Բուլղարիան և Ադրբեջանը գազի մատակարարման ոլորտում ռազմավարական գործընկերներ են. Պետկով
Սոֆիան Ադրբեջանին համարում է կարևոր ռազմավարական գործընկեր գազի մատակարարման ոլորտում, հինգշաբթի Բաքվում հայտարարել է Բուլղարիայի կառավարության ղեկավար Կիրիլ Պետկովը, փոխանցում է Interfax-ը։
«Բուլղարիայի և Ադրբեջանի միջև ռազմավարական գործընկերությունը շարունակում է ակտիվորեն զարգանալ՝ շեշտը դնելով էներգետիկայի և տրանսպորտի ոլորտներում հարաբերությունների ընդլայնման վրա», - ասել է Պետկովը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումից հետո:
«Մենք Ադրբեջանը դիտարկում ենք որպես կարևոր գործընկեր բնական գազի մատակարարումների դիվերսիֆիկացման և Արևելյան և Հարավ-Արևելյան Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության բարելավման գործում»,- հավելել է Պետկովը։
Նշենք, որ «Գազպրոմը» ապրիլի վերջին ամբողջությամբ դադարեցրել է գազի մատակարարումը Բուլղարիա՝ երկրի ռուբլով վճարումից հրաժարվելու պատճառով։ Այդ ժամանակից ի վեր Բուլղարիան գազ մատակարարելու այլ ուղիներ է փնտրում։

Болгария призналась Азербайджану в стратегическом партнерстве: София изыскивает газ
В Софии считают Азербайджан важным стратегическим партнером в сфере поставок газа, заявил в четверг в Баку глава болгарского правительства Кирил Петков, передает Интерфакс.
''Стратегическое партнерство между Болгарией и Азербайджаном продолжает активно развиваться с упором на расширение отношений в энергетической и транспортной сферах'', - приводит Болгарское национальное радио слова Петкова по итогам встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
''Мы рассматриваем Азербайджан как важного партнера в сфере диверсификации поставок природного газа и повышения энергетической безопасности Восточной и Юго-Восточной Европы'', - добавил Петков.
''Газпром'' в конце апреля полностью остановил поставки газа в Болгарию в связи с отказом страны от оплаты в рублях. С тех пор Болгария изыскивает иные пути для газоснабжения.