526 պայմանագրային զինծառայողներ արտոնյալ պայմաններով հիփոթեքային վարկ կստանան
Կառավարությունն իր այսօրվա՝ հուլիսի 28-ի նիստում որոշեց փոփոխություն կատարել իր որոշումներից մեկում, որով հնարավորություն է տրվում զինծառայողներին արտոնյալ պայմաններով հիփոթեքային վարկ ստանա:
Հարցը ներկայացրեց պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանը՝ նշելով. «Նախատեսվում է ՊՆ-ի համակարգի սպայական և ավագ ենթասպայական կազմերի պայմանագրային զինծառայողների կողմից բնակարան կամ բնակելի տուն ձեռք բերելու կամ բնակելի տուն կառուցելու նպատակով երկարաժամկետ և արտոնյալ պայմաններով հիփոթեքային վարկավորման ծրագրից օգտվելու հնարավորություն ընձեռել 2022-ին դիմում ներկայացրած բոլոր զինծառայողներին:
Իր հերթին փոխվարչապետ Համբարձում մաթևոսյանը մանրամասնեց, որ այս ծրագրով ձեռք բերվող բնակարանների մայր գումարի 10 տոկոսը և վարկի 7 տոկոս կազմող տոկոսադրույքի 3 տոկոսը  սուբսիադավորում է պետությունը:
«Այս ծրագրից օգտվելու դիմումներով հաշվառվել է 1018 զինծառայող: Նրանցից առաջնահերթության կարգով և վիճակահանությամբ տեղեկանք է տրվել 492 զինծառայողի: Այս որոշման ընդունման դեպքում մնացած 526 զինծառայողներին ևս  կհատկացվի անհրաժեշտ տեղեկանքը»:

The government approved an affordable mortgage program for more than 500 military servicemen, Armenpress reports.
The Deputy Minister of Defense Arman Sargsyan said at the Cabinet meeting that all registered servicemembers in 2022 will be granted the privilege.
Deputy Prime Minister Hambardzum Matevosyan said the government will subsidize the 10% of the principal amount of the mortgage loans and 3% of the interest rate.
"1018 servicemen applied for this program in 2022 and 492 were granted the certificates by priority and draws. After adopting this decision, the remaining 526 servicemen will also be granted the required certificate for the loans. All registered servicemen will have the chance to benefit from this important program which improves social guarantees," Matevosyan said.