Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարը կայցելի Հայաստան
Նորվեգիայի թագավորության արտաքին գործերի նախարար Աննիկեն Հյուիթֆելդը կայցելի ՀայաստանԻնչպես տեղեկացնում է Արմենպրես-ըայս մասին հաղորդագրություն է տարածել Նորվեգիայի կառավարության կայքը:
Աննիկեն Հյուիթֆիլդը հանդիպումներ կունանա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ ՓաշինյանիԱրտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ:
«Նորվեգիայի Արտաքին գործերի նախարարը Հայաստանում կլինի երկրի համար դժվար ժամանակներում։ Տարածաշրջանում լարվածությունը բարձր է ինչպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությանայնպես էլ Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմի պատճառով։ Իր ելույթներում տիկին Հյուիթֆելդը ուշադրությունը կկենտրոնացնի Հայաստանի հետ Նորվեգիայի համերաշխության վրա և կուսումնասիրի այն ուղիները, որոնց միջոցով Նորվեգիան կարող է աջակցել կարևոր բարեփոխումներին»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Հայաստան այցի ընթացքում Նորվեգիայի ԱԳ նախարարը հանդիպումներ կունենա նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ, որոնք՝ ի թիվս այլ խնդիրների, աշխատում են խոսքի ազատության և մարդու իրավունքների առաջխաղացման ուղղությամբ:

Министр иностранных дел Норвегии посетит Армению
Министр иностранных дел Королевства Норвегия Анникен Хюитфельд посетит Армению. Как передает Арменпресс, об этом сообщается на сайте правительства Норвегии.
Анникен Хьюитфельд встретится с премьер-министром РА Николом Пашиняном, министром иностранных дел Араратом Мирзояном и с председателем НС Аленом Симоняном.
''Министр иностранных дел Норвегии будет в Армении в трудные для страны времена. Напряженность в регионе высока как из-за конфликта между Арменией и Азербайджаном, так и из-за войны России против Украины. В своих выступлениях г-жа Хюитфельд обратит внимание на солидарность Норвегии с Арменией и рассмотрит пути, посредством которых Норвегия может поддержать важные реформы'', - говорится в сообщении.
В ходе своего визита в Армению министр иностранных дел Норвегии проведет встречи и с представителями гражданского сообщества, которые, помимо прочих вопросов, работают и над продвижением свободы слова и прав человека.