Հայաստանի և Կիպրոսի ԱԳ նախարարները քննարկել են Հայաստանի-Հունաստան-Կիպրոս ձևաչափով փոխգործակցության հարցը
Սեպտեմբերի 19-ին ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Կիպրոսի ԱԳ նախարար Իոաննիս Կասուլիդեսի հետ:
Նախարար Միրզոյանը մանրամասներ է ներկայացրել սեպտեմբերի 13-ից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքների, ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների թիրախավորման, ինչպես նաև միջազգային և հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտումների վերաբերյալ։
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել կիպրական կողմին՝ հայ ժողովրդին համերաշխություն ցուցաբերելու, ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հստակ ու հասցեական արձագանքի համար՝ նշելով, որ հրադադարի ռեժիմի պահպանման, ադրբեջանական զորքերի՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրսբերման և նոր ագրեսիայի բացառման համատեքստում հիմնարար է միջազգային հանրության կողմից ագրեսոր երկրի հստակ և միանշանակ դատապարտումն ու համապատասխան գործողությունների ձեռնարկումը։
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի և Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարներն անդրադարձ են կատարել են նաև երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցերի, մտքեր են փոխանակել Հայաստանի-Հունաստան-Կիպրոս ձևաչափի շրջանակներում փոխգործակցությունն առավել ընդլայնելու և նոր մակարդակի բարձրացնելու շուրջ։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ: Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։

Ararat Mirzoyan Had a Meeting with Foreign Minister of Cyprus
On September 19, within the framework of the 77th session of the UN General Assembly, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with Foreign Minister of Cyprus Ioannis Kasoulides.
Minister Mirzoyan presented details regarding the consequences of the aggression unleashed by Azerbaijan in the sovereign territory of Armenia since September 13, the targeting of the civilian population and infrastructure by the Azerbaijani armed forces, as well as the gross violations of international and humanitarian law.
Ararat Mirzoyan expressed gratitude to the Cypriot side for showing solidarity to the Armenian people, as well as for the clear and targeted response to the situation. He noted that, in terms of preserving the ceasefire regime and the withdrawal of Azerbaijani troops from the sovereign territory of the Republic of Armenia, as well as the exclusion of a new aggression, the international community's clear and unambiguous condemnation of the aggressor country and the appropriate actions are fundamental.
During the meeting, Ministers of Foreign Affairs of Armenia and Cyprus also discussed a number of issues of the bilateral agenda and exchanged views on further expanding the cooperation within the framework of Armenia-Greece-Cyprus format and enhancing it to a new level.
The interlocutors also exchanged views on regional issues. Minister Mirzoyan briefed  his counterpart on the position of the Armenian side regarding Armenia-Azerbaijan relations and the Nagorno-Karabakh peace process.
During the meeting, the sides touched upon the normalization process of relations between Armenia and Turkey.