ԵՄ քաղաքացիական առաքելության տեղակայման մանրամասները դեռ քննարկման փուլում են. ՀՀ ԱԳՆ (Արմենպրես)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում կայացած քառակողմ հանդիպումից հետո ընդունվեց հայտարարություն: «Արմենպրես»-ի հետ հարցազրույցում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Վահան Հունանյանը պարզաբանել է հայտարարության հետ կապված մի քանի հարց:
-Պրահայում քառակողմ հանդիպումից հետո ընդունվել է հայտարարություն, ըստ որի Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատել են իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991թ. Ալմա-Աթայի Հռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը: Արդյո՞ք սա նշանակում է, որ Ադրբեջանը պետք է հետ քաշի իր զորքերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից, որտեղ ադրբեջանցիները ներխուժել են 2021 թվականի մայիսին, նոյեմբերին և 2022 թվականի սեպտեմբերին:
-Հայկական կողմը բազմիցս հայտարարել է, որ ՀՀ տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխան տարածքը սակարկման ենթակա չեն: Պրահայում քառակողմ հանդիպումից հետո ընդունված հայտարարության մեջ հայկական կողմի այս դիրքորոշման ամրագրումը ՀՀ տարածքային ամբողջականության վերականգնման տեսանկյունից կարևոր քայլ ենք համարում: Ինչ վերաբերում է ադրբեջանական զինված ուժերի` ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրսբերմանը, Ադրբեջանի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգությունների դադարեցմանն ու հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանմանը, դրանք հրամայական են ցանկացած պարագայում, Պրահայի հայտարարության  համատեքստում՝ հատկապես։
Նաև, Հայաստանի ու Ադրբեջանի կողմից իրենց հանձնառության հաստատումը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրին հիմք կհանդիսանա երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի մշակման, ինչպես նաև սահմանազատման աշխատանքների համար:
-Հայտարարության մեջ որևէ անդրադարձ չկա Լեռնային Ղարաբաղին: Արդյո՞ք հանդիպման ընթացքում ԼՂ հիմնախնդրին անդրադարձ եղել է: Առաջիկայում ի՞նչ զարգացումներ կարելի է սպասել Արցախի հարցում՝ հաշվի առնելով, որ կողմերը հաստատել են, որ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը:
-Մենք բազմիցս նշել ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցը առանցքային է մեզ համար։ Մենք այդ հարցերը բարձրացնում ենք մեր բոլոր հանդիպումներում, այդ թվում՝ միջազգային գործընկերների հետ։ Սակայն Ադրբեջանը հակված չէ այդ հարցը քննարկել Հայաստանի հետ։
Միջազգային գործընկերներն էլ են հանգում այն մտքին, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգության և բոլոր իրավունքների պաշտպանության հարցերը ենթակա են հստակեցման, և այս առումով կարևոր են Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումները՝ միջազգային տեսանելի մեխանիզմի ստեղծմամբ։ Հայաստանն, իհարկե, Ադրբեջանի հետ բոլոր շփումներում հարցը ներառում է քննարկման շրջանակի մեջ։
-Հայտարարության մեջ խոսք է գնում նաև այն մասին, որ Հայաստանը համաձայնություն է տվել Ադրբեջանի հետ սահմանի երկայնքով ԵՄ դիտորդական առաքելություն տեղակայելուն, իսկ Ադրբեջանը համաձայնվել է համագործակցել այնքանով, որքանով կառնչվի: Սրանից կարո”ղ ենք եզրակացնել, որ Ադրբեջանը համաձայնություն չի տվել դիտորդների տեղակայմանը:
Հայկական կողմը մեկ անգամ չէ, որ նշել է հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով միջազգային փաստահավաք և մշտադիտարկման մեխանիզմներ ներդնելու անհրաժեշտության մասին: ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը գործունեություն է իրականացնելու Հայաստանի՝ Ադրբեջանի հետ ունեցած սահմանի երկայնքով՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում: Հաշվի առնելով նշյալը, պետք է արձանագրենք, որ Ադրբեջանի համաձայնության կամ անհամաձայնության հարց առկա չէ:
-Կխնդրեի մանրամասնել, թե սահմանի որ հատվածներում են տեղակայվելու դիտորդները, ինչ հիմնական աշխատանք են նրանք կատարելու, որքանով նրանց ներկայությունը կթուլացնի լարվածությունը սահմանին:
ԵՄ քաղաքացիական առաքելության նպատակները, ինչպես արձանագրված է հայտարարության մեջ, վստահության ամրապնդումն է և իրենց դիտարկումներով սահմանային հանձնաժողովներին աջակցելը: Առաքելության գործառույթների և լիազորությունների շրջանակի, տեղակայման հստակ վայրերի և այլ բնույթի մանրամասների վերաբերյալ, թերևս, խոսելը վաղ է, քանի որ այս հարցերը դեռևս գտնվում են աշխատանքային քննարկումների տիրույթում:
-Արդյո՞ք հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Ադրբեջանում պահվող  հայ ռազմագերիներին վերադարձնելու հարցը, ի՞նչ զարգացումների կարելի է սպասել այս հարցում:
-Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անհապաղ վերադարձի հարցը մեր կողմից մշտապես բարձրաձայնվում է միջազգային գործընկերների հետ բոլոր հանդիպումների ընթացքում: Պրահայում տեղի ունեցած հանդիպումները նույնպես բացառություն չէին:

The details of the deployment of the EU civilian mission are still under discussion: MFA Armenia
A statement was adopted following the quadrilateral meeting of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, French President Emmanuel Macron, European Council President Charles Michel and Azerbaijani President Ilham Aliyev held in Prague on October 6, spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia Vahan Hunanyan clarified several issues related to the statement in an interview with ARMENPRESS.
