Իրավիճակն իրականում հեշտ չէ մեր բոլոր երեք հավաքական անվտանգության տարածաշրջաններում. Զաս
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ երկրների արտգործնախարարները խորը մտահոգություն են հայտնել միջազգային անվտանգության շարունակվող դեգրադացիայի կապակցությամբ։ Այս մասին ուրբաթ օրը լրագրողներին ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը՝ ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի նիստի արդյունքներով, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Արտգործնախարարները պատշաճ ուշադրություն են դարձրել ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում ստեղծված իրավիճակին։ Քննարկման արդյունքում համաձայնեցվել է «Արտգործնախարարների հայտարարությունը միջազգային անվտանգության հարցերի վերաբերյալ» փաստաթուղթը, որում խորը մտահոգություն է արտահայտված միջազգային անվտանգության շարունակվող դեգրադացիայի կապակցությամբ։ Մեր պետությունների դիրքորոշումն արտահայտվել է հավասար և անբաժանելի անվտանգության պահպանման, որոշ պետությունների՝ մյուսների անվտանգության հաշվին ամրապնդման անթույլատրելիության վերաբերյալ։
Զասը նշել է, որ այս հայտարարությամբ «արտգործնախարարներն իրենց աջակցությունն են հայտնել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի առաջատար դերի հետագա ամրապնդմանը, միջազգային խաղաղության ու անվտանգության պահպանմանը»։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը նաև ընդգծել է, որ արտգործնախարարները հատուկ ուշադրություն են դարձրել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության վիճակի քննարկմանը։
«Իրավիճակն իրականում հեշտ չէ մեր բոլոր երեք հավաքական անվտանգության տարածաշրջաններում: Ինչ վերաբերում է Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանին, ապա այնտեղ այն վատթարանում է», - ասել է նա:

Главы МИД ОДКБ выразили обеспокоенность деградацией международной безопасности
Главы МИД стран - участниц Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) выразили глубокую обеспокоенность продолжающейся деградацией международной безопасности. Об этом заявил в пятницу журналистам генсек ОДКБ Станислав Зась по итогам заседания Совета министров иностранных дел (СМИД) ОДКБ, передает ТАСС
"Министрами иностранных дел было уделено должное внимание обстановке в зоне ответственности ОДКБ. По итогам обсуждения был согласован документ "Заявление министров иностранных дел по вопросам международной безопасности", в котором выражена глубокая озабоченность продолжающейся деградацией международной безопасности, - сказал он. - Выражена позиция наших государств по отстаиванию и неукоснительному соблюдению равной и неделимой безопасности, недопустимости укрепления одних государств за счет безопасности других".
Зась отметил, что данным заявлением "министры иностранных дел выразили свою поддержку по дальнейшему укреплению главенствующей роли СБ ООН, поддержанию международного мира и безопасности".
Также генеральный секретарь ОДКБ подчеркнул, что главы МИД уделили особое внимание обсуждению состояния международной и региональной безопасности. "Ситуация на самом деле непростая во все наших трех регионах коллективной безопасности. Что касается восточно-европейского региона, она там ухудшается", - указал он.