Հայաստանի ու տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելը մեր սկզբունքն ու ռազմավարությունն է. Արարատ Միրզոյան
Ներկայացնում ենք  ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի խոսքը Լեհաստանի ԱԳ նախարար Զբիգնև Ռաուի հետ հանդիպման ընթացքում մամուլի համար հայտարարության ժամանակ:
Նախ՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել իմ գործընկեր Զբիգնև Ռաուին ջերմ հյուրընկալության համար։
Ուրախ եմ գտնվել Լեհաստանում մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-րդ հոբելյանական տարում։ Այս երեք տասնամյակներն առաջընթացի, փոխադարձ վստահության և փոխըմբռնման տարիներ էին, որոնք ամուր հիմք են ապահովել միջպետական հարաբերությունների և քաղաքական երկխոսության հետևողական զարգացման ու ամրապնդման համար։
Այսօր գործընկերոջս հետ ունեցած քննարկումների ընթացքում անդրադարձել ենք Հայաստանի և Լեհաստանի միջև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին։ Մենք պատրաստակամություն ենք հայտնել քայլեր ձեռնարկելու հայ-լեհական տնտեսական հարաբերություններում առկա մեծ ներուժի իրացման ուղղությամբ, ինչի համար ունենք շուրջ 30 փաստաթղթից կազմված ամուր իրավապայմանագրային դաշտ և աշխատանքային արդյունավետ հարթակ՝ հայ-լեհական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովը, որի 7-րդ նիստը առաջիկայում նախատեսվում է անցկացնել  Երևանում:
Մենք մտքեր ենք փոխանակել նաև Հայաստան-ԵՄ գործընկերության օրակարգային հարցերի շուրջ։ Անդրադարձ ենք կատարել Հայաստան-Եվրամիության Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկմանը և Արևելյան գործընկերության արդյունավետության հետագա բարձրացմանն ուղղված քայլերին։ Այս առումով Լեհաստանը, որպես Արևելյան գործընկերության նախաձեռնող երկրներից մեկը, կարևոր դերակատար է մեզ համար, և մենք ակնկալում ենք այս ուղղությամբ համագործակցության հետագա ընդլայնում:
Բնականաբար, այսօրվա մեր քննարկումների առանցքում էին տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության մի շարք հարցեր: Իհարկե, անդրադարձել ենք ԵԱՀԿ շրջանակներում մեր համագործակցությանը, որտեղ այժմ նախագահում է Լեհաստանը։ Պարոն Ռաուին հանգամանալից ներկայացրել եմ Հայաստանի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների շուրջ։
Ընդգծել եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության առանցքային դերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորմանն ուղղված խաղաղ գործընթացի առաջմղման և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործում:
Ցավով պետք է արձանագրեմ, որ հակառակ Հայաստանի կողմից գործադրվող  ջանքերին՝ մենք շարունակում ենք առերեսվել Ադրբեջանի ռազմատենչ և առավելապաշտական  հայտարարություններին, որոնք ուղղված են տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության խաթարմանը։
Ավելին, խախտելով միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերն ու նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունները, Ադրբեջանը շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց՝ նրանց օգտագործելով որպես քաղաքական շահարկումների գործիք։ Այս կապակցությամբ կարևոր է  մարդու իրավունքներին և մարդասիրության սկզբունքներին հավատարիմ միջազգային հանրության, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ նախագահության շարունակական աջակցությունը՝ այս խնդրի լուծման համար:
Անընդունելի է նաև ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում Արցախի հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացմանը, պղծմանը և ինքնության խեղաթյուրմանն ուղղված Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից իրականացվող քաղաքականությունը։ Այս առումով մենք ակնկալում ենք միջազգային հանրության հստակ, հասցեական և շարունակական արձագանքը և ընդգծում Լեռնային Ղարաբաղում համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների ներգրավվածության հրատապությունը։
Եվս մեկ անգամ ցանկանում եմ ընդգծել, որ Հայաստանի ու տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելը  մեր սկզբունքն ու ռազմավարությունն է, և հուսով ենք, որ ԵԱՀԿ-ն՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի ինստիտուտի հետ միասին, կօգտագործի իր գործիքակազմում առկա մեխանիզմները` կառուցողական մթնոլորտի ապահովման ու համապարփակ խաղաղության համար պայմաններ ստեղծելու համար:
Այսքանով կեզրափակեմ խոսքս։ Հարգելի՛ պարոն Ռաու, ևս մեկ անգամ շնորհակալ եմ ջերմ ընդունելության և արդյունավետ քննարկումների համար»,- ասված է ՀՀ ԱԳ նախարարի հայտարարության մեջ:

Открытие эры мирного развития для Армении и региона- наш принцип и стратегия: Арарат Мирзоян
Предстовляем заявление министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна для прессы по итогам встречи с министром иностранных дел Польши Збигневом Рау:
В первую очередь, хочу выразить благодарность моему коллеге Збигневу Рау за теплый прием.
