Որևէ տեղական, միջազգային նշանակության ճանապարհների փակում կամ այլ սահմանափակումներ չեն նախատեսվում․ ԱԱԾ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարություն է տարածել․
«ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ ԶԼՄ-ներով և սոցիալական հարթակներով շրջանառվող այն լուրը, թե  ՀՀ տարածքով Ադրբեջանի Հանրապետությունից դեպի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետություն և հակառակ ուղղությամբ ավտոմոբիլային տրանսպորտով հնարավոր տարանցիկ ուղևորման դեպքում տարանցման ժամանակ ՀՀ տեղական և միջազգային նշանակություն ունեցող ճանապարհները փակվելու են, ինչով խոչընդոտվելու է Հայաստանի բնակիչների ազատ տեղաշարժը, չի համապատասխանում իրականությանը։
Հայտնում ենք, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից շրջանառության մեջ դրված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2011 թվականի մայիսի 12-ի N 703-Ն որոշման մեջ լրացումներ կատարելու մասին» կառավարության որոշման նախագծով նախատեսվում է 3 նոր անցակետերի բացում, որոնցով հնարավորություն կընձեռնվի Ադրբեջանի Հանրապետությունից ավտոմոբիլային տրանսպորտով տարանցիկ ուղևորվել դեպի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետություն։ Ներկայումս մշակման փուլում են գտնվում տարանցման հավանական (ավտոմոբիլային) երթուղիները և կարգը, որում Հայաստանի բնակչության, ինչպես նաև օտարերկրացիների ու վերջիններիս պատկանող տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժի համար որևէ տեղական և/կամ միջազգային (միջպետական) նշանակության ճանապարհների փակում և/կամ այլ սահմանափակումներ չեն նախատեսվում»։

Дороги РА не будут перекрыты во время транзита из Азербайджана в Нахичевань: СНБ Армении
Служба национальной безопасности Республики Армения сообщает, что в средствах массовой информации и социальных сетях циркулирует новость о том, что в случае возможного транзитного проезда автомобильным транспортом через территорию Азербайджанской Республики в Нахчыванскую Автономную Республику и в в обратном направлении дороги местного и международного значения в Республике Армения будут закрыты во время транзита, что будет препятствовать свободному передвижению жителей Армении, не соответствует действительности, передает 1lurer.am.
Сообщаем, что проект постановления правительства "О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Армения от 12 мая 2011 года № 703", введенный в обращение Службой национальной безопасности Республики Армения, предусматривает открытие 3 новых контрольно-пропускных пункта, которые предоставят возможность транзита из Азербайджанской Республики автомобильным транспортом в Нахчыванскую Автономную Республику.
В настоящее время разрабатываются возможные транзитные маршруты и процедуры, при которых не планируется перекрытие местных и/или международных (межгосударственных) дорог и/или другие ограничения для передвижения населения Армении, а также иностранцев и их транспортных средств.