Շվեդիայի գերագույն դատարանը մերժել է Թուրքիային արտահանձնել Գյուլենի կողմնակցին
Շվեդիայի գերագույն դատարանը մերժել է Թուրքիային արտահանձնել Գյուլենի կողմնակցին՝ Յըլմազ Այթանին։ Ենթադրվում է, որ նա իսլամական քարոզիչ Ֆեթհուլա Գյուլենի շարժման բարձրաստիճան անդամ է, NEWS.am-ի փոխանցմամբ տեղեկացրել է Anadolu թուրթական պետական տեղեկատվական գործակալությունը։
Դատարանը մերժել է միջնորդությունը՝ հայտարարելով, որ Այթանի գործողություններում հանցակազմ չկա։
Թուրքիայի արդարադատության նախարարությունը հարցապնդում է ուղարկել Շվեդիա Այթանին արտահանձնելու մասին՝ նրան մեղադրելով «զինված ահաբեկչական կազմակերպություն ստեղծելու և ղեկավարելու մեջ»։
Թուրքական իշխանությունները շարժմանը մեղադրում են 2016թ. անհաջող ռազմական հեղաշրջման կազմակերպման մեջ։
Մայիսին Թուրքիան դեմ է հանդես եկել Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին՝ նրանց մեղադրելով «ահաբեկիչներին» աջակցելու մեջ։
Անցած ամսվա վերջին Թուրքիան հանել էր իր առարկությունն այն բանից հետ, երբ Շվեդիան և Ֆինլանդիան խոստացել էին քննարկել ահաբեկչության մեջ կասկածվողների հանձնման կամ արտահանձնման հայցերը։ Այս որոշումը թույլ էր տվել ՆԱՏՕ-ին պաշտոնապես ընդունել երկու ինքնիշխան պետությունների հայտերը Մադրիդի գագաթաժողովում։ Բայց Թուրքիան հայտարարում է, որ խորհրդարանի վերջնական հավանությունը կախված է երկու երկրների կողմից իրենց պարտավորությունները կատարելուց։
ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու արձանագրությունները Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի համար պետք է վավերացվեն բոլոր 30 անդամների խորհրդարանների կողմից։
ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովից հետո հաջորդ օրը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիան պահանջում է արտահանձնել 73 մարդու, որոնք որոնվում են Շվեդիայում ահաբեկչության մեղադրանքով։ Նույն շաբաթ Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Անն Լինդեն Aftonbladet թերթին ասել էր, որ իր երկիրը չի համաձայնի արտահանձնմանը, եթե ահաբեկչական գործունեության ապացույցներ չլինեն։

Верховный суд Швеции отклонил экстрадицию в Турцию сторонника Гюлена
Верховный суд Швеции отклонил экстрадицию в Турцию Йылмаза Айтана, предполагаемого высокопоставленного члена движения исламского проповедника Фетуллы Гюлена, сообщает  турецкое государственное информационное агентство Anadolu.
Суд отклонил ходатайство, заявив, что в действиях Айтана нет состава преступления.
Министерство юстиции Турции направило в Швецию запрос об экстрадиции Айтана, обвинив его в ''создании и руководстве вооруженной террористической организацией''. Турецкие власти обвиняют движение в организации неудавшегося военного переворота в 2016 году.
В мае Турция выступила против заявок  Швеции и Финляндии на членство в НАТО,  обвинив их в поддержке ''террористов''.
В конце прошлого месяца Турция сняла возражения после того, как Швеция и Финляндия пообещали рассмотреть ожидающие рассмотрения запросы о депортации или экстрадиции подозреваемых в терроризме. Это решение позволило НАТО официально принять заявки двух северных стран на саммите в Мадриде. Но Турция заявляет, что окончательное одобрение  парламентом зависит от выполнения обеими странами их обязательств.
Протоколы о вступлении в НАТО для Швеции и Финляндии должны быть ратифицированы парламентами всех 30 членов.
На следующий день после саммита НАТО президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Турция требует экстрадиции 73 человек, разыскиваемых в Швеции по обвинению в терроризме. На той же неделе министр иностранных дел Швеции Анн Линде заявила газете Aftonbladet, что ее страна не согласится  на  экстрадиции, если не будет доказательств террористической деятельности.