Հայ-գերմանական գործընկերությունը խարսխված է քաղաքական, տնտեսական և արժեհամակարգային հետաքրքրությունների վրա. վարչապետը՝ Բունդեսթագի փոխնախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի փոխնախագահ Կատրին Գյորինգ-Էքարդին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է երկկողմ հարաբերությունների կարևորությունը, որոնք վերջին շրջանում դինամիկ զարգանում են և՛ գործադիր, և՛ խորհրդարանական, և՛ տարածքային կառավարման մակարդակում: Վարչապետի խոսքով՝ հայ-գերմանական գործընկերությունը խարսխված է քաղաքական, տնտեսական և արժեհամակարգային հետաքրքրությունների վրա. «Հայաստանը՝ որպես 2018թ. խորհրդարանական կառավարման անցած երկիր, հետաքրքրված է պառլամենտարիզմի կայուն ավանդույթներ ունեցող Գերմանիայի հետ փորձի փոխանակմամբ: ԳԴՀ-ն ՀՀ խոշորագույն առևտրատնտեսական գործընկերն է ԵՄ-ում: Կարևորում ենք համատեղ տնտեսական ծրագրերը, ինչպես նաև աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական օրակարգին», - նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Բունդեսթագի փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին բարձր գնահատականի համար և շնորհավորել ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման համար ՀՀ քաղաքացիների քվեն ստանալու կապակցությամբ: Կատրին Գյորինգ-Էքարդն ընդգծել է՝ ժողովրդավարությունն ու պառլամենտարիզմը նպաստում են անվտանգությանը, կայունությանն ու զարգացմանը, և Գերմանիան հետաքրքրված է Հայաստանի հետ քաղաքական երկխոսության ամրապնդմամբ, տնտեսության տարբեր ոլորտներում ծրագրերի իրականացմամբ՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, վերականգնվող էներգետիկայի և այլն:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում իրավիճակի և անվտանգային մարտահրավերների շուրջ: Բունդեսթագի փոխնախագահը նշել է, որ Գերմանիան կարևորում է տարածաշրջանային խաղաղությունը և աջակցում է այդ ուղղությամբ Հայաստանի քայլերին: Կարևորվել են համատեղ ջանքերը քրիստոնեական մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ:
ՀՀ-ԳԴՀ տնտեսական օրակարգի համատեքստում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր: Հեռանկարային են համարվել արևային էներգետիկայի, տեխնոլոգիաների ոլորտներում ծրագրերը: Այս համատեքստում վերահաստատվել է փոխգործակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Կատրին Գյորինգ-Էքարդը նշել են Արևելյան գործընկերության ձևաչափի կարևորությունը հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացման գործում:

Армяно-германское партнерство основано на политических, экономических интересах и на системе ценностей: Пашинян принял вице-спикера Бундестага
Премьер-министр Никол Пашинян принял принял вице-спикера Бундестага Федеративной Республики Германия Катрин Гёринг-Эккардт и возглавляемую ею делегацию.
Никол Пашинян подчеркнул важность двусторонних отношений, которые в последнее время динамично развиваются и на правительственном, и на парламентском, и на децентрализованном уровне. По словам премьер-министра, армяно-германское партнерство основано на политических, экономических интересах и на системе ценностей. "Армения как перешедшая в 2018 году на парламентскую систему управления страна заинтересована в обмене опытом с Германией, имеющей устойчивые традиции парламентаризма. ФРГ является крупнейшим среди стран ЕС торгово-экономическим партнером Армении. Мы придаем важное значение совместным экономическим программам, а также поддержке демократической повестки Армении", - сказал премьер-министр Пашинян.
Вице-спикер Бундестага поблагодарила премьер-министра Армении за высокую оценку и поздравила с получением голоса граждан для проведения демократических реформ в Армении. Катрин Гёринг-Эккардт подчеркнула, что демократия и парламентаризм способствуют безопасности, стабильности и развитию, и Германия заинтересована в укреплении политического диалога с Арменией, реализации программ в различных секторах экономики, в частности, в сферах информационных технологий, возобновляемой энергетики и др.
Собеседники обменялись мнениями о ситуации и вызовах безопасности в регионе Южного Кавказа. Вице-президент Бундестага отметила, что Германия придает важность региональному миру и поддерживает шаги Армении в этом направлении. Была подчеркнута важность совместных усилий по сохранению христианского культурного наследия.
В контексте экономической повестки Армения-ФРГ были обсуждены представляющие взаимный интерес вопросы. Перспективными были названы проекты в области солнечной энергетики и технологий. В этом контексте была подтверждена готовность к продолжению сотрудничества.
Никол Пашинян и Катрин Гёринг-Эккардт отметили важность формата Восточного партнерства в развитии армяно-германских отношений.