ԵՄ-ն խորապես մտահոգված է վերջին միջադեպերով. Բորելն արձագանքել է Ադրբեջանի ագրեսիայի մասին ԵԽ պատգամավորների հարցին
Եվրոպական խորհրդարանի մի խումբ պատգամավորներ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի վատթարացման առիթով հունիսի 8-ին գրավոր հարց էին ուղղել Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին՝ ընդգծելով ադրբեջանական ագրեսիայի մասին: Նրանք  հետաքրքրվել էին, թե ինչ է մտադիր անել ԵՄ-ն՝ ռազմական գործողությունների վերսկսումը կանխելու համար: Բորելն էլ՝ Եվրոպական հանձնաժողովի անունից օգոստոսի 3-ին հրապարակված իր պատասխանում մտահոգություն է հայտնել վերջին միջադեպերով և հետագա էսկալացիայի հնարավորությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Բորելին գրավոր հարց ուղարկած Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների թվում են Ֆաբիո Մասիմո Կաստալդոն, Իսաբել Սանթոսը, Մարտին Զոննեբորնը, Լարս Պատրիկ Բերգը, Միրիամ Լեքմանը, Էմմանուել Մաուրելը և մի խումբ այլ պատգամավորներ:
ԵԽ պատգամավորներն ընդգծել են, որ մինչև աշխարհի ուշադրությունը կենտրոնացած է Ուկրաինայի իրադարձությունների վրա, իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում գնալով վատթարանում է։
«Ադրբեջանական զինուժը 2022 թվականի մարտի 24-ին հարձակվել է Փառուխ գյուղի վրա, իսկ 2022 թվականի մայիսի 28-ին խախտել հրադադարը՝ մահացու վիրավորում հասցնելով հայ զինծառայողի։ Դա տեղի է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կոպիտ ելույթից մեկ օր անց, որում նա ուժի կիրառումը ներկայացնում էր որպես միջազգային իրավունքի կիրառման մոտեցում, ինչպես նաև պնդում էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լիովին լուծվել է, հավակնություններ էր ներկայացնում Հայաստանի տարածքի նկատմամբ…»,-շեշտել են Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները:
Նրանք ընդգծել են, որ այդ գործողություններն ու հայտարարությունները բացահայտ հակասում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին:
Խորհրդարանի պատգամավորները Բորելից հետաքրքրվել են. «Ելնելով վերոգրյալից՝ Եվրոպական արտաքին գործերով ծառայությունը ի՞նչ կոնկրետ քայլեր է մտադիր ձեռնարկել՝ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների վերսկսումը կանխելու և կողմերի միջև կառուցողական երկխոսությունը շարունակելու համար»:
Պատգամավորների հարցին ի պատասխան Բորելի՝ Եվրոպական հանձնաժողովի անունից ստացված պատասխանում, մասնավորապես, նշվում է.  «ԵՄ-ն խորապես մտահոգված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին միջադեպերով և հետագա էսկալացիայի հնարավորությամբ։ Հանձնաժողովը ցավում է մարդկային կորուստների համար»:
Եվրոպական հանձնաժողովից ընդգծել են, որ ԵՄ-ն դրական է մոտենում Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի հետ Եվրոպական խորհրդի նախագահի գլխավորած եռակողմ բանակցությունների շարունակմանը։ Ըստ ԵՄ-ի՝ այդ ջանքերն արդեն տվել են բազմաթիվ արդյունքներ, սակայն խաղաղության գործընթացը երբեք առանց դժվարությունների չի լինում։ «ԵՄ-ի նպատակը շարունակում է լինել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության և անվտանգության համապարփակ համաձայնագրին նպաստելը»,-ասված է պատասխանում:
Եվրոպական հանձնաժողովից նշել են նաև, որ փոխնախագահ, Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը կանոնավոր կապի մեջ է եղել Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ՝ ռազմական գործողությունների սկսվելուց ի վեր։ Նշվում է նաև, որ Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը մասնակցել է եռակողմ հանդիպումների նախապատրաստմանը և հունիսին տեղում հետևել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը:
«2022 թվականի մայիսի 31-ին Եվրոպական խորհրդի նախագահի մամուլի քարտուղարը հայտարարություն է տարածել՝ վերահաստատելով արդար և հավասարակշռված բանակցային գործընթացի անհրաժեշտությունը և բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելու անհրաժեշտությունը: Եվրոպական խորհրդի նախագահը նաև 2022 թվականի հուլիսի սկզբին դիմել է պետությունների ղեկավարներին՝ վերջին սուր հայտարարությունների հետ կապված, որոնք չեն նպաստում բանակցությունների բնույթին և ոգուն, և հայտնել է ԵՄ պատրաստակամությունը՝ Բրյուսելում հրավիրելու եռակողմ բանակցությունների հաջորդ փուլը»,-ասված է պատասխանում:

