Հայաստանը դրական է արձագանքել խաղաղության պայմանագրի բանակցությունների առաջարկին և սպասում է Ադրբեջանի պատասխանին. ՀՀ ԱԳ նախարար
Արարատ Միրզոյանի հարցազրույցն «Ազատություն» ռադիոկայանին։
Հարց - Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ խաղաղության պայմանագրի շուրջ աշխատանքներ սկսելու վերաբերյալ իրենց առաջարկը դեռևս արձագանք չի ստացել հայկական կողմից: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա:
Պատասխան - Ե՛վ հրապարակավ, և՛ միջազգային ձևաչափերում, և՛ ադրբեջանական կողմի հետ ուղղակի շփումների ընթացքում հայկական կողմը բարձրագույն և բարձր մակարդակներով բազմիցս հայտարարել է, որ մենք հետևողական ենք խաղաղության հաստատման մեր օրակարգում, և որ ապագա խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Ադրբեջանի առաջարկներում ոչինչ անընդունելի չենք համարում՝ բնականաբար այդ առաջարկներն ամբողջացնելով մեր պատկերացումներով:
Մենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների միջոցով Ադրբեջանին ենք փոխանցել համապարփակ խաղաղության բանակցությունների օրակարգային շրջանակի մեր առաջարկը, սակայն մինչև օրս որևէ պաշտոնական պատասխան չենք լսել։ Այսինքն, հակառակ Ադրբեջանի նախագահի պնդումներին՝ Հայաստանը ոչ միայն չի մերժել, այլև դրական է արձագանքել խաղաղության պայմանագրի բանակցությունների առաջարկին և սպասում է Ադրբեջանի պատասխանին։ Ընդ որում, մենք խաղաղության պայմանագրի թեմայով ԱԳ նախարարների միջև խորհրդակցությունների մեկնարկի առաջարկ ենք ներկայացրել Ադրբեջանին, սակայն մինչ օրս պատասխան չենք ստացել: Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը՝ օր առաջ սկսել խաղաղության պայմանագրի շուրջ խորհրդակցությունները:
Հարց - Ադրբեջանի նախագահը նաև նշել է, որ մեկուկես տարի անց էլ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը ամբողջությամբ չի կատարվել՝ հղում կատարելով, մասնավորապես, տարածաշրջանային տրանսպորտային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման հարցին: Ի՞նչ կասեք դրա վերաբերյալ:
Պատասխան - Այո՛, նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը մինչ այժմ ամբողջությամբ կատարված չէ. Ադրբեջանը, խախտելով ոչ միայն եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, այլև միջազգային հումանիտար իրավունքը, շարունակում է ապօրինաբար պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց՝ նրանց օգտագործելով որպես պատանդ և սակարկությունների ու մարդկանց առևտրի առարկա: Ոչ միայն Հայաստանը, այլ ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհն է այս պահանջն Ադրբեջանին ներկայացնում:
Ավելին՝ Ադրբեջանն, ըստ էության, ժխտում է եռակողմ հայտարարության հիմնարար արձանագրումներից մեկը՝ հայտարարելով, թե Լեռնային Ղարաբաղ չկա, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիր չկա: Մինչդեռ Ադրբեջանի նախագահը եռակողմ հայտարարության տակ իր իսկ ստորագրությամբ հաստատել է Լեռնային Ղարաբաղ սուբյեկտի գոյությունը: Եվ քանի դեռ եռակողմ հայտարարությունը կա, այդ սուբյեկտի գոյությունը հնարավոր չէ հերքել:
Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում է նաև այն, որ ադրբեջանական զինված ուժերը, խախտելով 2020թ. այդ հայտարարության առաջին կետը, ս․թ․ մարտի 24-ին ներխուժել են Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի և մինչ օրս շարունակում են մնալ այնտեղ:
Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանային տրանսպորտային կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը, ապա կրկին՝ բազմիցս նշել ենք, որ Հայաստանը ինքն է մեծապես շահագրգռված այս գործընթացի հաջողությամբ:
Գործընթացը շատ ավելի արագ կհասներ վերջնակետին, եթե չլինեին Ադրբեջանի իշխանությունների շարունակական անհիմն հայտարարություններն արտատարածքային միջանցքի վերաբերյալ, որոնք իրականության և մի շարք միջազգային գործընկերների ներկայությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հետ որևէ աղերս չունեն: Ինչևէ, հանուն արդարության պետք է նշել, որ ապաշրջափակման թեմայի քննարկումն իրականում կառուցողական մթնոլորտում է ընթանում, և հույս ունեմ, որ այն անհասկանալի քաղաքական խարդավանքների հետևանքով չի տապալվի և շուտով հաջողությամբ կավարտվի։

The interview of the Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan to RFE/RL.
Question: The President of Azerbaijan Ilham Aliyev stated that their proposal to commence  the works on the peace agreement has not received a response from the Armenian side yet. How would you comment on that?
Answer:  Both publicly and in the international arena, as well as in the direct contacts with the Azerbaijani side, Armenia has repeatedly stated its consistency in the agenda of establishing peace on the highest levels, and that we do not consider anything unacceptable in the proposals of Azerbaijan regarding the future peace agreement, certainly, completing those proposals with our ideas.
We have conveyed our proposal for the framework of the agenda of comprehensive peace negotiations to Azerbaijan through the OSCE Minsk Group Co-Chair countries, but so far we have not heard any official response. In other words, contrary to the statements of the President of Azerbaijan, Armenia not only did not reject but also responded positively to the proposal of peace talks, waiting for Azerbaijan's response. At the same time, we have proposed Azerbaijan to launch consultations on the peace agreement between the Foreign Ministers, but so far we have not received any response. The Republic of Armenia reaffirms its readiness to launch consultations on a peace agreement at once.
Question: The President of Azerbaijan also noted that one and a half years later, the Trilateral Statement of November 9, 2020, is not fully implemented, referring, in particular, to the issue of unblocking regional transport communications. What can you say about that?
Answer: Indeed, the Trilateral Statement of November 9 has not been fully implemented yet. Azerbaijan, violating not only its obligations under the Trilateral Statement but also international humanitarian law, continues to illegally hold in captivity the Armenian prisoners of war and civilians, using them as hostages, bargaining and subjecting them to human trade.
Moreover, Azerbaijan denies one of the basic realities enshrined in the Trilateral Statement, stating that there is no Nagorno-Karabakh, and there is no Nagorno-Karabakh issue. Meanwhile, the President of Azerbaijan confirmed the existence of the Nagorno-Karabakh entity by signing a Trilateral Statement. And as long as there is the Trilateral Statement, the existence of that entity cannot be denied.
A gross violation of the Trilateral Statement of November 9 is also the fact that the Azerbaijani armed forces, violating the first provision of that statement, invaded the area of responsibility of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno-Karabakh on March 24, 2022, and still remain there.
As for the unblocking of regional transport communications, we have repeatedly stated that Armenia is greatly interested in the success of this process.
The process would have been completed  much faster if it were not for the continuous groundless statements of the Azerbaijani authorities on the exterritorial corridor, which have nothing to do with reality and the agreements reached in the presence of several international partners. Anyway, for the sake of justice, it should be noted that the discussion on the issue of unblocking is carried out in a constructive environment. I hope that it will not fail due to incomprehensible political intrigues and will be successfully completed soon.