Հայաստանն ու Իրանը Թուրքիայի խորհրդի կարիքը չունեն. Իրանի խորհրդարանական Շահրիար Հեյդարի
Իրանի խորհրդարանի արտաքին քաղաքականության և ազգային անվտանգության հանձնաժողովի սահմանային հարցերով կոմիտեի նախագահ Շահրիար Հեյդարին հայտարարություն է արել հայ-իրանական սահմանի առնչությամբ՝ շեշտելով, որ Իրանն ու Հայաստանը չունեն որևէ երրորդ կողմի, այդ թվում՝ Թուրքիայի խորհրդի կարիքը այդ կապակցությամբ:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է իրանական IRIB հեռուստառադիոընկերությունը:
Շահրիար Հեյդարին այդ խոսքերն ասել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության գերագույն հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեիի՝ Թուրքիայի նախագահին ուղղված խոսքերի համատեքստում:
«Ինչպես հայտարարել է հոգևոր առաջնորդը՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը թույլ չի տա, որ Իրանի ու Հայաստանի սահմանը արգելափակվի», - ընդգծել է Հեյդարին:
Մատնանշելով Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարական դիրքը՝ իրանցի խորհրդարանականն ասել է, որ դա բազմաթիվ խնդիրներ է ստեղծել Հայաստանի համար, որոնցից մեկը եղել է Ադրբեջանի հետ հակամարտությունը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ: Սակայն ըստ Շահրիար Հեյդարիի խնդիրը պետք է լուծվի լրջորեն և դիվանագիտության միջոցով։
«Իրանը միշտ հավատացած է եղել, որ երկու երկրները խնդիրը պետք է կարգավորեն քաղաքական ճանապարհով: Արտատարածաշրջանային որոշ ուժեր ցանկանում են Հայաստանի տարածքով Նախիջևան տանող միջանցք ստեղծել, որ Իրանին լուսանցք մղեն, սակայն Հայաստանն ու Իրանը շեշտում են, որ տարածաշրջանի երկրների տարածքային ամբողջականությունը պետք է պահպանվի: Մենք Հայաստանի հետ 47 կմ ընդհանուր սահման ունենք, որի մի մասը Արաքս գետի սահմանն է, և թույլ չենք տա, որ որևէ կերպ վնաս հասցվի այդ սահմաններին: Իրանի և Հայաստանի սահմանը միշտ անվտանգ է եղել, դրա անվտանգության համար երկու երկրներն էլ ջանում են և կանխում են ցանկացած անօրինական երթևեկություն ու սահմանային ոտնձգություն, և մենք որևէ երրորդ կողմի, ինչպես օրինակ՝ Թուրքիայի խորհրդի կարիքը չունենք», - հայտարարել է Շահրիար Հեյդարին:

Armenia and Iran Do Not Need Advice from Turkey: Iranian Parliamentarian
Shahriar Heydari, deputy head of the Iranian Parliament’s National Security and Foreign Policy Committee, made a statement regarding the Armenian-Iranian border, stressing that Iran and Armenia do not need the advice of any third party, including Turkey, in this regard, ARMENPRESS reports the Iranian IRIB television and radio company reports.
Shahriar Heydari said this in the context of the words of the Supreme Spiritual leader of the Islamic Republic of Iran, Ali Khamenei, addressed to the President of Turkey.
"As stated by the spiritual leader, the Islamic Republic of Iran will not allow the border between Iran and Armenia to be blocked," Heydari emphasized.
Pointing to the strategic position of the Republic of Armenia, the Iranian parliamentarian said that it created many problems for Armenia, one of which was the conflict with Azerbaijan over Nagorno Karabakh. However, according to Shahriar Heydari, the problem should be solved seriously and through diplomacy.
"Iran has always believed that the two countries should settle the issue politically. Some extra-regional forces want to create a corridor leading to Nakhijevan through the territory of Armenia in order to push Iran to the margin, but Armenia and Iran emphasize that the territorial integrity of the countries of the region must be preserved. We have a shared border of 47 km with Armenia, part of which is the border of the Aras River, and we will not allow any damage to those borders. The border of Iran and Armenia has always been safe, both countries strive for its security and prevent any illegal traffic and border encroachment, and we do not need the advice of any third party, including Turkey," Shahriar Heydari stated.