Ուկրաինան հուլիսի 1-ից վիզային ռեժիմ է սահմանում ՌԴ քաղաքացիների համար
Նախարարների կաբինետի ծրագրված որոշման համաձայն՝ Ուկրաինան հուլիսի 1-ից մուտքի վիզային ռեժիմ կմտցնի Ռուսաստանի քաղաքացիների համար։ Այս մասին հայտարարել է նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
«Մեր պետության ազգային անվտանգությանը, ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող աննախադեպ սպառնալիքներին դիմակայելու շրջանակներում ես նախարարների կաբինետին առաջարկել եմ մշակել Ուկրաինայի տարածք Ռուսաստանի քաղաքացիների մուտքի ռեժիմի վերանայման հարցը»,- գրել է Զելենսկին իր Telegram ալիքում։
Նրա խոսքով, այսօր կառավարությունը պետք է ընդունի այդ կարևոր որոշումը՝ «Ուկրաինայի կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև Ուկրաինայի և Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիների համար առանց վիզայի ռեժիմի մասին համաձայնագրի և Ուկրաինայի ու Ռուսաստանի Դաշնության միջև որոշակի միջազգային պայմանագրեր դադարեցման մասին» որոշումը:
Նա նշել է, որ նախատեսված որոշման համաձայն՝ Ուկրաինայում ռուսաստանցիների համար վիզային ռեժիմը կսկսի գործել այս տարվա հուլիսի 1-ից։

Ukraine Introduces a Visa Regime for Russian Citizens From July 1
Ukraine will introduce a visa regime for Russian citizens from July 1. According to Ukrinform, Volodymyr Zelensky announced this on messaging app Telegram.
"As part of countering unprecedented threats to national security, sovereignty and territorial integrity of our state, I suggested that the Cabinet of Ministers consider revising the regime of entry of Russian citizens into Ukraine," he said.
Today, according to Zelensky, "the Cabinet of Ministers must make this important decision - the resolution 'On the termination of the Agreement between the Government of Ukraine and the Government of the Russian Federation on visa-free travel for citizens of Ukraine and the Russian Federation and the application of some international agreements between Ukraine and the Russian Federation'."
According to the planned decision of the Cabinet of Ministers, from July 1, 2022, Ukraine will introduce a visa regime for Russian citizens, Zelensky said.