Իտալիայի վարչապետ Մարիո Դրագին հրաժարական է տվել
Իտալիայի վարչապետ Մարիո Դրագին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել նախագահ Սերջիո Մատարելային Քվիրինալյան պալատում առավոտյան հանդիպման ժամանակ։ Մատարելայի գրասենյակում ասել են, որ նախագահն «ի գիտություն է ընդունել» հրաժարականն ու կառավարությանը հանձնարարել է կատարել իր «ներկայիս պարտականությունները», ասվում է նախագահի գրասենյակի հինգշաբթի օրը տարածած հաղորդագրության մեջ։
Դրագիի աջերի, ձախերի և պոպուլիստների կոալիցիոն կառավարությունը հինգշաբթի մերժել է նորից միավորվելու նրա կոչը, որպեսզի ավարտի օրենսդիր մարմնի լիազորությունների ժամկետը և ապահովի համավարակից հետո վերականգնման ծրագրի իրականացումը, որը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից։
Իտալիայի վարչապետ Մարիո Դրագին հրաժարական է տվել այն բանից հետո, երբ կոալիցիայի գծով կարևոր դաշնակիցները բոյկոտել են վստահության վոտումը՝ ազդարարելով արտահերթ ընտրությունների հավանականության և Իտալիայի ու Եվրոպայի համար կրիտիկական պահին անորոշության շրջանի վերականգնման մասին։

Премьер-министр Италии Марио Драги подал в отставку
Премьер-министр Италии Марио Драги передал президенту республики Серджо Маттарелла прошение об отставке, которое было "принято к сведению", передает ТАСС. Как говорится в заявлении президента в четверг, правительству поручено выполнять текущие обязанности.
"Президент Италии Серджо Маттарелла принял сегодня премьер-министра Италии Марио Драги, который после обсуждения ситуации, сложившейся после голосования в Сенате, передал прошение об отставке своего правительства.
Президент республики принял это к сведению, правительству поручено выполнять текущие обязанности", - говорится в заявлении. Ранее Драги в нижней палате парламента объявил о том, что намерен проинформировать главу государства о "своих намерениях".
К полудню он вновь ожидается в зале палаты депутатов, где выступит с небольшим заявлением.
Выполнение "текущих обязанностей" означает, что правительство не обладает полными полномочиями. Они продлятся до формирования нового правительства на основании результатов парламентских выборов, которые должны состояться досрочно. Президент должен распустить парламент и объявить дату голосования.