ЕС глубоко обеспокоен недавними инцидентами: Боррель ответил на вопрос европарламентариев об агрессии Азербайджана
Группа депутатов Европарламента 8 июня направила письменный вопрос вице-президенту Еврокомиссии, Верховному представителю ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепу Боррелю, подчеркнув азербайджанскую агрессию. Они спросили, что намерен делать ЕС, чтобы не допустить возобновления боевых действий. Боррель от имени Еврокомиссии в своем ответе, опубликованном 3 августа, выразил обеспокоенность последними инцидентами и возможностью дальнейшей эскалации.
Как сообщает Арменпресс, среди направивших письменный вопрос Боррелю депутатов Европарламента Фабио Массимо Кастальдо, Изабель Сантос, Мартин Зоннеборн, Ларс Патрик Берг, Мириам Лекман, Эммануэль Морель и др.
Депутаты Европарламента подчеркнули, что пока внимание всего мира приковано к событиям в Украине, ситуация в Нагорном Карабахе ухудшается.
"24 марта 2022 года азербайджанские вооруженные силы атаковали село Парух, а 28 мая 2022 года нарушили режим прекращения огня, смертельно ранив армянского военнослужащего. Это произошло через день после грубого выступления президента Азербайджана Ильхама Алиева, в котором он представил применение силы как метод применения международного права, а также заявил, что нагорно-карабахский конфликт полностью урегулирован и озвучил территориальные претензии к Армении...", - подчеркнули депутаты Европарламента.
Они подчеркнули, что данные действия и заявления явно противоречат положениям Заявления от 9 ноября 2020 года.
Европарламентарии поинтересовались у Борреля: "Исходя из вышеизложенного, какие конкретные шаги намерена предпринять Европейская служба внешних связей для предотвращения возобновления боевых действий в Нагорном Карабахе и продолжения конструктивного диалога между сторонами?"
В ответе Борреля, полученном от имени Европейской комиссии, говорится: "ЕС глубоко обеспокоен последними инцидентами между Арменией и Азербайджаном и возможностью дальнейшей эскалации. Комиссия сожалеет о гибели людей".
Подчеркивается, что ЕС позитивно подходит к продолжению трехсторонних переговоров под руководством председателя Европейского совета с премьер-министром Армении и президентом Азербайджана. По мнению ЕС, эти усилия уже принесли много результатов, но мирный процесс никогда не обходится без трудностей. "Целью ЕС по-прежнему является содействие всеобъемлющему соглашению об устойчивом мире и безопасности в регионе", — говорится в ответе.
В Еврокомиссии также отметили, что вице-президент, Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель с начала военных действий поддерживает регулярные контакты с Арменией и Азербайджаном. Также отмечается, что спецпредставитель ЕС по Южному Кавказу участвовал в подготовке трехсторонних встреч и наблюдал за выполнением договоренностей, достигнутых между лидерами Армении и Азербайджана в июне.
"31 мая 2022 года пресс-секретарь председателя Европейского совета распространил заявление, в котором подтвердил необходимость справедливого и сбалансированного переговорного процесса и необходимость подготовки населения к миру. Председатель Европейского совета также обратился к главам государств в начале июля 2022 года по поводу недавних резких заявлений, не соответствующих характеру и духу переговоров, и выразил готовность ЕС созвать следующий раунд трехсторонних переговоров в Брюсселе", - говорится в ответе.