Կիպրոսի ԱԳՆ-ը Ադրբեջանի զինուժի կողմից հայ ռազմագերիների սպանությունը խստորեն դատապարտող հայտարարությամբ է հանդես եկել
Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտում է հայ ռազմագերիների սպանությունը Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Կիպրոսի Հանրապետության ԱԳՆ-ն:
«Եվս մեկ անգամ կոչ ենք անում անհապաղ ազատել բոլոր հայ ռազմագերիներին, ինչպես նաև մանրակրկիտ հետաքննություն իրականացնել՝ հանցագործներին պատասխանատվության ենթարկելու համար», - հայտարարել է Կիպրոսի ԱԳՆ-ը:
Կիպրոսի ԱԳՆ խոսնակ Դեմետրիս Դեմետրիուն իր հերթին «Թվիթեր»-ում գրել է, որ ցնցված է ադրբեջանական զորքի կողմից հայ անզեն ռազմագերիներին մահապատժի ենթարկելու մասին լուրերով:
«Կիպրոսը խստորեն դատապարտում է բռնության նման գործողությունները և կոչ է անում մանրակրկիտ հետաքննություն իրականացնել՝ հանցագործներին պատասխանատվության ենթարկելու համար», - նշել է խոսնակը:

Cyprus Strongly Condemns Executions of Armenian POWs by Azeri Troops
The Ministry of Foreign Affairs of Cyprus has strongly condemned the executions of Armenian prisoners of war by the Azerbaijani forces.
"The Ministry of Foreign Affairs strongly condemns the executions of unarmed Armenian prisoners by the forces of Azerbaijan.
We call once again for the immediate release of all Armenian prisoners as well as for a thorough investigation of the executions to ensure perpetrators are held to account", the statement says.
In turn Cypriot Foreign Ministry Spokesperson Demetris Demetriou said on Twitter that he is "shocked and appalled by the reports of the execution of unarmed Armenian prisoners by Azerbaijani forces". "Cyprus strongly condemns such acts of violence and calls for a thorough investigation to ensure perpetrators are held to account", he said.