Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Պեկկա Հաավիստոն կանխատեսում է, որ երկրի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին այս տարվա աշունից շուտ տեղի չի ունենա, հայտնում է NEWS.am-ը:
«Մենք հուսով ենք, որ երեքշաբթի Բրյուսելում կստորագրենք անդամակցության արձանագրությունը, սակայն 30 ազգային խորհրդարաններում վավերացման գործընթացն ավելի երկար կտևի»,- ասել է նա El Mundo-ին տված հարցազրույցում։
Նախարարը հավելել է, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատն արդեն սկսել է վավերացման գործընթացը, սակայն ՆԱՏՕ-ի անդամ որոշ երկրների խորհրդարաններն ամռանը կդադարեցնեն իրենց գործունեությունը և կվերսկսեն այն աշնանը։
Նրա խոսքով՝ երբ Ֆինլանդիան ազգային մակարդակով դաշինքին միանալու որոշում կայացրեց, իր մտադրությունների մասին ծանուցեց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին։
«Նա (Պուտինը) պատասխանեց, որ դա սխալ էր, քանի որ Ռուսաստանը վտանգ չի ներկայացնում Ֆինլանդիայի համար։ Մենք նրան ասացինք, որ դա մեր որոշումն է, և մենք ենք պատասխանատու դրա համար»,- հավելել է Հաավիստոն:

Finland doesn’t expect its entry to NATO to be formalized before this fall, the country’s Foreign Minister Pekka Haavisto said in an interview with El Mundo on Friday, TASS reported.
"We hope to sign the accession protocol in Brussels on Tuesday, but the ratification process in the 30 national parliaments will take longer," Finland’s top diplomat told the Spanish newspaper.
"We have seen the speed in the US Senate, which has already started the process, and I think there are many countries that are even competing to be the first to ratify it. But there will be parliaments that stop their activity during the summer and resume it in the fall," he added.
"When we made the decision [to join NATO] at the national level and reported it to [Russian] President Putin, he replied that it was a mistake, because Russia was not a threat to Finland," the paper quoted Haavisto as saying. "We told him that it was our decision and that we were responsible for it," he added.