Առանց Արցախ չկա Հայաստան, առանց Հայաստան, ակնհայտ է, թե ինչպիսի ճակատագիր կունենա մեր Սփյուռքը. Դավիթ Բաբայան
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը սեպտեմբերի 24-ին մասնակցել է Հայ Դատի Ամերիկայի Արևմտյան շրջանի հանձնախմբի կողմից կազմակերպված՝ Արցախին նվիրված համաժողովին և հանդես եկել ելույթով։
Նախարարը ներկայացրել է Արցախի ներկա իրավիճակը, պետության ու ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերները, մատնանշել դրանց հաղթահարման հնարավոր ուղիները, անդրադարձել տարածաշրջանային զարգացումներին, Արցախի արտաքին քաղաքականությանը և մի շարք այլ հարցերի։
«Մենք պետք է շատ ազնիվ և համարձակ լինենք, որպեսզի տեսնենք իրականությունն այնպիսին, ինչպիսին այն կա։ Սակայան պետք է շատ ավելի համարձակ, ազնիվ և համբերատար լինենք, որպեսզի կարողանանք հաղթահարել այդ դժվարությունները»,- ելույթում ընդգծել է Դավիթ Բաբայանը։
Խոսելով պետականաշինության ոլորտում հետագա անելիքների մասին՝ նախարար Բաբայանը նշել է, որ իրավունք չունենք թևաթափ լինել ու մոռանալ մեր պատմությունն ու զոհերին. պետք է ոտքի կանգնենք և շարունակենք պայքարը հանուն մեր անցյալի և ապագայի։
«Առանց Արցախ չկա Հայաստան, առանց Հայաստան, ակնհայտ է, թե ինչպիսի ճակատագիր կունենա մեր Սփյուռքը։ Այս իրավիճակում Արցախի փրկությունը պետք է դառնա Սփյուռքի թիվ մեկ խնդիրը։ Արցախակենտրոնությունը պետք է լինի համայն հայության համար առաջնահերթություն»,-նշել է ԱԳ նախարարը, հավելելով, որ կան Արցախը փրկելու, ժողովրդի ինքնավստահությունը վերականգնելու և արժանապատիվ ապագա ապահովելու բոլոր հնարավորությունները։
Դավիթ Բաբայանը երախտագիտություն է հայտնել Հայ Դատի Արևմտյան շրջանի հանձնախմբին, ղեկավար Նորա Հովսեփյանին՝ միջոցառման կազմակերպման համար՝ շեշտելով, որ Հայ Դատը կարևոր դերակատարություն ունի համազգային խնդիրների լուծման գործում։
Համաժողովին մասնակցել են նաև ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը և ԱՄՆ-ում ու Կանադայում  ԱՀ Մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը։

Without Artsakh there is no Armenia, without Armenia it is obvious what fate our Diaspora will have: David Babayan
On September 24, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh David Babayan participated in the conference dedicated to Artsakh and organized by the ANCA Western Region. Minister Babayan delivered a speech at the conference.
The Foreign Minister presented the current situation in Artsakh, the challenges facing the state and the people, noting the possible ways to overcome them, as well as touched upon a range of issues related to regional developments, the foreign policy of Artsakh, and others.
"We should be very honest and courageous to see the reality as it is. But, we should be much more courageous, honest and patient to overcome these difficulties", David Babayan underlined in his speech.
Speaking about the further steps to be taken in the state-building process, Minister Babayan noted that we have no right to be discouraged and forget our history and victims; we must get back on our feet and continue the struggle for the sake of our past and future.
"Without Artsakh there is no Armenia, without Armenia it is obvious what fate our Diaspora will have. In this situation, the salvation of Artsakh should become task number one for the Diaspora. Artsakhocentrism should be a priority for all Armenians", said the Foreign Minister, adding that there are all possibilities to save Artsakh, restore self-confidence and ensure a dignified future.
David Babayan expressed his gratitude to the Western Region Committee of Hay Dat and its head Nora Hovsepyan for organizing the event, stressing that Hay Dat plays an important role in solving nationwide issues.
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Artsakh Lernik Hovhannisyan and Permanent Representative of the Republic of Artsakh to the USA and Canada Robert Avetisyan also participated in the conference.