Հայ-վրացական բազմադարյա հարաբերությունները, հատկապես՝ մշակութային կապերը, շարունակական են. Սիսակ Գաբրիելյան
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը հունիսի 27-ին հանդիպել է պաշտոնական այցով մեր երկրում գտնվող Վրաստանի խորհրդարանի մշակույթի հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Էլիսո Բոլկվաձեի հետ:
Հայկական կողմից հանդիպմանը մասնակցել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Հասմիկ Հակոբյանը, Հակոբ Ասլանյանը և Նարեկ Բաբայանը:
Ողջունելով հյուրին Հայաստանի խորհրդարանում՝ Սիսակ Գաբրիելյանն ընդգծել է հայ-վրացական 30-ամյա հարաբերությունների հաստատման կարևորությունը: Նա գոհունակություն է հայտնել, որ հատկապես վերջին շրջանում բավականին ակտիվացել են հայ-վրացական բարիդրացիական կապերը, որոնք շարունակական բնույթ են կրում:
Մշտական հանձնաժողովի նախագահի հավաստմամբ՝ Վրաստանի հետ կայուն ու մշտատև դրացիական հարաբերությունների հաստատումն ու զարգացումը փաստված է Հայաստանի կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագրում:
Սիսակ Գաբրիելյանը կարևորել է ապրիլին Վրաստանի խորհրդարանի նախագահի բարձր մակարդակով այցը մեր երկիր և Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ հանդիպումը: Նա ընդգծել է նաև Վրաստանի միջնորդության արդյունքում 19 հայ ռազմագերու վերադարձը հայրենիք:
Նշվել է, որ հատկապես զարգանում են հայ-վրացական մշակութային կապերը: Կարևորվել է այն հանգամանքը, որ Թբիլիսիի փողոցներից մեկն անվանակոչվել է հայ տաղանդավոր ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի անունով:
Տեղեկացնելով, որ 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի տարածքում են հայտնվել շուրջ 2000 պատմաշակութային արժեքներ, 187 եկեղեցի՝ Սիսակ Գաբրիելյանը վրացի գործընկերոջն առաջարկել է աջակցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համապատասխան հանձնաժողովի՝ տարածաշրջան այց կազմակերպելու հարցում:
Էլիսո Բոլկվաձեն իր պատրաստակամությունը հայտնելով՝ փաստել է, որ պետք է ամեն ինչ անել՝ պահպանելու համար պատմամշակութային արժեքները:
Հյուրն ընդգծել է, որ հաստատուն զարգանում են վրաց-հայկական մշակութային կապերը: Շեշտադրվել է երկու մշտական հանձնաժողովների միջև գործակցության անհրաժեշտությունը, ինչը, ըստ Էլիսո Բոլկվաձեի, կնպաստի Հայաստանի և Վրաստանի խորհրդարանների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների զարգացմանն ու կապերի ընդլայնմանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են մշակույթին առնչվող բազմաթիվ այլ հարցեր: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երկու երկրներում կազմակերպել մշակութային օրեր: Սիսակ Գաբրիելյանն առաջարկել է երկուստեք մշակել աշխատանքային հուշագրեր, որոնք կնպաստեն երկու հանձնաժողովների համատեղ գործակցությանը:

The Centuries-old Armenian-Georgian Relations, Especially The Cultural Ties, Are Continuous: Sisak Gabrielyan
On June 27, the Chair of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Sisak Gabrielyan met with Eliso Bolkvadze, the Chairperson of the Culture Committee of the Parliament of Georgia. She is in our country on an official visit.
From the Armenian side, the deputies of the Civil Contract Faction Hasmik Hakobyan, Hakob Aslanyan and Narek Babayan participated in the meeting.
Welcoming the guest in the Armenian parliament, Sisak Gabrielyan stressed the importance of the establishment of 30-year Armenian-Georgian relations. He expressed satisfaction that in particular, the Armenian-Georgian neighborly relations have recently become quite active, which are of continuous nature.
According to the Chair of the Standing Committee, the establishment and development of stable and permanent neighborly relations with Georgia is documented in the 2021-2026 program of the Armenian Government.
Sisak Gabrielyan highlighted the high-level visit of the Chairman of the Parliament of Georgia to our country in April and the meeting with the President of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan. He also emphasized the return of 19 Armenian prisoners of war to the homeland as a result of Georgian mediation.
It was noted that the Armenian-Georgian cultural ties are especially developing. The fact that one of the streets in Tbilisi was named after the talented Armenian film director Sergei Parajanov was highlighted.
Informing that about 2000 historical and cultural values, 187 churches appeared in the territory of Azerbaijan after the 44-day war, Sisak Gabrielyan proposed his Georgian counterpart to support the relevant UNESCO Commission in organizing a visit to the region.
Expressing her readiness, Eliso Bolkvadze stated that everything should be done to preserve the historical and cultural values.
The guest underlined that the Georgian-Armenian cultural ties are developing steadily. The need for cooperation between the two standing committees was stressed. According to Eliso Bolkvadze, it will contribute to the development of diplomatic relations and the expansion of ties between the Parliaments of Armenia and Georgia.
Many other issues related to culture were discussed at the meeting. An agreement was reached to organize cultural days in the two countries. Sisak Gabrielyan proposed to draft working memoranda, which will promote joint cooperation of the two committees.