Կրկնում ենք մեր կոչն Ադրբեջանին՝ զինված ուժերը վերադարձնել ելման դիրքեր. ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպան
ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Մայքլ Քարփենթերը ելույթ է ունեցել Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի և բանակցային գործընթացի կապակցությամբ, հայտնում է NEWS.am-ը:
«Միացյալ Նահանգները շարունակում է խորապես ներգրավված լինել՝ օգնելով Հայաստանին և Ադրբեջանին աշխատել համապարփակ խաղաղության պայմանագրի ուղղությամբ: Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը սեպտեմբերի 27-ին Սպիտակ տանը հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևի և Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ՝ խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու նպատակով։
Հոկտեմբերի 4-ին պետքարտուղար Բլինքենը եռակողմ զրույց է ունեցել Հայաստանի արտգործնախարար Միրզոյանի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Բայրամովի հետ, որի ընթացքում նա խրախուսել է վստահության ձևավորումն ու հետագա առաջընթացը նրանց բանակցություններում։ Պետքարտուղար Բլինքենը նաև մեր երախտագիտությունն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից կայուն խաղաղության համաձայնության հասնելու ուղղությամբ ձեռնարկված դրական քայլերին, ինչպես նաև Ադրբեջանից Հայաստան 17 ռազմագերիների վերադարձին։
Մենք շարունակում ենք խրախուսել Հայաստանին և Ադրբեջանին բանակցությունների սեղանի շուրջ լուծելու չլուծված խնդիրները։ Առանց հաշտեցման չի լինի տևական խաղաղություն, և դիվանագիտությունն այդ նպատակին հասնելու միակ ճանապարհն է։
Անցյալ շաբաթ սոցիալական ցանցերի ալիքներում հայտնված սարսափելի տեսանյութը, որը ցույց է տալիս, թե ինչպես են ադրբեջանական զինված ուժերը գնդակահարում անզեն հայ գերիներին, պետք է ամբողջությամբ և անաչառ հետաքննվի: Ձերբակալվածների նկատմամբ ցանկացած դաժանություն կիրառած անձինք պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն։
Մենք ի գիտություն ենք ընդունում Ադրբեջանի գլխավոր դատախազի սկսած հետաքննությունը և հիշեցնում ենք կողմերին՝ կատարել իրենց պարտավորությունները՝ արագ վերադարձնել բոլոր ռազմագերիներին և նման գերիների հետ վարվել իրենց միջազգային պարտավորություններին համապատասխան։
Սեպտեմբերի 13-ին և 14-ին, այնուհետև սեպտեմբերի 28-ին հրադադարի ռեժիմի վերջին խախտումները լուրջ մտահոգել են Միացյալ Նահանգներին։ ԱՄՆ-ը Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է անում խստորեն հետևել հրադադարի կայուն ռեժիմին, իրենց զինված ուժերը հետ քաշել և պահել որոշակի հեռավորության վրա, շարունակել բանակցությունները սահմանազատման շուրջ՝ հաջակցություն խաղաղ կարգավորման: Մենք կրկնում ենք մեր կոչն Ադրբեջանին՝ զինված  ուժերը վերադարձնել ելման դիրքեր՝ մինչև սեպտեմբերի 12-ի գիշերը մարտական գործողությունների սկսվելը։ Սահմանային վեճերը պետք է լուծվեն բանակցությունների միջոցով, այլ ոչ թե բռնության։
Անցած շաբաթ հայ զինվորների և ցամաքային ականներից՝ Ադրբեջանի խաղաղ բնակիչների մահը պարզ և միաժամանակ ողբերգական կերպով ցույց է տալիս այդ հակամարտության մարդկային հետևանքները:
Միացյալ Նահանգները վճռականորեն աջակցում է վստահության ամրապնդման և հակամարտությունների կանխարգելման հարցում ԵԱՀԿ-ի միջոցների ակտիվացմանը, ներառյալ՝ Հայաստանի խնդրանքով փաստահավաք առաքելության ստեղծումը: Կոչ ենք անում Հայաստանին և Ադրբեջանին հրատապ քայլեր ձեռնարկել լարվածությունը թուլացնելու, վստահության ամրապնդման և միջազգային պարտավորությունները կատարելու ուղղությամբ:
Խրախուսում ենք հետագա առաջընթացը անհայտ կորածների խնդրի լուծման և մնացած բոլոր ռազմագերիների վերադարձի հարցում։ Միացյալ Նահանգներն աջակցում է համապարփակ խաղաղ գործընթացին և հանձնառու է աշխատել երկկողմանի՝ Եվրամիության նման գործընկերների հետ և միջազգային կազմակերպությունների միջոցով, ինչպիսին ԵԱՀԿ-ն է»,- ասված է դեսպան Քարփենթերի հայտարարությունում:

We reiterate our call on Azerbaijan’s forces to return to their initial positions: US Ambassador to OSCE
Ambassador Michael Carpenter, US Permanent Representative to the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE), delivered an address to the OSCE Permanent Council on the recent military aggression of Azerbaijan against Armenia and the negotiation process. Carpenter noted as follows:
“The United States remains deeply engaged in helping Armenia and Azerbaijan work toward a comprehensive peace agreement. National Security Advisor Jake Sullivan met with Azerbaijani presidential advisor Hikmet Hajiyev and Armenia’s National Security Council Secretary Armen Grigoryan at the White House on September 27 to advance the peace process. On October 4, Secretary Blinken held a trilateral call with Armenian Foreign Minister Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Bayramov during which he encouraged confidence-building and further progress in their talks. Secretary Blinken also expressed our appreciation for the positive steps Armenia and Azerbaijan have taken towards reaching a sustainable peace agreement, including and importantly the return of 17 prisoners of war from Azerbaijan to Armenia.
We continue to encourage Armenia and Azerbaijan to resolve outstanding issues at the negotiation table. There will be no lasting peace without reconciliation, and diplomacy is the only way to achieve that end. The surfacing last weekend on social media channels of an appalling video appearing to show Azerbaijani armed forces executing unarmed Armenian prisoners must be fully and impartially investigated. Those responsible for any abuses of detainees must be held to account. We take note of the inquiry which has been launched by the Prosecutor General of Azerbaijan and remind the parties to abide by their commitments to swiftly return all prisoners of war and to treat such prisoners in accordance with their international obligations.
The recent violations of the ceasefire on September 13 and 14, and again on September 28, are of grave concern to the United States. The United States encourages Armenia and Azerbaijan to strictly adhere to a sustainable ceasefire, pull back and distance their armed forces, and continue negotiations on border delimitation to support a peaceful resolution. We reiterate our call on Azerbaijan’s forces to return to their initial positions prior to the outbreak of hostilities on the night of September 12. Border disputes must be resolved through negotiations, not violence. The deaths of Armenian soldiers and Azerbaijani civilians from landmines during the past week clearly and tragically demonstrate the ongoing human consequences of this conflict.
Finally, Mr. Chair, the United States strongly supports the activation of the OSCE’s confidence-building and conflict prevention instruments, including the establishment of a Fact Finding Mission, as has been requested by Armenia. We urge Armenia and Azerbaijan to take urgent steps to de-escalate tensions, build confidence, and hold themselves accountable to international obligations and commitments. We encourage further progress in resolving the issue of missing persons and the return of all remaining prisoners of war. The United States supports a comprehensive peace process and is committed to working bilaterally, with close partners like the European Union, and through international organizations such as the OSCE.”