Աշտարակում քննարկվել է Ակադեմիական քաղաքի կոնցեպտը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքում գտնվող ՀՀ ԳԱԱ Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտ, որտեղ քննարկվել է Ակադեմիական քաղաքի կոնցեպտը:
Կառավարության ղեկավարին ուղեկցել են Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը, Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը և շահագրգիռ գերատեսչությունների այլ ներկայացուցիչներ:
Նախատեսվում է Ակադեմիական քաղաքը տեղակայել ՀՀ ԳԱԱ Ֆիզիկական հետազոտությունների և Ռադիոֆիզիկայի և էլեկտրոնիկայի ինստիտուտների և դրանց հարակից այլ տարածքներում:
Ակադեմիական քաղաքում տեղակայվելու է մինչև 8 բուհ՝ իր բոլոր ենթակառուցվածքներով: Արդեն իսկ մշակվել է քաղաքի նախնական հատակագիծը, ըստ որի՝ Ակադեմիական քաղաքում ստեղծվելու են ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանները: Բացի բուհերից, քաղաքում հիմնվելու են նաև բնակելի հատվածներ, հետազոտական կենտրոններ, մարզական ենթակառուցվածքներ, զբոսայգի, ամֆիթատրոն: Քաղաքը նախատեսված է լինելու մինչև 50 հազար մարդու համար:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է գործողությունների ծրագրի մշակումը՝ հստակ ժամանակացույցով: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է քաղաքն անհրաժեշտ բոլոր ենթակառուցվածքներով ապահովելու կարևորությունը, այդ թվում՝ տրանսպորտային ցանցով: Վարչապետի խոսքով՝ Ակադեմիական քաղաքի հիմնումը կնպաստի նաև Արագածոտնի և հարակից մարզերի զարգացմանը, կրթական, հետազոտական կլաստերների ձևավորմանը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ծրագիրը կառավարության առաջնահերթությունների թվում է, և այն արդյունավետ կյանքի կոչելու համատեքստում պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարներին տվել է մի շարք հանձնարարականներ:

The Concept of the Academic City Was Discussed in Ashtarak City
Prime Minister Nikol Pashinyan visited the Institute for Physical Research of National Academy of Sciences of Armenia in Ashtarak, Aragatsotn region, where the concept of the Academic City was discussed.
The Head of the Government was accompanied by the Chieff of Staff of the Prime Minister Arayik Harutyunyan, the Minister of Education, Science, Culture and Sport Vahram Dumanyan, the head of the Cadastre Committee Suren Tovmasyan and other representatives of relevant departments.
It is planned to locate the Academic City in the territory of Institute for Physical Research and Institute of Radiophysics and Elecronics of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia and other areas adjacent to them.
Up to 8 universities will be located in the Academic City with all the necessary infrastructure. The preliminary plan of the city has already been developed, according to which all necessary conditions for students and faculty members will be created in the Academic City. In addition to the universities, residential areas, research centers, sports infrastructure, a park, and an amphitheater will also be built in the city. The city will be designed for up to 50 thousand people.
Prime Minister Pashinyan emphasized the development of an action plan with a clear schedule. The Head of the Government emphasized the importance of providing the city with all the necessary infrastructure, including the transport network. According to the Prime Minister, the establishment of the Academic City will also contribute to the development of Aragatsotn and neighboring regions, to the formation of educational and research clusters. Nikol Pashinyan noted that the program is among the Government's priorities, and in the context of its effective implementation, gave a number of instructions to the heads of the responsible departments.