Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Համահայկական երիտասարդական ֆուտբոլի ասոցիացիայի ղեկավարին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հուլիսի 7-ին ընդունել է Համահայկական երիտասարդական ֆուտբոլի ասոցիացիայի (PAYFA) ղեկավար Արամ Ղահրամանյանին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը, պատգամավոր Արեն Մկրտչյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն ու Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը:
Քննարկվել են հայկական ֆուտբոլի զարգացման հեռանկարները և մասսայականացմանն ուղղված ծրագրերը: Հակոբ Արշակյանի գնահատմամբ՝ Սփյուռքի ներուժը պետք է հնարավորինս արդյունավետ օգտագործվի՝ տեղական ֆուտբոլի հետագա կատարելագործման և Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին այդ գործընթացին ներգրավելու նպատակով:
Արամ Ղահրամանյանն ու Արմեն Մելիքբեկյանը ներկայացրել են այն ծրագրերը, որոնք Հայաստանը ֆուտբոլի միջոցով աշխարհին ավելի ճանաչելի կդարձնեն:
Նշենք, որ Համահայկական երիտասարդական ֆուտբոլի ասոցիացիայի հիմնական գործառույթը Սփյուռքի տաղանդավոր երիտասարդների բացահայտումն ու ներգրավումն է հայկական ֆուտբոլում: PAYFA-ի առաջին հավաքը կայացել է Լոս Անջելեսում, ընդգրկված են եղել ԱՄՆ-ի և Կանադայի՝ 2009 թ. ծնված հայազգի երեխաները: Նրանցից 8 լավագույնները եկել են Երևան: Արամ Ղահրամանյանը հույս է հայտնել, որ ծրագիրը կիրականացվի նաև Սփյուռքի այլ համայնքներում:

7 июля вице-спикер НС А.Аршакян принял руководителя Всеармянской молодежной футбольной ассоциации (PAYFA) А.Каграманяна.
На встрече также присутствовали председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян, депутат А.Мкртчян, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта К.Гилоян, президент Федерации футбола Армении А.Меликбекян.
Обсуждены перспективы развития и программы популяризации армянского футбола. По Аршакяну, необходимо максимально эффективно использовать потенциал Спюрка для дальнейшего совершенствования местного футбола и вовлечения в этот процесс наших соотечественников из Диаспоры.
А.Каграманян и А.Меликбекян представили программы, которые позволят Армении стать более узнаваемой в мире через футбол.
Следует отметить, что основной функцией PAYFA является выявление и вовлечение талантливой молодежи Диаспоры в армянский футбол. Первый сбор Ассоциации состоялся в Лос-Анджелесе, были включены родившиеся в 2009 г. в США и Канаде армянских детей. 8 лучших из них приехали в Ереван. А.Каграманян выразил надежду, что программа будет реализована и в других общинах Спюрка.