Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Պեկկա Հաավիստոն կանխատեսում է, որ երկրի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին այս տարվա աշունից շուտ տեղի չի ունենա, հայտնում է NEWS.am-ը:
«Մենք հուսով ենք, որ երեքշաբթի Բրյուսելում կստորագրենք անդամակցության արձանագրությունը, սակայն 30 ազգային խորհրդարաններում վավերացման գործընթացն ավելի երկար կտևի»,- ասել է նա El Mundo-ին տված հարցազրույցում։
Նախարարը հավելել է, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատն արդեն սկսել է վավերացման գործընթացը, սակայն ՆԱՏՕ-ի անդամ որոշ երկրների խորհրդարաններն ամռանը կդադարեցնեն իրենց գործունեությունը և կվերսկսեն այն աշնանը։
Նրա խոսքով՝ երբ Ֆինլանդիան ազգային մակարդակով դաշինքին միանալու որոշում կայացրեց, իր մտադրությունների մասին ծանուցեց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին։
«Նա (Պուտինը) պատասխանեց, որ դա սխալ էր, քանի որ Ռուսաստանը վտանգ չի ներկայացնում Ֆինլանդիայի համար։ Մենք նրան ասացինք, որ դա մեր որոշումն է, և մենք ենք պատասխանատու դրա համար»,- հավելել է Հաավիստոն:

Глава МИД Финляндии Пекка Хаависто прогнозирует, что вступление страны в НАТО не произойдет раньше осени текущего года, передает Газета.ru.
''Мы надеемся подписать протокол о присоединении в Брюсселе во вторник, но процесс его ратификации в 30 национальных парламентах займет больше времени'', - сказал он в интервью El Mundo.
Министр добавил, что Сенат Конгресса США уже начал процесс ратификации, однако парламенты некоторых стран - участниц НАТО прекратят свою деятельность на лето и возобновят ее осенью.
По его словам, когда Финляндия приняла решение о вступлении в альянс на национальном уровне, то уведомила президента России Владимира Путина о своих намерениях.
''Он [Путин] ответил, что это ошибка, потому что Россия не представляет угрозы для Финляндии. Мы сказали ему, что это было наше решение и мы несем за него ответственность'', - добавил Хаависто.