Բուլղարիան և Ադրբեջանը գազի մատակարարման ոլորտում ռազմավարական գործընկերներ են. Պետկով
Սոֆիան Ադրբեջանին համարում է կարևոր ռազմավարական գործընկեր գազի մատակարարման ոլորտում, հինգշաբթի Բաքվում հայտարարել է Բուլղարիայի կառավարության ղեկավար Կիրիլ Պետկովը, փոխանցում է Interfax-ը։
«Բուլղարիայի և Ադրբեջանի միջև ռազմավարական գործընկերությունը շարունակում է ակտիվորեն զարգանալ՝ շեշտը դնելով էներգետիկայի և տրանսպորտի ոլորտներում հարաբերությունների ընդլայնման վրա», - ասել է Պետկովը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումից հետո:
«Մենք Ադրբեջանը դիտարկում ենք որպես կարևոր գործընկեր բնական գազի մատակարարումների դիվերսիֆիկացման և Արևելյան և Հարավ-Արևելյան Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության բարելավման գործում»,- հավելել է Պետկովը։
Նշենք, որ «Գազպրոմը» ապրիլի վերջին ամբողջությամբ դադարեցրել է գազի մատակարարումը Բուլղարիա՝ երկրի ռուբլով վճարումից հրաժարվելու պատճառով։ Այդ ժամանակից ի վեր Բուլղարիան գազ մատակարարելու այլ ուղիներ է փնտրում։

Bulgaria and Azerbaijan Are Strategic Partners In Natural Gas Supply: Petkov
Bulgaria considers Azerbaijan an important strategic partner in natural gas supply, Bulgarian Prime Minister Kiril Petkov stated in the Azerbaijani capital Baku on Thursday, according to NEWS.am Interfax reports.
"Strategic partnership between Bulgaria and Azerbaijan continues to develop actively, placing the emphasis on the expansion of relations in energy and transport," Petkov said after his meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev.
He noted that Bulgaria considers Azerbaijan an important partner in diversifying natural gas supplies as well as improving the energy security of Eastern and Southeastern Europe.
At the end of April, Russian natural gas giant Gazprom completely stopped supplying natural gas to Bulgaria due to the latter's refusal to pay in Russian rubles for the natural gas it receives from Russia. Since then, Bulgaria has been seeking other ways to receive natural gas.