Question: After the quadrilateral meeting in Prague, a statement was issued, according to which Armenia and Azerbaijan affirmed their commitment to the UN Charter and the 1991 Alma-Ata Declaration, upon which both sides recognize each other's territorial integrity and sovereignty. Does this mean that Azerbaijan should withdraw the units of its armed forces from the sovereign territory of Armenia, invaded by Azerbaijanis in May 2021, November and September 2022?
Answer: The Armenian side has repeatedly stated that the territorial integrity and sovereign territory of the Republic of Armenia are not subject to bargaining. We consider the affirmation of this position of the Armenian side in the statement issued following the quadrilateral meeting in Prague an important step in terms of restoring the territorial integrity of the Republic of Armenia. The withdrawal of the Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of Armenia, the restraint of Azerbaijan from the encroachments into the sovereign territory of the Republic of Armenia and the unconditional observance of the ceasefire regime are imperative in any case, especially in the context of the Prague Statement.
Also, affirmation of their commitment to the UN Charter and the 1991 declaration of Alma-Ata by Armenia and Azerbaijan will lay a foundation for the elaboration of a peace treaty between the two countries, as well as for the border delimitation works.
Question: There is no reference to Nagorno-Karabakh in the statement. Was the Nagorno-Karabakh conflict discussed during the meeting? What future developments can be expected regarding Artsakh, considering that the sides have affirmed their recognition of each other's territorial integrity?
Answer: We have repeatedly stated that the issue of the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh is of utmost importance to us. We raise these issues in all our meetings, including with international partners. However, Azerbaijan is not inclined to discuss this issue with Armenia.
The international partners also share the opinion that the issues of security and protection of all rights of the Armenians of Nagorno-Karabakh are subject to clarification, and in this regard the discussions between Stepanakert and Baku through international tangible mechanisms are important. Armenia, of course, includes the issue in the framework of discussion in all contacts with Azerbaijan.
Question: The statement also indicates that Armenia agreed to the deployment of the EU observation mission along the border with Azerbaijan, while Azerbaijan agreed to cooperate as appropriate. Can we assume that Azerbaijan did not agree with the deployment of the observers?
Answer: The Armenian side has repeatedly voiced the need for introducing international fact-finding and monitoring mechanisms along the Armenian-Azerbaijani border. The EU civilian mission will carry out activities along the border of Armenia with Azerbaijan, in the sovereign territory of the Republic of Armenia. Taking into account the above, it should be emphasized that there is no question of Azerbaijan's agreement or disagreement.
Question: Could you specify on which parts of the border the observers will be deployed, what is the main framework of their mission and to what extent their presence will reduce the tension on the border?
Answer: The objectives of the EU civilian mission, as stated in the Statement, are to build confidence and assist the border commissions with their observations. It is perhaps too early to speak about the scope of the functions and mandate, specific locations and other details of the mission, as these issues are still in the stage of working discussions.
Question: Was the issue of the repatriation of the Armenian POWs held in Azerbaijan discussed during the meeting? What developments can be expected in this matter?
Answer: The issue of the immediate return of Armenian prisoners of war and civilians illegally detained in Azerbaijan is constantly raised during all meetings with our international partners. The meetings in Prague were no exception.