Գերմանացի ակտիվիստները մերկ լուսանկարվել են Շոլցի հետ՝ կոչ անելով էմբարգո սահմանել Ռուսաստանից գազի վրա
Газета.ru
Օգոստոսի 21-ին դաշնային կառավարության բաց դռների օրվա առիթով միջոցառմանն այցելած երկու կանայք բողոքի ակցիա են կազմակերպել՝ մերկացնելով իրենց կուրծքը Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ համատեղ լուսանկարվելու ժամանակ, հայտնում է DW-ն։
Լուսանկարների շարքում, որոնք ֆիքսում էին, թե ինչ է կատարվում, երկու աղջիկներ մոտեցան Շոլցին՝ համատեղ նկարի համար: Այն բանից հետո, երբ միջոցառմանը հրավիրված լուսանկարիչը պատրաստվել է լուսանկարվելու, ակտիվիստները հանկարծակի հանել են իրենց արտաքին հագուստը։ Նրանցից մեկի կրծքին գրված էր «Գազի էմբարգո՝ հիմա» կարգախոսը։
Միևնույն ժամանակ, կանցլերը բավականին սառնասրտորեն է արձագանքել տեղի ունեցողին. նրա արձագանքը Focus հրատարակությունը բնութագրել է որպես «թեթևակի զարմացած»։ Հենց որ աղջիկները մերկացել են, նրանց անմիջապես հեռացրել են մոտակայքում գտնվող թիկնապահները։

Topless Women Protest Beside Germany’s Olaf Scholz In Call for Russian Gas Ban
Two girls staged a protest at a photo shoot with German Chancellor Olaf Scholz, baring their breasts in front of him. This is reported by the German newspaper Bild (blocked on the territory of the Russian Federation).
According to the publication, when Scholz held a photo shoot with two girls, they suddenly tore off their T-shirts and exposed their chests. ''The inscription in English was clearly read on the torsos:'' Gas embargo now! ''(Gas embargo now),'' the newspaper clarifies. The guards eventually reacted quickly and took the girls away, but Scholz himself looked confused.
The photo shoot with the German Chancellor was held as part of the Open Doors Day on the territory of his office in Berlin. As a result, anyone could attend the event that day and even take a picture with the head of the country.
Earlier, the Germans rebelled against Scholz because of his sanctions against Russia. Activists booed the politician during his speech in Neuruppin. Also, the inhabitants of the country shouted to him – ''traitor''.