Բայդենը նախատեսում է իր թեկնածությունը քվեարկության դնել երկրորդ ժամկետի համար. Սպիտակ տուն
Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Կարին Ժան-Պիերը հաստատել է ԱՄՆ ներկայիս նախագահ Ջո Բայդենի մտադրությունը երկրորդ անգամ առաջադրվել 2024 թվականի ընտրություններում:
«Այն, ինչ ես կարող եմ ասել, այն է, որ նախագահը բազմիցս ասել է, որ մտադիր է առաջադրվել 2024 թվականին…», - ասել է Ժան-Պիերը CNN-ի եթերում:
Սպիտակ տան մամուլի քարտուղարը հերքել է New York Times-ի ավելի վաղ հրապարակված այն պնդումները, որ 79-ամյա գործող նախագահի տարիքը խնդիր է երկրորդ ժամկետի համար: Ժան Պիերը հավելել է, որ ԱՄՆ վարչակազմը չի կենտրոնանում այս խնդրի վրա, իսկ նախագահը կենտրոնացած է ԱՄՆ բնակիչների համար աշխատելու և նրանց կյանքը բարելավելու վրա։

Байден намерен баллотироваться на второй срок
Официальный представитель Белого дома Карин Жан-Пьер подтвердила намерение действующего президента США Джо Байдена баллотироваться на второй срок на выборах в 2024 году, передает РИА Новости.
"Что я могу сказать, это то, что президент неоднократно говорил, что планирует баллотироваться в 2024 году… Все, что я могу сказать, что президент намерен делать то, что президент планирует делать", - сказала Жан-Пьер в эфире телеканала CNN.
Пресс-секретарь Белого дома отвергла заявления, которые содержались в ранее опубликованном материале газеты New York Times о том, что проблемой для выдвижения на второй срок у действующего 79-летнего президента якобы является его возраст. Жан-Пьер добавила, что в американской администрации не фокусируются на этом вопросе, а президент сосредоточен на работе для жителей США и улучшении их жизней.