Թրամփը Հանրապետական կուսակցության շարքերում մրցակից ունի. CNN
ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը գալիք նախագահական ընտրություններում, որոնք տեղի են ունենալու 2024թ., Հանրապետական կուսակցության այլևս ամենաակնհայտ թեկնածուն չի թվում, գրել է CNN-ը։ Հեռուստաալիքի վարկածով ՝ քաղաքական գործիչն ունի ընդդիմախոս, որը հանրապետականների փրայմերիզներում մրցակցելու հնարավորություն ունի:
CNN-ը նշում է, որ Նյու Հեմփշիրի նահանգում Հանրապետական կուսակցության կողմնակիցների շրջանում անցկացված վերջին հարցումը գլխավորել է Ֆլորիդայի նահանգապետ Ռոն Դեսանտիսը՝ հավաքելով 39 տոկոս ձայն: Երկրորդ տեղը զբաղեցրել Է Թրամփը՝ 37 տոկոս, իսկ երրորդ տեղը զբաղեցրել Է ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ Մայքլ Փենսը՝ 9 տոկոս ։
Հեռուստաալիքի վերլուծաբանների կարծիքով՝ այս հետազոտությունը հատկանշական է, քանի որ անցած աշնանը նախկին նախագահը վստահաբար առաջատարն էր Նյու Հեմփշիրում (նահանգ, որտեղ սպասվում են հանրապետականների առաջին փրայմերիզները)՝ Ֆլորիդայի նահանգապետից առաջ անցնելով 15 տոկոսով։
Բացի այդ, CNN-ը նշում է, որ ամերիկյան մեդիատարածությունում գրանցում են Դեսանտիսի որոշակի հեռացումը Թրամփից, ինչպես նաև Ֆլորիդայի նահանգապետին անվանում են նախկին նախագահի «երիտասարդ և խելացի տարբերակ»։
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել էր, որ ինքը, հնարավոր է, երրորդ անգամ ստիպված լինի առաջադրվել նախագահի պաշտոնում, պաշտոնական հայտարարություն դեռ չի հնչել:

У Трампа появился конкурент в рядах Республиканской партии: CNN
Бывший президент США Дональд Трамп более не выглядит самым очевидным кандидатом от Республиканской партии на предстоящих выборах главы государства, которые должны пройти в 2024 году. Об этом как передает Газета.ruпишет CNN. По версии телеканала, у политика появился оппонент, имеющий шанс составить ему конкуренцию на праймериз республиканцев.
Как отмечает CNN, последний опрос среди сторонников Республиканской партии в штате Нью-Гэмпшир возглавил губернатор Флориды Рон Десантис, набрав 39% поддержки. Второе место занял Трамп - 37%, а третье бывший вице-президент США Майкл Пенс - 9%. С точки зрения аналитиков телеканала, это исследование является показательным, так как прошлой осенью экс-президент уверенно лидировал в Нью-Гэмпшире - штате, где ожидаются первые праймериз республиканцев, - обгоняя губернатора Флориды в опросах на целых 15%.
Кроме того, CNN указывает, что в американском медиапространстве фиксируют определенную отстраненность Десантиса от Трампа, а также называют губернатора Флориды ''более молодой и умной версией'' экс-президента.
Ранее Трамп заявил, что ему, возможно, в третий раз придется баллотироваться в президенты, но официального объявления о планах на 2024 год пока не прозвучало.