Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Շախմատի համաշխարհային 44-րդ օլիմպիադայում արծաթե մեդալներ նվաճած Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի ներկայացուցիչներին՝ գլխավոր մարզիչ Արման Փաշիկյանին, թիմի ավագ Հրաչիկ Թավադյանին, շախմատիստներ Ռոբերտ Հովհաննիսյանին, Սամվել Տեր-Սահակյանին և Մանուել Պետրոսյանին: Երկրից բացակայելու հանգամանքով պայմանավորված՝ հանդիպմանը ներկա չէին շախմատիստներ Հրանտ Մելքումյանը և Գաբրիել Սարգսյանը:
Շնորհավորելով հավաքականի անդամներին Շախմատի համաշխարհային օլիմպիադայում արծաթե մեդալներ նվաճելու կապակցությամբ՝ վարչապետը նշել է.
«Հարգելի պարոն Փաշիկյան,
Հայաստանի Հանրապետության շախմատի հավաքականի հարգելի անդամներ,
Նախ ուզում եմ շնորհավորել բոլորիս և ձեզ՝ Հայաստանի շախմատի հավաքականի հերթական մեծ հաջողության առիթով:
Իհարկե, Հայաստանի շախմատի հավաքականը մեր երկրի պատմության թերևս ամենատիտղոսակիր հավաքականն է՝ երեք անգամ Շախմատային օլիմպիադայի ոսկե մեդալ է նվաճել, մեկ անգամ՝ արծաթե, երեք՝ բրոնզե, Շախմատի թիմային գավաթի աշխարհի հաղթող, այսինքն՝ տիտղոսները շատ երկար կարելի է թվարկել:
Ուզում եմ անձամբ ձեզ շնորհակալություն հայտնել ձեր կատարած աշխատանքի համար և ընդգծել հետևյալը, որ Հայաստանի՝ մինչև 2050 թվականի վերափոխման ռազմավարության մեջ մենք, որպես նպատակ, ֆիքսել ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչը նվաճի Շախմատի աշխարհի անհատական չեմպիոնի կոչումը: Սա ձևակերպել ենք որպես ռազմավարական նպատակ Հայաստանի համար, և ուզում եմ իմանաք, որ մենք նաև ձեր աջակցությամբ և խորհրդով կամ հայտով պատրաստ ենք անհրաժեշտ միջոցառումները ձեռնարկել՝ դրան հասնելու համար:
Կարծում եմ՝ սա իրոք Հայաստանի համար ռազմավարական նպատակ է, և այն կյանքի կոչելու համար պետք է շատ մեծ աշխատանք կատարել: Այն, ինչ այսօր ունենք, հնարավորություն է տալիս, որ մենք զարգացման հաջորդ քայլն անենք, և դրա համար, իհարկե, Կառավարությունը, ես անձամբ, մենք պատրաստ ենք բոլոր ջանքերը գործադրել: Կրկին ուզում եմ շնորհավորել: Եթե ուշադրություն դարձրեցիք, ես մեզ եմ շնորհավորում առաջին հերթին և ոչ թե ձեզ, բայց նաև ձեզ եմ շնորհավորում: Ես ձեզ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել կատարված իսկապես փառապանծ աշխատանքի համար»:
Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ շախմատի հավաքականի ներկայացուցիչների հետ մտքեր է փոխանակել Շախմատի համաշխարհային 44-րդ օլիմպիադայի ընթացքի, մրցաշարից ստացած տպավորությունների, ինչպես նաև մեր երկրում ինտելեկտուալ այս սպորտաձևի զարգացման հեռանկարների շուրջ: Արծարծվել են պետական աջակցության ծրագրերին, մայրաքաղաքում ու մարզերում շախմատի դպրոցների բարելավմանը և նոր ենթակառուցվածքների ձևավորմանը, մարզիկների և մարզիչների գործունեության խրախուսմանը վերաբերող և այլ հարցեր: Վարչապետը վերահաստատել է Կառավարության՝ իր գործիքակազմով ոլորտի զարգացումը խթանելու պատրաստակամությունը և հանձնարարականներ տվել պատասխանատուներին:
Հաջորդիվ տեղի է ունեցել պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն:
Շախմատի բնագավառում ունեցած նշանակալի ավանդի համար՝ Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արման Փաշիկյանը պարգևատրվել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի հուշամեդալով, հավաքականի ավագ Հրաչիկ Թավադյանը, շախմատիստներ Ռոբերտ Հովհաննիսյանը, Սամվել Տեր-Սահակյանը, Մանուել Պետրոսյանը, Գաբրիել Սարգսյանը և Հրանտ Մելքումյանը պարգևատրվել են Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի շնորհակալագրերով և Հայաստանի Հանրապետության 30-ամյակին նվիրված հուշադրամներով:
