Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Ալեքսանդր Բելսկու գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 15-ին ընդունել է Սանկտ Պետերբուրգի Օրենսդիր ժողովի նախագահ Ալեքսանդր Բելսկու գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունը:
Հանդիպմանը քննարկվել են սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման, զոհերի, հայկական դիրքերի գնդակոծմանն առնչվող մանրամասներ: Անդրադարձ է եղել հրադադարի պայմանավորվածությանը. զրուցակիցները հույս են հայտնել, որ այն տևական կլինի:
«Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն ուժով փորձում է հասնել իր մաքսիմալիստական նպատակներին և անտեսում է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ հայկական կողմի ջանքերը»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ հիշեցնելով, որ իշխանությունները դիմել են միջազգային հանրությանը՝ ներկայացնելով տիրող իրավիճակը:
Նա հավելել է, որ կոչ է անում միջազգային գործընկերներին և դաշնակիցներին առավելագույնս հստակ և հասցեական արձագանքել Ադրբեջանական Հանրապետության գործողություններին և արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության ջանքերին աջակցելու համար՝ ապագայում նման գործողությունները կանխելու նպատակով:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև հայ-ռուսական խորհրդարանական փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր: Ռուս գործընկերը ներկայացրել է Հայաստան այցի ընթացքում կայանալիք հանդիպումների օրակարգը՝ նշելով, որ Երևանի ավագանու և Սանկտ Պետերբուրգի Օրենսդիր ժողովի միջև Փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել, ինչը հնարավորություն կընձեռի նախանշել արդյունավետ և կառուցողական փոխգործակցության նոր վեկտորներ:

Azerbaijan Tries to Achieve its Maximalist Goals by Force – Armenian Speaker of Parliament
Speaker of Parliament of Armenia Alen Simonyan received today Chairman of the Legislative Assembly of St. Petersburg Alexander Belsky and his delegation, the Parliament’s press service said, Armenpress reports.
During the meeting details relating to the latest Azerbaijani attack on Armenia, including the ceasefire violations, the shelling of Armenian positions, the losses, were discussed. The sides also discussed the agreement on the ceasefire, expressing hope that it will be lasting.
"The military-political leadership of Azerbaijan is trying to achieve its maximalist goals by force and ignores the efforts of the Armenian side aimed at establishing peace in the region", the Speaker said, reminding that the Armenian authorities have applied to the international community presenting the current situation.
Alen Simonyan also called on international partners and allies to give a clear and addressed response to the Azerbaijani actions and take effective steps to support the efforts of Armenia aimed at preventing similar incidents in the future.
Issues relating to the Armenian-Russian parliamentary partnership were also discussed during the meeting. Alexander Belsky presented the agenda of the meetings to be held during their visit in Armenia, stating that the Yerevan City Council and the Legislative Assembly of St. Petersburg have signed a Memorandum of Understanding which will enable to outline new vectors of productive and constructive mutual partnership.