Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Համահայկական երիտասարդական ֆուտբոլի ասոցիացիայի ղեկավարին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հուլիսի 7-ին ընդունել է Համահայկական երիտասարդական ֆուտբոլի ասոցիացիայի (PAYFA) ղեկավար Արամ Ղահրամանյանին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը, պատգամավոր Արեն Մկրտչյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն ու Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը:
Քննարկվել են հայկական ֆուտբոլի զարգացման հեռանկարները և մասսայականացմանն ուղղված ծրագրերը: Հակոբ Արշակյանի գնահատմամբ՝ Սփյուռքի ներուժը պետք է հնարավորինս արդյունավետ օգտագործվի՝ տեղական ֆուտբոլի հետագա կատարելագործման և Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին այդ գործընթացին ներգրավելու նպատակով:
Արամ Ղահրամանյանն ու Արմեն Մելիքբեկյանը ներկայացրել են այն ծրագրերը, որոնք Հայաստանը ֆուտբոլի միջոցով աշխարհին ավելի ճանաչելի կդարձնեն:
Նշենք, որ Համահայկական երիտասարդական ֆուտբոլի ասոցիացիայի հիմնական գործառույթը Սփյուռքի տաղանդավոր երիտասարդների բացահայտումն ու ներգրավումն է հայկական ֆուտբոլում: PAYFA-ի առաջին հավաքը կայացել է Լոս Անջելեսում, ընդգրկված են եղել ԱՄՆ-ի և Կանադայի՝ 2009 թ. ծնված հայազգի երեխաները: Նրանցից 8 լավագույնները եկել են Երևան: Արամ Ղահրամանյանը հույս է հայտնել, որ ծրագիրը կիրականացվի նաև Սփյուռքի այլ համայնքներում:

On July 7, the RA NA Vide President Hakob Arshakyan received the Head of the Pan-Armenian Youth Football Association (PAYFA) Aram Ghahramanyan.
The Chair of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Sisak Gabrielayn, the deputy Aren Mkrtchyan, the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Karen Giloyan and the President of Football Federation of Armenia Armen Melikbekyan also attended the meeting.
The perspectives of the development of the Armenian football and the programs directed to popularization were discussed. As Hakob Arshakyan assessed, the potential of the Diaspora should effectively be used as much as possible for the further improvement of the local football and involving our compatriots of Diaspora in that process.
Aram Ghahramanyan and Armen Melikbekyan presented the programs, which would make Armenia more recognizable to the world through football.
Let us note that the main function of the Pan-Armenian Youth Football Association is the revelation and involvement of the talented young people of Diaspora in the Armenian football. The first gathering of PAYFA was held in Los Angeles, and the children of Armenian origin of the USA and Canada born in 2009 were involved there. The 8 best players among them came to Yerevan. Aram Ghahramanyan expressed hope that the program would be implemented in other communities of Diaspora.