիպումների վերաբերյալ, արդյունավետ գնահատել նստաշրջանի աշխատանքները: Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլին ուրախալի է համարել Հայաստանում տուրիզմի վերականգնման միտումը և ՀՀ կառավարության հետ գործակցությունը խորացնելու պատրաստակամություն հայտնել:
Զրուցակիցները քննարկել են զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները: Երկուստեք կարևորվել են գյուղական տուրիզմի և ագրոտուրիզմի զարգացմանը, ենթակառուցվածքների բարելավմանը, զբոսաշրջային բիզնեսով զբաղվելը խթանող, մտածելակերպը զարգացնող կրթական ծրագրերի իրականացմանը, նաև կանանց ձեռներեցության հզորացմանը միտված նախաձեռնությունները: Վարչապետը ներկայացրել է Կառավարության ծրագրերն այս ուղղություններով և դրանց շարունակական լավարկման համատեքստում կարևորել ՄԱԿ-ի ԶՀԿ խորհրդատվական օժանդակությունը: Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլին հետաքրքրական է համարել ներկայացված ծրագրերը և վերահաստատել ՄԱԿ-ի ԶՀԿ պատրաստակամությունը՝ իր գործիքակազմով աջակցելու դրանց հաջող իրագործմանը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել հաջորդ տարի Հայաստանում զբոսաշրջության ոլորտի ներդրումային համաժողով կազմակերպելու հնարավորությունների շուրջ և պայմանավորվել շարունակել համագործակցության օրակարգի կյանքի կոչման ուղղությամբ ակտիվ աշխատանքը:

Armenian PM, UNWTO Secretary-General Discuss Prospects of Expanding Cooperation In Tourism Sector
Prime Minister Nikol Pashinyan received UNWTO Secretary General Zurab Pololikashvili, who visited Armenia to attend the 67th meeting of the UNWTO Commission for Europe.
The Prime Minister welcomed the visit of the delegation led by Mr. Pololikashvili to our country, highlighting Armenia’s election as a member of the Executive Council of the UNWTO for 2021-2025, which will further promote effective cooperation. Nikol Pashinyan noted that tourism is one of the most Covid-affected sectors of the economy in Armenia, which is currently showing tendency of recovering, the government is supporting that process as much as possible with various programs.
The UNWTO Secretary General thanked the Armenian side for the warm hospitality and congratulated Prime Minister Pashinyan on birthday, wishing him good health and fruitful work. He welcomed the decision of the Government of the Republic of Armenia to hold the meeting in Yerevan, shared impressions about the course of the event, its meetings, and assessed the work of the session as effective. Zurab Pololikashvili expressed satisfaction with the tendency to restore tourism in Armenia and expressed readiness to deepen cooperation with the Armenian Government.
The interlocutors discussed the prospects of expanding cooperation in the field of tourism. Both sides attached importance to the developent of rural tourism, agro-tourism, improving infrastructure, implementation of educational projects promoting engagement in tourism business, developing mindset, and initiatives aimed at strengthening women's entrepreneurship.
The Prime Minister presented the Government's programs in these areas, attaching importance to the advisory assistance of the UNWTO in the context of their continuous improvement. Zurab Pololikashvili considered the presented programs interesting and reaffirmed the readiness of the UNWTO to support their successful implementation with its tools.
The sides exchanged views on the possibilities of organizing an investment forum in the sphere of tourism in Armenia next year, agreed to continue active work on the implementation of the cooperation agenda.