Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Շախմատի համաշխարհային 44-րդ օլիմպիադայում արծաթե մեդալներ նվաճած Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի ներկայացուցիչներին՝ գլխավոր մարզիչ Արման Փաշիկյանին, թիմի ավագ Հրաչիկ Թավադյանին, շախմատիստներ Ռոբերտ Հովհաննիսյանին, Սամվել Տեր-Սահակյանին և Մանուել Պետրոսյանին: Երկրից բացակայելու հանգամանքով պայմանավորված՝ հանդիպմանը ներկա չէին շախմատիստներ Հրանտ Մելքումյանը և Գաբրիել Սարգսյանը:
Շնորհավորելով հավաքականի անդամներին Շախմատի համաշխարհային օլիմպիադայում արծաթե մեդալներ նվաճելու կապակցությամբ՝ վարչապետը նշել է.
«Հարգելի պարոն Փաշիկյան,
Հայաստանի Հանրապետության շախմատի հավաքականի հարգելի անդամներ,
Նախ ուզում եմ շնորհավորել բոլորիս և ձեզ՝ Հայաստանի շախմատի հավաքականի հերթական մեծ հաջողության առիթով:
Իհարկե, Հայաստանի շախմատի հավաքականը մեր երկրի պատմության թերևս ամենատիտղոսակիր հավաքականն է՝ երեք անգամ Շախմատային օլիմպիադայի ոսկե մեդալ է նվաճել, մեկ անգամ՝ արծաթե, երեք՝ բրոնզե, Շախմատի թիմային գավաթի աշխարհի հաղթող, այսինքն՝ տիտղոսները շատ երկար կարելի է թվարկել:
Ուզում եմ անձամբ ձեզ շնորհակալություն հայտնել ձեր կատարած աշխատանքի համար և ընդգծել հետևյալը, որ Հայաստանի՝ մինչև 2050 թվականի վերափոխման ռազմավարության մեջ մենք, որպես նպատակ, ֆիքսել ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչը նվաճի Շախմատի աշխարհի անհատական չեմպիոնի կոչումը: Սա ձևակերպել ենք որպես ռազմավարական նպատակ Հայաստանի համար, և ուզում եմ իմանաք, որ մենք նաև ձեր աջակցությամբ և խորհրդով կամ հայտով պատրաստ ենք անհրաժեշտ միջոցառումները ձեռնարկել՝ դրան հասնելու համար:
Կարծում եմ՝ սա իրոք Հայաստանի համար ռազմավարական նպատակ է, և այն կյանքի կոչելու համար պետք է շատ մեծ աշխատանք կատարել: Այն, ինչ այսօր ունենք, հնարավորություն է տալիս, որ մենք զարգացման հաջորդ քայլն անենք, և դրա համար, իհարկե, Կառավարությունը, ես անձամբ, մենք պատրաստ ենք բոլոր ջանքերը գործադրել: Կրկին ուզում եմ շնորհավորել: Եթե ուշադրություն դարձրեցիք, ես մեզ եմ շնորհավորում առաջին հերթին և ոչ թե ձեզ, բայց նաև ձեզ եմ շնորհավորում: Ես ձեզ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել կատարված իսկապես փառապանծ աշխատանքի համար»:
Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ շախմատի հավաքականի ներկայացուցիչների հետ մտքեր է փոխանակել Շախմատի համաշխարհային 44-րդ օլիմպիադայի ընթացքի, մրցաշարից ստացած տպավորությունների, ինչպես նաև մեր երկրում ինտելեկտուալ այս սպորտաձևի զարգացման հեռանկարների շուրջ: Արծարծվել են պետական աջակցության ծրագրերին, մայրաքաղաքում ու մարզերում շախմատի դպրոցների բարելավմանը և նոր ենթակառուցվածքների ձևավորմանը, մարզիկների և մարզիչների գործունեության խրախուսմանը վերաբերող և այլ հարցեր: Վարչապետը վերահաստատել է Կառավարության՝ իր գործիքակազմով ոլորտի զարգացումը խթանելու պատրաստակամությունը և հանձնարարականներ տվել պատասխանատուներին:
Հաջորդիվ տեղի է ունեցել պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն:
Շախմատի բնագավառում ունեցած նշանակալի ավանդի համար՝ Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արման Փաշիկյանը պարգևատրվել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի հուշամեդալով, հավաքականի ավագ Հրաչիկ Թավադյանը, շախմատիստներ Ռոբերտ Հովհաննիսյանը, Սամվել Տեր-Սահակյանը, Մանուել Պետրոսյանը, Գաբրիել Սարգսյանը և Հրանտ Մելքումյանը պարգևատրվել են Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի շնորհակալագրերով և Հայաստանի Հանրապետության 30-ամյակին նվիրված հուշադրամներով:
Վարչապետ Փաշինյանը Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականի ներկայացուցիչներին է հանձնել բարձր պարգևները և ևս մեկ անգամ գովեստի խոսքեր ուղղել նրանց՝ իրենց շախմատային հաջողություններով Հայաստանի հեղինակությունը միջազգային մրցաշարերում բարձր պահելու համար:

