Հայաստանում կանայք, ըստ ցանկության, կանցնեն զինվորական պատրաստություն. ՊՆ
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն այսօրվա՝ հոկտեմբերի 13-ի կառավարության նիստում հայտարարեց, թե կանայք հաճախ նամակով դիմում են ՊՆ՝ բարձրացնելով զինվորական պատրաստություն անցնելու հարցը: Այս մասին հայտնում է NEWS.am-ը:
«Արդեն մաշկված ծրագիր ունենք, ՊՆ-ն շուտով հանդես կգա հայտարարությամբ, որ ՀՀ քաղաքացի իգական սեռի ներկայացուցիչները կարող են հերթագրվել և համապատասխան հրաձգարաններում անցնել մարտական զենքից կրակային պատրաստություն: Սա իհարկե, ըստ ցանկության է, ժամաքանակը, հագուստը, ամեն ինչը կհստակեցվի»,-ասաց նա:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասաց. «Եթե խոսում ենք մեկ ամիս պարտադիր պատրաստության մասին, կարող ենք, ասենք, կանանց դեպքում դարձնել 15 օր կամ 7 օր: Եկեք արձանագրենք, որ եթե ասում ենք բոլոր ՀՀ քաղաքացիները, կանայք նույնպես այդ բոլորի մեջ են: Կարծում եմ՝ զենքի հետ ծանոթ լինելը ոչ մեկին վնաս չի տա: Դա նույնպես գիտելիք, էրը ոչ մեկին վնաս չի տա»:
Նշենք, որ այսօր կառավարությունը հավանություն տվեց օրենսդրական փաթեթին, որով նխատեսվում է, որ կամավոր ատեստավորում անցնելուց հետո պայմանագրային զինծառայողի աշխատավարձը կրկնակի ավելանալու է: Ատեստավորումը չանցած զինծառայողները հնարավորություն ունեն տարվա մեջ երկու անգամ նորից անցնել ատեստավորում: Եթե ամեն դեպքում չանցնեն ատեստավորումը, ապա նրանց պայմանագրի ժամկետը լրանալուց հետո նոր պայմանագիր չի կնքվի:
Սուրեն Պապիկյանը նաև հայտարարեց, որ եռամսյա հավաքները վերացվում են, դրանք կլինեն 25-օրյա, սակայն պարտադիր բոլոր ՀՀ զինապարտ քաղաքացիների համար: Քաղաքացիները կարող են ընտրել, թե երբ են ուզում անցնել հավաքների:

Defense Minister Suren Papikyan announced, at Thursday’s Cabinet session of the government, that women often write letters to the Ministry of Defense (MOD) of the Republic of Armenia (RA), and raise the matter of their undergoing military training also, NEWS.am reports.
"We already have a developed program. The MOD will soon make an announcement that female RA citizens can register and undergo combat weapon firing training at the corresponding shooting ranges. Of course, this is optional, the number of hours, outfit, everything will be clarified," he said.
Prime Minister Nikol Pashinyan, for his part, said: "Let's record that if we say ‘all’ RA citizens, women are also among those ‘all.’ I believe familiarity with weapons wouldn't hurt anyone. It is also knowledge that will not harm anyone."
The government on Thursday approved a legislative package which envisages that the salaries of Armenia’s contract soldiers will double if they undergo a voluntary certification. The servicemen who have not undergone this certification can undergo it twice a year. And if they do not undergo this certification, a new contract will not be signed with them once their current contract expires.