ՀՀ և Լեհաստանի մրցակցային մարմինների միջև համագործակցության հուշագիր կստորագրվի
Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի պատվիրակությունը, նախագահ Գեղամ Գևորգյանի գլխավորությամբ, Լեհաստանի մրցակցության և սպառողների շահերի պաշտպանության գրասենյակի նախագահ Թոմաս Քրոսթնիի հրավերով հոկտեմբերի 3-ին մեկնել է Վարշավա՝ համատեղ իրականացվող «Մրցակցության պաշտպանության համակարգի ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացում» ծրագրի շրջանակում։
Հանձնաժողովի տարածած հաղորդագրության համաձայն, այցի ընթացքում երկու երկրների մրցակցային մարմինների միջև համագործակցության հուշագիր կստորագրվի:
ՄՊՀ մասնագետները կծանոթանան վճարումների հետաձգումներին և  պայմանագրային առավելություններին առնչվող խնդիրների կարգավորման Լեհաստանի փորձին:

Armenia’s Delegation led by Chairman of Competition Protection Commission Departs for Poland
The delegation of the Competition Protection Commission of Armenia led by Chairman Gegham Gevorgyan departed for Warsaw today at the invitation of President of the Office of Competition and Consumer Protection of Poland Tomasz Chróstny, the Competition Protection Commission said in a news release.
The visit is taking place within the framework of the joint project entitled "Institutional Capacity Development of Competition Protection System".
During the visit the competition bodies of the two countries will sign a memorandum of cooperation.
The Armenian delegation members will get acquainted with the Polish experience of solving the problems connected with payment delays and contract advantages.