Փաշինյանն ընդունել է ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսիին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսիին:
Վարչապետը ողջունել է ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրենի այցը Հայաստան և նշել, որ Հայաստանը կարևորում է ՀՀ կառավարության և ԱԷՄԳ միջև համագործակցությունը, որն էական նշանակություն ունի Հայաստանի էներգետիկ և միջուկային անվտանգության ապահովման և կարողությունները զարգացնելու տեսանկյունից: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ այս խնդիրները ՀՀ կառավարության ռազմավարական առաջնահերթությունների թվում են:
ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրենը ևս ընդգծել է միջուկային անվտանգության ապահովման ոլորտում երկկողմ գործակցության կարևորությունը՝ ինչպես ընթացիկ, այնպես էլ հետագա ծրագրերի շուրջ և պատրաստակամություն հայտնել շարունակել օժանդակությունը ՀՀ կառավարությանն այդ ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի անվտանգության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ աշխատանքներին, մտքեր փոխանակել Հայաստանի և ԱԷՄԳ-ի միջև համագործակցության խորացման հնարավորությունների շուրջ:

Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received today Director General of the International Atomic Energy Agency (IAEA) Rafael Grossi, the PM’s Office said.
Welcoming the IAEA Director General’s visit to Armenia, PM Pashinyan said that Armenia attaches importance to the cooperation between the government and the IAEA, which, he said, plays a significant role in terms of ensuring the energy and nuclear safety and developing the capacities of Armenia. The Prime Minister said that these issues are among the strategic priorities of the Armenian government.
The IAEA Director General also highlighted the importance of bilateral partnership in the field of ensuring nuclear safety, both around current and further projects and expressed readiness to continue the support to the Armenian government in that direction.
The sides also discussed the works aimed at raising the safety level of the Armenian Nuclear Power Plant, exchanged views on the opportunities of deepening the cooperation between Armenia and IAEA.