Հայ-վրացական բազմադարյա հարաբերությունները, հատկապես՝ մշակութային կապերը, շարունակական են. Սիսակ Գաբրիելյան
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը հունիսի 27-ին հանդիպել է պաշտոնական այցով մեր երկրում գտնվող Վրաստանի խորհրդարանի մշակույթի հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Էլիսո Բոլկվաձեի հետ:
Հայկական կողմից հանդիպմանը մասնակցել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Հասմիկ Հակոբյանը, Հակոբ Ասլանյանը և Նարեկ Բաբայանը:
Ողջունելով հյուրին Հայաստանի խորհրդարանում՝ Սիսակ Գաբրիելյանն ընդգծել է հայ-վրացական 30-ամյա հարաբերությունների հաստատման կարևորությունը: Նա գոհունակություն է հայտնել, որ հատկապես վերջին շրջանում բավականին ակտիվացել են հայ-վրացական բարիդրացիական կապերը, որոնք շարունակական բնույթ են կրում:
Մշտական հանձնաժողովի նախագահի հավաստմամբ՝ Վրաստանի հետ կայուն ու մշտատև դրացիական հարաբերությունների հաստատումն ու զարգացումը փաստված է Հայաստանի կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագրում:
Սիսակ Գաբրիելյանը կարևորել է ապրիլին Վրաստանի խորհրդարանի նախագահի բարձր մակարդակով այցը մեր երկիր և Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ հանդիպումը: Նա ընդգծել է նաև Վրաստանի միջնորդության արդյունքում 19 հայ ռազմագերու վերադարձը հայրենիք:
Նշվել է, որ հատկապես զարգանում են հայ-վրացական մշակութային կապերը: Կարևորվել է այն հանգամանքը, որ Թբիլիսիի փողոցներից մեկն անվանակոչվել է հայ տաղանդավոր ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի անունով:
Տեղեկացնելով, որ 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի տարածքում են հայտնվել շուրջ 2000 պատմաշակութային արժեքներ, 187 եկեղեցի՝ Սիսակ Գաբրիելյանը վրացի գործընկերոջն առաջարկել է աջակցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համապատասխան հանձնաժողովի՝ տարածաշրջան այց կազմակերպելու հարցում:
Էլիսո Բոլկվաձեն իր պատրաստակամությունը հայտնելով՝ փաստել է, որ պետք է ամեն ինչ անել՝ պահպանելու համար պատմամշակութային արժեքները:
Հյուրն ընդգծել է, որ հաստատուն զարգանում են վրաց-հայկական մշակութային կապերը: Շեշտադրվել է երկու մշտական հանձնաժողովների միջև գործակցության անհրաժեշտությունը, ինչը, ըստ Էլիսո Բոլկվաձեի, կնպաստի Հայաստանի և Վրաստանի խորհրդարանների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների զարգացմանն ու կապերի ընդլայնմանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են մշակույթին առնչվող բազմաթիվ այլ հարցեր: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երկու երկրներում կազմակերպել մշակութային օրեր: Սիսակ Գաբրիելյանն առաջարկել է երկուստեք մշակել աշխատանքային հուշագրեր, որոնք կնպաստեն երկու հանձնաժողովների համատեղ գործակցությանը:

Армяно-грузинские многовековые отношения, особенно культурные связи, непрерывны: Сисак Габриелян
27 июня председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян встретился с председателем Комиссии по вопросам культуры парламента Грузии Э.Болквадзе, находящейся с официальным визитом в РА.
С армянской стороны во встрече приняли участие депутаты фракции "Гражданский договор" А.Акопян, А.Асланян и Н.Бабаян.
С.Габриелян, приветствуя гостью в парламенте РА, подчеркнул важность установления 30-летних армяно-грузинских отношений. Он выразил удовлетворение активизацией в последнее время армяно-грузинских добрососедских непрерывных отношений.
По словам председателя комиссии, установление и развитие стабильных и постоянных добрососедских отношений с Грузией зафиксировано программой Правительства РА на 2021-2026 гг.
С.Габриелян отметил апрельский визит высокого уровня спикера парламента Грузии в РА и встречу с Председателем НС А.Симоняном. Он также подчеркнул факт возвращения на родину 19 армянских военнопленных при грузинском посредничестве.
Отмечено, что особенно развиваются армяно-грузинские культурные связи. Упомянуто, что одна из улиц Тбилиси названа в честь выдающегося армянского режиссера С.Параджанова.
С.Габриелян, сообщив, что после 44-дневной войны на азербайджанской территории оказалось около 2000 историко-культурных ценностей, 187 церквей, предложил своему грузинскому коллеге посодействовать организации визита в регион соответствующей комиссии ЮНЕСКО.
Выразив готовность, Э.Болквадзе подчеркнула, что необходимо сделать все возможное для сохранения историко-культурных ценностей.
Гостья подчеркнула, что грузино-армянские культурные связи стабильно развиваются. Особо выделена необходимость сотрудничества между двумя постоянными комиссиями, что, по словам Э.Болквадзе, будет способствовать развитию дипломатических отношений и расширению связей между парламентами Армении и Грузии.
В ходе встречи обсуждено и множество других культурных вопросов. Достигнута договоренность об организации дней культуры в обеих странах. С.Габриелян предложил разработать рабочие меморандумы, способствующие взаимодействию двух комиссий.