Հայաստանը մի քանի իրար համադրող դիմումներ է ներկայացրել ՄԻԵԴ՝ Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջով
Հայաստանը վերջին երկու օրվա ընթացքում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան  է ներկայացրել մի քանի իրար համադրող դիմումներ `Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու պահանջով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այդ մասին կառավարության նիստում ասաց ՀՀ-ում ՄԻԵԴ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը:
Նրա խոսքով` արդեն պատասխաններ ստացվել են: «Խոսքը վերաբերվում է նաև գերեվարված անձանց իրավունքների երաշխավորմանը: Այս պահի դրությամբ հավաքագրվում են վնասների հետ կապված ավելի լայնամասշտաբ ապացույցներ, որոնք մեր ընթացիկ տարբեր միջազգային իրավական գործընթացների շրջանակներում  ներկայացնելու ենք»,.-ասաց նա:
Նա նշեց, որ մարդու իրավունքների խախտումների  և պատերազմական հանցագործությունների դեպքերի, ինչպես նաև քաղաքացիական օբյեկտների վնասվելու ու միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումների հետ կապված արդեն իսկ բոլոր պատկան,  իրավասու մարմինների հետ աշխատում են:
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանն էլ հավելեց, որ արդեն իսկ հարուցված են քրեական գործեր կան Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության  կողմից ագրեսիայի ակտ իրականացնելու, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումների վերաբերյալ փաստեր:
«Լայնածավալ քննչական գործողություններ են այս պահին տեղի ունենում, որոնց մասին քննչական կոմիտեն հանդես կգա լրացուցիչ հայտարարությամբ»,-ասաց նա:

Армения представила в ЕСПЧ несколько заявлений с требованием применить в отношении Азербайджана промежуточные меры
В течение последних двух дней Армения подала в Европейский суд по правам человека несколько дополняющих друг друга заявлений с требованием применения в отношении Азербайджана промежуточных мер.
Как передает "Арменпресс", об этом на заседании правительства сообщил представитель ЕСПЧ в РА Егише Киракосян.
По его словам, ответы уже получены. "Речь идет также о гарантировании прав захваченных в плен лиц. На данный момент собираются более масштабные доказательства, связанные и с нанесенным ущербом, которые мы представим в рамках наших текущих международно-правовых процессов", - сказал он.
Егише Киракосян отметил, что они в связи со случаями нарушения прав человека и военных преступлений, а также повреждений гражданских объектов и нарушений международного гуманитарного права уже работают со всеми соответствующими и компетентными органами.
Председатель Следственного комитета РА Аргишти Кярамян добавил, что против военно-политического руководства Азербайджана за совершение акта агрессии, также и по фактам грубых нарушений международного гуманитарного права уже возбуждены уголовные дела.
"В настоящий момент проводятся широкомасштабные следственные действия, по которым Следственный комитет сделает дополнительное сообщение", - сказал он.