Իրավիճակն իրականում հեշտ չէ մեր բոլոր երեք հավաքական անվտանգության տարածաշրջաններում. Զաս
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ երկրների արտգործնախարարները խորը մտահոգություն են հայտնել միջազգային անվտանգության շարունակվող դեգրադացիայի կապակցությամբ։ Այս մասին ուրբաթ օրը լրագրողներին ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը՝ ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի նիստի արդյունքներով, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Արտգործնախարարները պատշաճ ուշադրություն են դարձրել ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում ստեղծված իրավիճակին։ Քննարկման արդյունքում համաձայնեցվել է «Արտգործնախարարների հայտարարությունը միջազգային անվտանգության հարցերի վերաբերյալ» փաստաթուղթը, որում խորը մտահոգություն է արտահայտված միջազգային անվտանգության շարունակվող դեգրադացիայի կապակցությամբ։ Մեր պետությունների դիրքորոշումն արտահայտվել է հավասար և անբաժանելի անվտանգության պահպանման, որոշ պետությունների՝ մյուսների անվտանգության հաշվին ամրապնդման անթույլատրելիության վերաբերյալ։
Զասը նշել է, որ այս հայտարարությամբ «արտգործնախարարներն իրենց աջակցությունն են հայտնել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի առաջատար դերի հետագա ամրապնդմանը, միջազգային խաղաղության ու անվտանգության պահպանմանը»։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը նաև ընդգծել է, որ արտգործնախարարները հատուկ ուշադրություն են դարձրել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության վիճակի քննարկմանը։
«Իրավիճակն իրականում հեշտ չէ մեր բոլոր երեք հավաքական անվտանգության տարածաշրջաններում: Ինչ վերաբերում է Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանին, ապա այնտեղ այն վատթարանում է», - ասել է նա:

Foreign ministers of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) countries have expressed deep concern over the continuing degradation of international security, CSTO Secretary General Stanislav Zas told reporters on Friday after a meeting of the CSTO Council of Foreign Ministers, TASS reports.
"The foreign ministers paid due attention to the situation in the CSTO area of responsibility. The discussion resulted in the document entitled ‘Statement of Foreign Ministers on International Security’, which expresses deep concern over the continuing degradation of international security," he said, "The position of our states to uphold and strictly adhere to equal and indivisible security, and the inadmissibility of strengthening some countries’ security at the expense of others was expressed."
Zas pointed out that with this statement "the foreign ministers expressed their support for further strengthening of the leading role of the UN Security Council and maintenance of international peace and security."
The CSTO Secretary General also stressed that the foreign ministers paid special attention to discussing the state of international and regional security. "The situation is in fact difficult in all our three regions of collective security. As for the Eastern European region, it is deteriorating there," he pointed out.