Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի հարձակումը կոպտորեն խախտում է միջազգային իրավունքի նորմերը․ իսպանացի պատգամավոր
Ադրբեջանը, օգտվելով ռուս-ուկրաինական հակամարտությամբ պայմանավորված իրադրությունից, միակողմանի հարձակում է գործել Հայաստանի Հանրապետության դեմ։ Արմենպրես-ի փոխանցմամբ, այս մասին սեպտեմբերի 15-ին Իսպանիայի խորհրդարանում հայտարարեց իսպանացի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուն՝ իր համերաշխությունը հայտնելով հայ ժողովրդին։
«Միակողմանի այս հարձակումը կոպտորեն խախտում է միջազգային իրավունքի նորմերը։ Անհեթեթություն է, թե ինչպես է աշխարհը փակում իր աչքերն այս ամենի հանդեպ։ Սա խոսում է Եվրոպայի կրկնակի ստանդարտների մասին։ Եթե Ուկրաինայի հարցով պատժամիջոցներ են կիրառվում Ռուսաստանի դեմ, ապա նույնը չի արվում բռնապետ Ալիևի դեմ»,- ասաց Ինյարիտուն։
Նա ընդգծել է, որ ադրբեջանական գազը չպետք է պատճառ դառնա, որպեսզի Եվրոպան կորցնի զգոնությունն ու պատշաճ կերպով չարձագանքի Ադրբեջանի հանցավոր գործողություններին։

Нападение Азербайджана на Армению - грубое нарушение норм международного права: депутат Парламента Испании
Воспользовавшись ситуацией, вызванной российско-украинским конфликтом, Азербайджан предпринял одностороннее нападение на Республику Армения. Как передает Арменпресс, об этом 15 сентября в Парламенте Испании заявил депутат Джон Иньярриту, выразив солидарность с армянским народом.
''Эта односторонняя атака грубо нарушает нормы международного права. Абсурдно, как мир закрывает глаза на все это. Это говорит о двойных стандартах Европы. Против России из-за Украины применяются санкции, но этого не делается против диктатора Алиева'', - сказал Джон Иньярриту.
Он подчеркнул, что азербайджанский газ не должен стать причиной того, чтобы Европа потеряла бдительность и не отреагировала должным образом на преступные действия Азербайджана.