Արման Թաթոյանը Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականության վերաբերյալ զեկույց է ուղարկել ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեին
Հայաստանի մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեին ուղարկել է այլընտրանքային զեկույց ադրբեջանական հայատյաց ու թշնամանքի քաղաքականության վերաբերյալ և ներկայացրել առաջարկներ, այդ թվում` կոնկրետ հարցերով քննություն իրականացելու վերաբերյալ:
Ըստ Թաթոյանի՝ ՄԱԿ-ի կոմիտեին ներկայացրած զեկույցն ապացուցում է, որ իրականում, տարիներով է վարվել հայատյացության և թշնամանքի քարոզի քաղաքականություն էթնիկ ու կրոնական հիմնական հենասյուներով` խորքային անհանդուրժողականությամբ:
«Ադրբեջանի իշխանություններն իրենց պաշտոնական ելույթներով գեներացրել և շարունակում են գեներացնել ատելություն ողջ հայ ժողովրդի, Հայաստանի և Արցախի բնակչության նկատմամբ, հնչեցնում են սպառնալիքներ և վիրավորական ու թշնամանք բորբոքող արտահայտություններ:
Նրանց խոսքերն լայնորեն օգտագործվում են ադրբեջանական տարբեր պաշտոնյաների, հանրային գործիչների կողմից ու արժանանում են հանրային գովասանքի՝ թիրախում ունենալով նաև հայ երեխաների և կանանց:
Այս քաղաքականությունն է այն աղբյուրը, որ սնուցել ու խրախուսել է Հայաստանի ու Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական զինված ծառայողների վայրագություններն ու խոշտանգումները, խաղաղ բնակչության էթնիկ զտումներն արցախյան 2020թ. 44-օրյա, 2016թ. ապրիլյան պատերազմների ընթացքում` այդ պատերազմից առաջ ու հետո տարբեր զինված հարձակումներով ու հանցավոր արարքներով:
Զեկույցում տեղ են գտել նաև 44-օրյա պատերազմից հետո այս քաղաքականության նոր դրսևորումները, բերվել են օրինակներ: Օրինակ` սպանված հայ զինվորների և շղթայված գերիների պուրակը Բաքվում, Ադրբեջանի կողմից հրապարակված «Ադրբեջան 2020» փոստային նամականիշները, որոնք ցուցադրում են, թե ինչպես է գործիքով քիմիական ախտահանման ենթարկվում Արցախը հայերից՝ բացահայտորեն այն ներկայացնելով որպես «կեղտ» և այլն:
Անգամ կրթական համակարգում է դրված հայատյացության և թշնամանքի քաղաքականությունը:
Զեկույցում տեղ են գտել Մարդու իրավունքների կարգավիճակով իմ և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանների զեկույցներով հաստատված օբյեկտիվ և հավաստի ապացույցներն ու գնահատականները:
Դրանք մշտապես ներկայացվել են մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային կառույցներին, Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցիչների ղեկավարներին և բարձրաստիճան պատվիրակություններին:
ՄԱԿ-ի կոմիտեին առաջարկել եմ`
1. Հետաքննել և բացահայտել Ադրբեջանի իշխանությունների, բարձրաստիճան պաշտոնյաների, մշակութային և այլ հասարակական գործիչների տարածած ռասայական ատելությունն ու թշնամանքը հայերի դեմ, ինչպես նաև պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին:
2. Քննել էթնիկ ու կրոնական ատելության հիմքով ադրբեջանական հանցանքները, որոնք ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողները կատարել են 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների, 2016թ. ապրիլյան պատերազմի և ադրբեջանական մյուս զինված հարձակումների ժամանակ:
3. Դատապարտել և միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի հայատյաց և ռասայական խտրականության դեմ արդյունավետ կանխարգելման ուղղությամբ, այդ թվում՝ վերադարձնելով Ադրբեջանում ապօրինի պահվող բոլոր հայ գերիներին»,-ասվում է Թաթոյանի տարածած հայտարարությունում:

Предпринять меры для возвращения незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских пленных – Татоян отправил альтернативный доклад Комитету ООН по ликвидации расовой дискриминации
Бывший Защитник прав человека Армении Арман Татоян отправил Комитету ООН по ликвидации расовой дискриминации альтернативный доклад об азербайджанской политике армянофобии и пропаганды вражды и представил предложения, в том числе, о проведении расследования по конкретным вопросам, передает Aysor.am.
По словам Армана Татояна, представленный Комитету ООН доклад доказывает, что в действительности политика пропаганды армянофобии и вражды на этнической и религиозной почве проводилась годами – с глубокой нетерпимостью.
"Власти Азербайджана в своих официальных выступлениях генерировали и продолжают генерировать ненависть ко всему армянскому народу, населению Армении и Арцаха, озвучивают угрозы и оскорбительные высказывания, возбуждающие вражду.
Их высказывания широко используются различными азербайджанскими должностными лицами, общественными деятелями и удостаиваются общественной похвалы, делая своей мишенью также армянских детей и женщин.
Эта политика – тот источник, который питал и поощрял варварства и пытки азербайджанских военнослужащих в отношении мирного населения Армении и Арцаха, этнические чистки мирного населения во время 44-дневной арцахской войны 2022 года и апрельской войны 2016 года, различные вооруженные нападения и преступные деяния до и после этих войн.
В докладе представлены новые проявления этой политики после 44-дневной войны, ее примеры. Например, парк убитых армянских военнослужащих и закованных в цепи пленных в Баку, выпущенные Азербайджаном почтовые марки "Азербайджан 2020", на которых изображено, как дезинфицируют Арцах от армян, откровенно представляя их "грязью".
Политика армянофобии и вражды заложена даже в основу образовательной системы.
В докладе нашли место объективные и достоверные доказательства и оценки, подтвержденные моими докладами в статусе омбудсмена Армении и докладами Защитника прав человека Арцаха.
Они постоянно представлялись международным структурам, обладающим мандатом защиты прав человека, главам аккредитованных в Армении дипломатических представительств и высокопоставленных делегаций.
Я предложил Комитету ООН:
1. Расследовать и раскрыть распространяемую властями Азербайджана, высокопоставленными должностными лицами, культурными и другими общественными деятелями расовую ненависть и вражду против армян, а также привлечь к ответственности виновных.
2. Расследовать азербайджанские преступления на этнической и религиозной почве, совершенные азербайджанскими военнослужащими в сентябре-ноябре 2020 года, во время апрельской войны 2016 года и других азербайджанских вооруженных нападений.
3. Осудить и принять меры для эффективного предотвращения проводимой Азербайджаном политики армянофобии и расовой дискриминации, в том числе возвращения незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских пленных", - говорится в заявлении Армана Татояна.