Վարչապետ Փաշինյանը Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականի ներկայացուցիչներին է հանձնել բարձր պարգևները և ևս մեկ անգամ գովեստի խոսքեր ուղղել նրանց՝ իրենց շախմատային հաջողություններով Հայաստանի հեղինակությունը միջազգային մրցաշարերում բարձր պահելու համար:

Премьер-министр Никол Пашинян принял представителей завоевавшей серебряные медали на 44-й Всемирной шахматной олимпиаде мужской сборной Армении: главного тренера Армана Пашикяна, капитана сборной Грачика Тавадяна, шахматистов Роберта Ованнисяна, Самвела Тер-Саакяна и Мануэля Петросяна. Шахматисты Грант Мелкумян и Габриел Саркисян на встрече не присутствовали, так как находятся за рубежом.
Поздравляя членов национальной сборной с завоеванием серебряных медалей на Всемирной шахматной олимпиаде, премьер-министр отметил:
"Уважаемый господин Пашикян,
Уважаемые члены сборной Республики Армения по шахматам,
Прежде всего хочу поздравить всех нас и вас с очередным большим успехом сборной Армении по шахматам.
Конечно, сборная Армении по шахматам, пожалуй, самая титулованная команда в истории нашей страны: на Всемирной шахматной олимпиаде она трижды завоевывала золотую медаль, один раз серебряную, трижды бронзовую, а также одерживала победу в Командном чемпионате мира по шахматам, эти титулы можно перечислять очень долго.
Хочу лично поблагодарить Вас за проделанную работу и подчеркнуть тот факт, что в Стратегии трансформации Армении до 2050 года мы поставили цель, чтобы представитель Республики Армения завоевал титул индивидуального чемпиона мира по шахматам. Мы сформулировали это как стратегическую цель для Армении, и я хочу, чтобы вы знали, что мы, в том числе при вашей поддержке, по вашему совету или предложению, готовы принять необходимые меры для ее достижения.
Думаю, это действительно стратегическая цель для Армении, и для ее реализации необходимо проделать большую работу. То, что мы имеем сегодня, позволяет нам сделать следующий шаг в развитии, и для этого, конечно же, правительство и я лично, мы готовы приложить все усилия.
Хочу еще раз поздравить. Если вы заметили, я в первую очередь поздравляю нас, а не вас, но и вас поздравляю. Хочу поблагодарить вас за поистине великолепную работу".
Никол Пашинян обменялся мыслями с представителями сборной Армении по шахматам о ходе 44-й Всемирной шахматной олимпиады, впечатлениях от турнира, а также о перспективах развития этого интеллектуального вида спорта в нашей стране.
Были обсуждены программы государственной поддержки, вопросы совершенствования шахматных школ в столице и областях, формирования новой инфраструктуры, поощрения деятельности спортсменов и тренеров и др. Премьер-министр подтвердил готовность правительства способствовать развитию отрасли в рамках своего инструментария и дал поручения ответственным лицам.
Затем состоялась церемония награждения.
За значительный вклад в сфере шахмат главный тренер мужской сборной Армении по шахматам Арман Пашикян награжден памятной медалью премьер-министра Республики Армения, капитан сборной Грачик Тавадян, шахматисты Роберт Ованнисян, Самвел Тер-Саакян, Мануэль Петросян, Габриел Саркисян и Грант Мелкумян награждены благодарственными грамотами премьер-министра Республики Армения и памятными монетами, посвященными 30-летию Республики Армения. Премьер-министр Пашинян вручил высокие награды представителям мужской сборной Армении по шахматам.