Անընդունելի է ադրբեջանական կողմի՝ ԼՂ-ն էթնիկ զտման ենթարկելու շարունակական քաղաքականությունը. Արարատ Միրզոյանը՝ դիվանագետներին
Օգոստոսի 4-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներին։
Նախարար Միրզոյանը դեսպանների ուշադրությունն է հրավիրել վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունների արդյունքում ստեղծված իրավիճակին: Նա նշել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը, հերթական անգամ խախտելով Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում կրակի դադարեցման մասին 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, ագրեսիա են ձեռնարկել ռուսական խաղաղապահ զորքերի պատասխանատվության գոտում, ինչի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի տասնինը զինծառայող վիրավորվել է, երկուսը՝ զոհվել:
ՀՀ ԱԳ նախարարն առանձնահատուկ ընդգծել է, որ ադրբեջանական կողմը պաշտոնապես և անթաքույց կերպով ստանձնել է ագրեսիայի պատասխանատվությունը, ինչի վառ ապացույցն են Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության և արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունները, ԼՂ-ում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ ուժերի կողմից արձանագրված խախտումները:
Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ագրեսիային նախորդել էր Լաչինի միջանցքի նկատմամբ վերահսկողության փոխանցման վերաբերյալ ռուսական խաղաղապահ անձնակազմին ներկայացված նամակը, համաձայն որի ադրբեջանական կողմը նախատեսում է փոփոխել ներկայումս գործող Լաչինի միջանցքով անցնող երթուղին, ինչը հանդիսանում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում, քանի որ հայտարարության 6-րդ կետը հստակ սահմանում է, որ կողմերի (այսինքն՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի) համաձայնեցմամբ առաջիկա երեք տարվա ընթացքում պետք է որոշվի Հայաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի կապն ապահովող Լաչինի միջանցքով երթևեկության նոր երթուղու կառուցման պլանը, մինչդեռ եռակողմ ձևաչափով հաստատված նման պլան չկա:
Արարատ Միրզոյանը նաև ընդգծել է, որ հայկական կողմի՝ տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հասնելու ուղղությամբ իրականացվող ջանքերին Ադրբեջանի իշխանությունները պատասխանում են հայատյաց հռետորաբանությամբ, ագրեսիվ հայտարարություններով, ուժի կիրառման անթաքույց սպառնալիքներով։ Նա անընդունելի է համարել ադրբեջանական կողմի՝ Լեռնային Ղարաբաղը էթնիկ զտման ենթարկելու շարունակական քաղաքականությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձել է նաև 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած և դեռևս չլուծված հումանիտար խնդիրներին՝ շեշտելով, որ ադրբեջանական կողմը միջազգային հումանիտար իրավունքի դրույթների խախտմամբ շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից լիազորված միակ միջազգային ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո:
Ընդգծվել է նաև, որ Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելու հայկական կողմի օրակարգին աջակցելու համար անհրաժեշտ է միջազգային հանրության համակարգված և միահամուռ օժանդակությունը:

Глава МИД Армении проинформировал зарубежных послов об агрессии Азербайджана
4 августа министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял глав аккредитованных в Армении дипломатических представительств.
Министр Мирзоян представил вниманию послов ситуацию, сложившуюся в последние дни в результате провокационных и агрессивных действий Азербайджана в Нагорном Карабахе. Он отметил, что вооруженные силы Азербайджана, в очередной раз нарушив трёхстороннее заявление от 9 ноября 2020 года руководителей Армении, России и Азербайджана о прекращении огня в зоне нагорно-карабахского конфликта, предприняли агрессию в зоне ответственности российских миротворческих сил, вследствие чего 19 военнослужащих было ранено, 2 погибли.
Министр иностранных дел РА особо подчеркнул, что азербайджанская сторона официально и открытым образом взяла на себя ответственность за агрессию, ярким доказательством чего являются заявления Министерства обороны и Министерства иностранных дел Азербайджана, а также нарушения, зафиксированные дислоцированными в Нагорном Карабахе российскими миротворческими силами.
Министр Мирзоян отметил, что предпринятой со стороны Азербайджана агрессии предшествовало письмо, представленное российскому миротворческому персоналу о передаче контроля над Лачинским коридором, согласно которому азербайджанская сторона планирует изменить действующий в настоящее время маршрут по Лачинскому коридору, что является грубейшим нарушением трехстороннего заявления от 9 ноября, поскольку 6 пункт заявления четко определяет, что по согласованию сторон (т.е. России, Армении и Азербайджана) в ближайшие три года должен быть определен план строительства нового маршрута, обеспечивающий связь между Арменией и Нагорным Карабахом, в то время, как нет утвержденного в трехстороннем формате плана.
Арарат Мирзоян также подчеркнул, что на предпринятые армянской стороной усилия, направленные на достижение стабильности и мира в регионе, руководство Азербайджана отвечает армяноненавистнической риторикой, агрессивными заявлениями, открытыми угрозами применения силы. Он счел неприемлемой последовательную политику азербайджанской стороны по этнической чистке Нагорного Карабаха.
Министр иностранных дел коснулся также созданных в результате 44-дневной войны и до сих пор нерешенных гуманитарных проблем, подчеркнув, что азербайджанская сторона, нарушая положения международного гуманитарного права, продолжает удерживать в заложниках армянских военнопленных и гражданских лиц.
Глава внешнеполитического ведомства Армении подтвердил позицию армянской стороны по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ, единственного международного формата, имеющего мандат Совета Безопасности ООН.
Было также подчеркнуто, что для содействия повестке армянской стороны по достижению мира на Южном Кавказе необходима скоординированная и единая поддержка международного сообщества.