Զելենսկին պաշտոնապես չեղարկել է երկրի պատվիրակության մասնակցությունը կոնտակտային խմբում
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին պաշտոնապես չեղարկել է երկրի պատվիրակության մասնակցությունը կոնտակտային խմբում, որը նախատեսված էր Ուկրաինայի արևելքում իրավիճակի կարգավորման համար։
Համապատասխան հրամանագրերը հինգշաբթի օրը տեղադրվել են պետության ղեկավարի կայքում։
«Ուժը կորցրած ճանաչել Ուկրաինայի նախագահի 2020 թվականի մայիսի 5-ի թիվ 167/2020 «Եռակողմ կոնտակտային խմբին մասնակցելու Ուկրաինայի պատվիրակության մասին» հրամանագիրը»,- ասվում է փաստաթղթում։
Ընդհանուր առմամբ, այս հրամանագրով չեղարկվում են 2020-2021 թվականների նախագահի վեց հրամանագրերը կոնտակտային խմբում Ուկրաինայի պատվիրակության աշխատանքի և այս պատվիրակության կազմի վերաբերյալ։ Փաստաթուղթն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից։
Ռուսաստանի, ԵԱՀԿ-ի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչներից կազմված կոնտակտային խմբի աշխատանքի շնորհիվ տարբեր մակարդակներով բանակցություններ են վարվել, այսպես կոչված, նորմանդական ձևաչափով (Ռուսաստան, Ուկրաինա, Գերմանիա և Ֆրանսիա): Արդյունքում 2014 թվականի սեպտեմբերին և 2015 թվականի փետրվարին պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել Դոնբասում իրավիճակի  խաղաղ կարգավորման և հրադադարի ծրագրի համաձայնեցման շուրջ (այսպես կոչված՝ Մինսկի համաձայնագրեր), հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:

Ukrainian President Vladimir Zelensky has officially disbanded the Ukrainian delegation at the Contact Group seeking peace for eastern Ukraine, according to the decrees posted on the president’s website on Thursday.
"Decree No. 167/2020 of the President of Ukraine dated May 5, 2020 ‘On the delegation of Ukraine participating in the Trilateral Contact Group’ shall be declared null and void," the document reads.
In general, Thursday’s decree abolishes six presidential decrees of 2020-2021 on the work of the Ukrainian delegation at the Contact Group and the delegation’s composition. The decree enters into effect on the day of its publication.
Thanks to the Contact Group consisting of representatives of Russia, the OSCE and Ukraine, negotiations were held at various levels in the Normandy Four group (Russia, Ukraine, Germany and France). As a result, agreements on the roadmap for a peace settlement and ceasefire in Donbass (known as the Minsk accords) were sealed in September 2014 and February 2015, TASS reports.