Որևէ տեղական, միջազգային նշանակության ճանապարհների փակում կամ այլ սահմանափակումներ չեն նախատեսվում․ ԱԱԾ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարություն է տարածել․
«ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ ԶԼՄ-ներով և սոցիալական հարթակներով շրջանառվող այն լուրը, թե  ՀՀ տարածքով Ադրբեջանի Հանրապետությունից դեպի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետություն և հակառակ ուղղությամբ ավտոմոբիլային տրանսպորտով հնարավոր տարանցիկ ուղևորման դեպքում տարանցման ժամանակ ՀՀ տեղական և միջազգային նշանակություն ունեցող ճանապարհները փակվելու են, ինչով խոչընդոտվելու է Հայաստանի բնակիչների ազատ տեղաշարժը, չի համապատասխանում իրականությանը։
Հայտնում ենք, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից շրջանառության մեջ դրված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2011 թվականի մայիսի 12-ի N 703-Ն որոշման մեջ լրացումներ կատարելու մասին» կառավարության որոշման նախագծով նախատեսվում է 3 նոր անցակետերի բացում, որոնցով հնարավորություն կընձեռնվի Ադրբեջանի Հանրապետությունից ավտոմոբիլային տրանսպորտով տարանցիկ ուղևորվել դեպի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետություն։ Ներկայումս մշակման փուլում են գտնվում տարանցման հավանական (ավտոմոբիլային) երթուղիները և կարգը, որում Հայաստանի բնակչության, ինչպես նաև օտարերկրացիների ու վերջիններիս պատկանող տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժի համար որևէ տեղական և/կամ միջազգային (միջպետական) նշանակության ճանապարհների փակում և/կամ այլ սահմանափակումներ չեն նախատեսվում»։

No Closure of Local and Interstate Roads of Armenia is Planned in Connection with Azerbaijan- Nakhijevan Transit: NSS
The news circulating in the mass media and social platforms that in the case of a possible transit trip by road transport through the territory of the Republic of Armenia from the Republic of Azerbaijan to the Autonomous Republic of Nakhichevan and in the opposite direction, the roads of local and international importance in the Republic of Armenia will be closed during the transit, which will hinder the free movement of the citizens of Armenia, does not correspond to reality, ARMENPRESS reports the National Security Service of Armenia said.
3 new checkpoints will be opened by the Government decision, which will allow the citizens of Azerbaijan to travel to Autonomous Republic of Nakhichevan from Azerbaijan. “Currently, the possible transit routes and procedure are being developed, in which no closure and/or other restrictions are planned for the movement of the Armenian population or foreigners, as well as their vehicles, by any local and/or international (interstate) roads”, NSS Armenia clarified.