Рад находиться в Польше в 30-й юбилейный год установления дипломатических отношений между нашими странами. Эти три десятилетия были годами прогресса, взаимного доверия и взаимопонимания, которые обеспечили прочную основу для последовательного развития и укрепления межгосударственных отношений и политического диалога.
Армяно-польские отношения основаны на многовековой дружбе, общих принципах и ценностях между двумя нашими народами. В этом плане мы высоко ценим содействие Польши продолжительному процессу демократических реформ, осуществляемых правительством Армении.
Сегодня в ходе обсуждений с моим коллегой мы коснулись перспектив расширения сотрудничества между Арменией и Польшей в сферах, представляющих взаимный интерес. Мы выразили готовность предпринять шаги по реализации большого потенциала армяно-польских экономических отношений, для чего у нас есть прочная договорно-правовая база, состоящая из около 30 документов, и эффективная рабочая платформа - Армяно-польская межправительственная комиссия по экономическому сотрудничеству, 7-е заседание которой в ближайшее время планируется провести в Ереване.
Конечно, объемы товарооборота между Арменией и Польшей невелики однако с удовлетворением можем отметить, что в этом направлении мы наблюдаем постепенный рост. Для активизации армяно-польского экономического взаимодействия перспективными сферами считаем информационные технологии, фармацевтику, агробизнес и возобновляемую энергетику.
Мы также обменялись мнениями по вопросам повестки партнерства Армения-ЕС. Мы коснулись реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС и шагов, направленных на дальнейшее повышение эффективности Восточного партнерства. В этом плане Польша, как одна из стран-инициаторов Восточного партнерства, играет для нас важную роль, и мы ожидаем дальнейшего расширения сотрудничества в этом направлении.
Естественно, в центре наших сегодняшних обсуждений был ряд вопросов, касающихся региональной стабильности и безопасности. Конечно, мы коснулись нашего сотрудничества в рамках ОБСЕ, где сейчас председательствует Польша. Господин Рау обстоятельно представил позицию Армении по процессам, направленным на установление регионального мира и стабильности.
Я подчеркнул ключевую роль сопредседательства Минской группы ОБСЕ в продвижении мирного процесса, направленного на всеобъемлющее и долгосрочное урегулирование нагорно-карабахского конфликта, и в урегулировании отношений с Азербайджаном.
С сожалением должен констатировать, что вопреки прилагаемым Арменией усилиям, мы продолжаем сталкиваться с провокационными действиями Азербайджана в отношении Армении и Нагорного Карабаха, воинственными и максималистскими заявлениями, направленными на нарушение региональной стабильности и мира.
Неприемлема также политика руководства Азербайджана, направленная на уничтожение, осквернение и искажение идентичности армянского культурно-исторического и религиозного наследия Арцаха на территориях, перешедших под азербайджанский контроль. В этом плане мы ожидаем четкого, целенаправленного и продолжительного реагирования международного сообщества и подчеркиваем неотложность вовлеченности соответствующих международных организаций в Нагорном Карабахе.
Еще раз хочу подчеркнуть, что открытие эры мирного развития для Армении и региона- наш принцип и стратегия, и мы надеемся, что ОБСЕ вместе с институтом действующего председателя ОБСЕ будет использовать имеющиеся в его инструментарии механизмы по созданию условий для обеспечения конструктивной атмосферы и всеобъемлющего мира.
Завершу на этом свою речь. Уважаемый господин Рау, еще раз благодарю Вас за теплый прием и плодотворные обсуждения".