Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի նախագահի հետ
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռաիսիի հետ։ Վլադիմիր Պուտինը ցավակցություն է հայտնել Իրանում այսօր առավոտյան տեղի ունեցած երկաթուղային վթարի կապակցությամբ, որի հետևանքով զոհվել է 21 մարդ, վիրավորվել՝ ավելի քան 80-ը: Այս մասին հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Քննարկվել են երկկողմ համագործակցության արդիական հարցեր։ Կողմերը բարձր են գնահատել ռուս-իրանական հարաբերությունների ձեռք բերված մակարդակը, արտահայտել են փոխադարձ տրամադրվածություն դրանց հետեւողական ամրապնդման, այդ թվում՝ առեւտրատնտեսական ոլորտում համատեղ նախագծերի իրականացման համար։
Կողմերը վերահաստատել են նաև Աստանայի ձևաչափի շրջանակներում աշխատանքը շարունակելու իրենց հանձնառությունը։
Կրեմլի փոխանցմամբ՝ Պուտինը և Իրանի նախագահը հայտնել են ռուս-իրանական հարաբերությունները հետևողականորեն ամրապնդելու իրենց փոխադարձ մտադրությունը։ Պուտինի և Ռաիսիի զրույցի ընթացքում իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակը դիտարկելիս նշվել է ԳՀՀԾ-ի (Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի) շուրջ համաձայնության հասնելու համար դիվանագիտական ​​ջանքերի շարունակման անհրաժեշտությունը։

Putin Has Phone Talk With Iran President
Russian President Vladimir Putin in a phone conversation with Iranian President Ebrahim Raisi expressed condolences in connection with the train crash, which killed 21 people and more than 80 were injured, according to NEWS.am the Kremlin press service reported.
"Vladimir Putin expressed his condolences in connection with this morning's train accident in Iran, which claimed human lives," the statement said.
The sides also reaffirmed their commitment to continue working within the framework of the Astana format.
The Kremlin reported that Putin and the Iranian president expressed a mutual commitment to the consistent strengthening of Russian-Iranian relations. The conversation between Putin and Raisi noted the need to continue diplomatic efforts to reach an agreement on the JCPOA.