Հայաստանի և Սերբիայի ԱԳՆ-ները քաղաքական խորհրդակցություններ են անցկացրել
Հունիսի 30-ին Երևանում կայացան քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի Հանրապետության և Սերբիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, սերբականը՝ ԱԳ պետքարտուղար Նեմանյա Ստարովիչը։
Արձանագրելով Հայաստանի և Սերբիայի միջև առկա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը՝ կողմերը քննարկեցին հայ-սերբական բարեկամական հարաբերությունները խորացնելու և միջպետական կապերն ամրապնդելու հնարավորությունները և գործնական քայլերը:
Խորհրդակցությունների ընթացքում անդրադարձ կատարվեց միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք հարցերի։ Անդրադարձ կատարվեց հարավկովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի քայլերին։ Հայկական կողմը կարևորեց Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների համատեքստում հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց հայրենադարձման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանումը։
Խորհրդակցությունների ավարտին սերբական պատվիրակությանն ընդունեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը: Նախարար Միրզոյանը կարևորեց տարբեր մակարդակներում փոխադարձ այցերը և շփումները՝ ուղղված երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության շարունակաբար ընդլայնմանն ու փոխշահավետ բազմոլորտ համագործակցության նոր ուղղությունների նախանշմանը:
Նույն օրը սերբական պատվիրակությունն այցելեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին:

The Ministries of Foreign Affairs of Armenia and Serbia hold political consultations
Political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the Republic of Serbia took place in Yerevan on June 30. The Armenian delegation was headed by Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan, the Serbian State Secretary Nemanja Starović. According to ARMENPRESS the press service of MFA Armenia informed.
Recording the high-level political dialogue between Armenia and Serbia, the sides discussed the opportunities and the practical measures to deepen the friendly Armenian-Serbian relations and strengthen the interstate ties.
A number of international and regional issues were touched upon during the consultations. Reference was made to Armenia's steps aimed at establishing peace and stability in the South Caucasus region. The Armenian side stressed the need to repatriate Armenian prisoners of war, hostages and other detainees in the context of humanitarian issues resulted by the 44-day war unleashed by Azerbaijan, as well as the preservation of Armenian cultural and religious heritage in Azerbaijani-held territories.
At the end of the consultations, the Serbian delegation was received by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan. Minister Mirzoyan highlighted the mutual visits and contacts at different levels, aimed at the continuous expansion of the political dialogue between the two countries and the outlining of new directions of mutually beneficial multifaceted cooperation.
On the same day, the Serbian delegation visited the Armenian Genocide Museum-Institute, the Armenian Genocide Memorial, to pay tribute to the memory of the victims of the Armenian Genocide.