David Mdzinarishvili / Reuters
Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը Վրաստանին 5 մլն ֆունտ ստերլինգ լրացուցիչ ֆինանսական աջակցություն կտրամադրի կիբերտարածության սպառնալիքների դեմ պայքարելու համար: Այս մասին ասվում է Միացյալ Թագավորության վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի գրասենյակի չորեքշաբթի տարածած հայտարարության մեջ:
«Մեծ Բրիտանիան ունի համաշխարհային առաջատար կիբերփորձագիտություն: Այսօր հայտարարված օգնությունը կպաշտպանի ոչ միայն Վրաստանը, այլև Մեծ Բրիտանիան և այլ ազատ ժողովրդավարական երկրներ»,- ասել է Ջոնսոնը: Զեկույցում նշվում է, որ կիբերանվտանգության ոլորտում Լոնդոնի և Թբիլիսիի հարաբերությունները թևակոխում են զարգացման «նոր փուլ»:
Ինչպես ընդգծվում է հայտարարության մեջ, 2018 թվականից Միացյալ Թագավորության Կիբերանվտանգության ազգային կենտրոնի աշխատակիցները սերտորեն համագործակցում են իրենց վրացի գործընկերների հետ՝ ներառյալ կիբերտարածությունում սպառնալիքները ետ մղելու նոր պրակտիկաների վերապատրաստում։

David Mdzinarishvili / Reuters
Правительство Великобритании выделит Грузии дополнительное финансирование в размере £5 млн ($6 млн) на борьбу с угрозами в киберпространстве, Об этом говорится в распространенном в среду заявлении канцелярии премьер-министра Соединенного Королевства Бориса Джонсона, сообщает ТАСС.
"Великобритания обладает ведущими в мире компетенциями в киберсфере. Объявленная сегодня помощь защитит не только Грузию, но и Великобританию и другие свободные демократии", - сказал Джонсон. В сообщении отмечается, что отношения Лондона и Тбилиси в области кибербезопасности выходят на "новую фазу" своего развития.
Как подчеркивается в заявлении, сотрудники Национального центра кибербезопасности Великобритании с 2018 года тесно сотрудничают со своими грузинскими коллегами, в том числе обучают их новым практикам отражения угроз в киберпространстве.