Էրդողանի և Բայդենի հանդիպումը կայացել է Մադրիդում
ՆԱՏՕ-ի ամրապնդմանն ուղղված քայլերը հատուկ ներդրում կունենան: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը՝ Մադրիդում Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գագաթնաժողովի շրջանակում իր ամերիկացի գործընկեր Ջո Բայդենի հետ հանդիպման ժամանակ:
Նա արձանագրել է, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմը բացասաբար է անդրադարձել համաշխարհային շուկա հացահատիկի և վառելիքի մատակարարման վրա:
Էրդողանը նշել է նաև, որ Թուրքիան աշխատում է հավասարակշռված քաղաքականության միջոցով «հացահատիկային միջանցքի» խնդրի լուծման ուղղությամբ: Նա հույս է հայտնել, որ Անկարայի ջանքերն այդ ուղղությամբ դրական արդյունքներ կբերեն։
Ջո Բայդենն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել Թուրքիայի նախագահին ուկրաինական հացահատիկի արտահանումն ապահովելու նրա ջանքերի, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի հայտերի աջակցության համար:

Эрдоган и Байден встретились в Мадриде
Шаги, направленные на укрепление НАТО, внесут особый вклад в процесс урегулирования конфликта между Россией и Украиной. Как сообщает "Анадолу", об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на встрече с американским коллегой Джо Байденом на полях саммита Североатлантического альянса в Мадриде.
Глава государства констатировал, что российско-украинская война негативно сказалась на поставках зерна и топлива на мировой рынок.
Президент Эрдоган отметил также, что Турция работает над решением проблемы «зернового коридора» посредством сбалансированной политики. Он выразил надежду, что усилия Анкары в этом направлении принесут позитивные результаты.
Джо Байден в свою очередь поблагодарил президента Турции за его усилия по обеспечению вывоза украинского зерна, а также поддержку заявок Швеции и Финляндии на членство в НАТО.