Զելենսկին պաշտոնապես չեղարկել է երկրի պատվիրակության մասնակցությունը կոնտակտային խմբում
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին պաշտոնապես չեղարկել է երկրի պատվիրակության մասնակցությունը կոնտակտային խմբում, որը նախատեսված էր Ուկրաինայի արևելքում իրավիճակի կարգավորման համար։
Համապատասխան հրամանագրերը հինգշաբթի օրը տեղադրվել են պետության ղեկավարի կայքում։
«Ուժը կորցրած ճանաչել Ուկրաինայի նախագահի 2020 թվականի մայիսի 5-ի թիվ 167/2020 «Եռակողմ կոնտակտային խմբին մասնակցելու Ուկրաինայի պատվիրակության մասին» հրամանագիրը»,- ասվում է փաստաթղթում։
Ընդհանուր առմամբ, այս հրամանագրով չեղարկվում են 2020-2021 թվականների նախագահի վեց հրամանագրերը կոնտակտային խմբում Ուկրաինայի պատվիրակության աշխատանքի և այս պատվիրակության կազմի վերաբերյալ։ Փաստաթուղթն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից։
Ռուսաստանի, ԵԱՀԿ-ի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչներից կազմված կոնտակտային խմբի աշխատանքի շնորհիվ տարբեր մակարդակներով բանակցություններ են վարվել, այսպես կոչված, նորմանդական ձևաչափով (Ռուսաստան, Ուկրաինա, Գերմանիա և Ֆրանսիա): Արդյունքում 2014 թվականի սեպտեմբերին և 2015 թվականի փետրվարին պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել Դոնբասում իրավիճակի  խաղաղ կարգավորման և հրադադարի ծրագրի համաձայնեցման շուրջ (այսպես կոչված՝ Մինսկի համաձայնագրեր), հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:

Зеленский упразднил украинскую делегацию в контактной группе
Президент Украины Владимир Зеленский официально упразднил делегацию страны в контактной группе по урегулированию ситуации на востоке Украины.
Соответствующие указы размещены в четверг на сайте главы государства.
"Признать утратившим силу указ президента Украины от 5 мая 2020 года № 167/2020 "О делегации Украины для участия в Трехсторонней контактной группе", - говорится в документе.
В целом этим указом отменяется действие шести президентских указов 2020-2021 годов о работе украинской делегации в контактной группе и составе этой делегации. Документ вступает в силу со дня опубликования.
Благодаря работе контактной группы в составе представителей России, ОБСЕ и Украины проводились переговоры на различных уровнях в так называемом нормандском формате (Россия, Украина, Германия и Франция). В результате в сентябре 2014 года и в феврале 2015 года были достигнуты договоренности о согласовании плана мирного урегулирования и прекращения огня в Донбассе (так называемые минские соглашения), передает ТАСС