ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը երեքշաբթի օրը՝ օգոստոսի 9-ին, կստորագրի ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի միանալու մասին արձանագրությունները։ Այս մասին ասված է երկուշաբթի օրը Սպիտակ տան կողմից տարածված պետության ղեկավարի աշխատանքային գրաֆիկում։
«Կեսօրից հետո նախագահը ելույթ կունենա և կստորագրի Ֆինլանդիայի Հանրապետության և Շվեդիայի Թագավորության Հյուսիսատլանտյան պայմանագրին միանալու արձանագրությունների վավերացման փաստաթղթերը»,- ասված է ժամանակացույցում։
Սպիտակ տանը ստորագրման արարողությունը կսկսվի ժամը 21:00-ին, որին կմասնակցի նաև ԱՄՆ փոխնախագահ Քամալա Հարիսը։
Հիշեցնենք, որ անցյալ շաբաթ Սենատը բանաձև է ընդունել Ստոկհոլմի և Հելսինկիի՝ ՆԱՏՕ-ին միանալու մասին փաստաթղթերի վավերացման մասին։

Президент США Джо Байден во вторник, 9 августа, подпишет протоколы о вступлении Швеции и Финляндии в НАТО. Как передает ТАСС, об этом говорится в распространенном в понедельник Белым домом рабочем графике главы государства.
"Во второй половине дня президент выступит с речью и подпишет ратификационные грамоты по протоколам о присоединении к Североатлантическому договору Финляндской Республики и Королевства Швеция", - отмечается в графике.
Церемония в Белом доме начнется в 21:00. В ней также примет участие вице-президент США Камала Харрис.
На прошлой неделе Сенат Конгресса принял резолюцию о ратификации документов о присоединении Стокгольма и Хельсинки к альянсу.