Սյունիքի մարզի բանահյուսական ժառանգության պահպանման նպատակով Հայաստանին միջազգային աջակցություն է ցուցաբերվել
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի հիմնադրամից «Միջազգային աջակցություն» անվանակարգով 2022 թվականին Հայաստանի Հանրապետությանը տրամադրվել է դրամաշնորհ (74,855.00 USD) «ՀՀ Սյունիքի մարզի բանահյուսական ժառանգության համայնքահեն գույքագրումը, փաստաթղթավորումը և պահպանումը» վերնագրով հայտի շրջանակում 2 տարի ժամկետով ծրագիր իրականացնելու համար:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից, հայտը պատրաստվել է ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի նախաձեռնությամբ և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության խորհրդատվական աջակցությամբ:
Ծրագրի նպատակն է գույքագրել, պահպանել և խթանել ՀՀ Սյունիքի մարզի ոչ նյութական մշակութային ժառանգությունը՝ որպես տարածաշրջանի տեղական առանձնահատկությունների ու ինքնության դրսևորում, քանի դեռ այն կենսունակ է և շրջանառվում է ժողովրդական հեքիաթների, առասպելների, լեգենդների, ավանդույթների, ասացվածքների, ծիսական երգերի և այլ ձևերով: Ներկայում անհրաժեշտություն է այս ամենի գրանցումը՝ կապված սերնդափոխության և ժառանգության փոխանցման ապահովման հետ:
Ծրագրի ընթացքում ՀՀ Սյունիքի մարզում իրականացվելու են տեղական բանահյուսության գույքագրման, դաշտային հետազոտական աշխատանքներ, ուսուցողական հանդիպումներ ժառանգության կրողների հետ՝ Արծվանիկ, Դավիթ Բեկ, Կապան, Շաղաթ, Թասիկ, Տեղ, Շինուհայր, Կարճևան, Լեհվազ համայնքներում, համագործակցություն Սյունիքի հայագիտական կենտրոնի, Գորիսի պետական համալսարանի հետ:
Ծրագրի շրջանակում սեպտեմբերի 25-ին Հայաստան կժամանի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջազգային փորձագետ, Թեհրանի Շահիդ Բեհեշտի համալսարանի դասախոս Ժանետ Բլեյքը, որը վերապատրաստման դասընթաց կանցկացնի ծրագիրն իրականացնող խմբի համար՝ մասնագիտական խորհրդատվությամբ նպաստելով ծրագրի արդյունավետ կազմակերպմանը: Սյունիքում հավաքագրված և փաստաթղթավորված նյութերը կթվայնացվեն՝ ստեղծելով Սյունիքի բանահյուսական ժառանգության տվյալների շտեմարան և կայք:
Նշվում է, որ այս աշխատանքները համահունչ են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2003 թվականի «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիային, «Հայաստանի Հանրապետության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության մասին» օրենքի և այլ իրավական ակտերի դրույթներին:

Armenia Provided with International Assistance for Safeguarding Folklore of Syunik Province
In 2022 Armenia received a grant (74,855.00) USD by the Intangible Cultural Heritage Fund of UNESCO for the project of “Community-Based inventory, documenting and safeguarding folklore of the Syunik region”, the ministry of education, science, culture and sport said, Armenpress reports.
Armenia requested an international assistance from the Fund for the aforementioned project.
The application has been prepared at the initiative of the Institute of Archaeology and Ethnography of National Academy of Sciences of Armenia with the consulting support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport.
This twenty-four-month project aims to inventory, document, safeguard and promote the oral heritage of the Syunik region of Armenia. As a response to this lack of documentation and to the dwindling practice of and interest in local folklore, the project seeks to identify, collect and record the folktales, myths, legends, traditions, sayings and ritual songs of the region in order to ensure their transmission to future generations. The main objective of the project is to raise awareness of and promote Syunik folklore among local communities and to create favourable conditions for its transmission, with a focus on the roles of youth and elder community members.
Specifically, the project will include fieldwork to inventory folklore from eight communities and a series of capacity-building workshops to spread awareness about the importance of intangible cultural heritage and to promote community members’ participation in safeguarding and transmitting their intangible cultural heritage. Activities entail digitalizing the collected materials and compiling a new Syunik Intangible Cultural Heritage database. The activities will take into account the topographic and ethnographic features of the region as well as its geographical, linguistic, economic and lifestyle specificities.
On the sidelines of the project, Dr. Janet Blake, Global Facilitator for UNESCO's Capacity-building under the 2003 Convention, will visit Armenia on September 25 to provide consultancy to the team members and have meetings in Yerevan and Goris to ensure the straightforward and well-ordered implementation of the Project.