Prime Minister Nikol Pashinyan received the representatives of the Armenian men's team who won silver medals at the 44th World Chess Olympiad: head coach Arman Pashikyan, team captain Hrachik Tavadyan, chess players Robert Hovhannisyan, Samvel Ter-Sahakyan and Manuel Petrosyan. Chess players Hrant Melkumyan and Gabriel Sargsyan were not present at the meeting because of their absence from the country.
Congratulating the team members on the occasion of winning silver medals at the World Chess Olympiad, the Prime Minister said,
“Dear Mr. Pashikyan,
Dear members of the chess team of the Republic of Armenia,
First of all, I want to congratulate all of us and you on the occasion of another great success of the Armenian chess team.
Of course, the Armenian chess team is perhaps the most title-winning team in the history of our country: it has won the gold medal of the Chess Olympiad three times, once the silver medal, and three times the bronze medal, it has been the champion of the World Team Chess Championship, that is, the titles can be listed for a very long time.
I want to personally thank you for the work you have done and emphasize the fact that in the transformation strategy of Armenia until 2050, we have set as a goal that the representative of the Republic of Armenia should win the title of individual world chess champion. We formulated this as a strategic goal for Armenia, and I want you to know that we are also ready to take the necessary measures to achieve it with your support and advice or request.
I think this is really a strategic goal for Armenia, and a lot of work needs to be done to bring it to life. What we have today enables us to take the next step for development, and for that, of course, the Government, I personally, we are all ready to make all efforts. I want to congratulate again. If you noticed, I'm congratulating firt of all us, and not you, but I'm also congratulating you. I want to thank you for the truly magnificent job."
Nikol Pashinyan exchanged thoughts with the representatives of the Armenian chess team about the course of the 44th World Chess Olympiad, their impressions from the tournament, as well as the prospects for the development of this intellectual sport in our country. State support programs, improvement of chess schools in the capital and regions and formation of new infrastructures, encouraging chess players and coaches and other issues were discussed. The Prime Minister reaffirmed the readiness of the Government to promote the development of the sector with its tools and gave instructions to the responsible persons.
Afterwards, the solemn awarding ceremony took place.
For the significant contribution to the field of chess, the head coach of the Armenian men's chess team Arman Pashikyan was awarded with the Commemorative Medal of the Prime Minister of the Republic of Armenia, the captain of the team Hrachik Tavadyan, chess players Robert Hovhannisyan, Samvel Ter-Sahakyan, Manuel Petrosyan, Gabriel Sargsyan and Hrant Melkumyan were awarded with Letters of Gratitude of the Prime Minister of the Republic of Armenia and commemorative coins dedicated to the 30th anniversary of the Republic of Armenia.
Prime Minister Pashinyan handed over the high awards to the representatives of the men's chess team of Armenia and once again praised them for keeping Armenia's reputation high in international tournaments with their chess success.