Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Թուրքիայի և ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչները համաձայնագրեր ստորագրեցին հացահատիկի արտահանման վերաբերյալ
Ուրբաթ օրը Ստամբուլում Թուրքիայի, Ուկրաինայի, Ռուսաստանի Դաշնության և ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչները ստորագրել են Ուկրաինայից Սև ծովով գյուղմթերքների արտահանման հացահատիկային միջանցք ստեղծելու մասին համաձայնագիր։
Ռուսաստանից փաստաթուղթը ստորագրել է պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն, Թուրքիայից՝ ռազմական գերատեսչության ղեկավար Հուլուսի Աքարը։ Արարողությունն ուղիղ հեռարձակել է Euronews-ը:
Թուրքիան, Ուկրաինան և ՄԱԿ-ը ստորագրել են համաձայնագրի իրենց մասը։ Կիևից այն ստորագրել է ենթակառուցվածքների նախարար Ալեքսանդր Կուբրակովը, փոխանցում է Panorama.am։

An agreement on creating a grain corridor to export agricultural produce from Ukraine via the Black Sea was signed by representatives of Turkey, Ukraine, Russia and the UN in Istanbul on FridayTASS reports.
Russian Defense Minister Sergey Shoigu signed the agreement on behalf of Russia, and his Turkish counterpart Hulusi Akar inked the deal on Turkey’s behalf.
Turkey, Ukraine, and the UN signed their part of the agreement. On behalf of Kiev, it was signed by Ukrainian Infrastructure Minister Alexander Kubrakov. On behalf of the UN, the grain export deal was signed by UN Secretary-General Antonio Guterres.
Turkish President Recep Tayyip Erdogan described as an historic event the ceremony of signing the agreement that took place in his residence. The ceremony was preceded by negotiations between representatives of the delegations that took place at a military facility.